10:40
Az újabb 10 milliárd dolláros keretcsökkentés, illetve a nagy valószínűség szerint a jövő év elejére várható első kamatemelés hatására a dollár erősödött, a hozamok emelkedtek, ami az emerging devizák értékvesztését vonta maga után. A 310-es szint közeléből ma hajnalban, ha csak rövid időre is, de 313 fölé ugrott az árfolyam - írja friss összeállításában a Commerzbank.
Varga Mihály tegnapi nyilatkozata alapján a gyengébb árfolyamszint most már nem zavarja annyira a kormányt (bár árfolyamcél továbbra sincs), mivel ennek köszönhetően, a főleg az autóipar által dominált ipar versenyképesebben termelhet, aminek kedvező hatása a már bejelentett kapacitásbővítésekből is látszik. Amíg a piac nememészti meg az új helyzetet, illetve ha kitart a dollár erősödése, a gyengébb szinteken maradhatunk - vélik a szakértők.
Délelőtt egy kissé vissza tudott erősödni a forint, 312 alatt jár az euró jegyzése a bankközi devizapiacon.
Közben a dollár tovább húz, az euróval szemben a jegyzés áttörte az 1,38-at is.
A Commerzbank szakértői azt írják: a Fed álláspontja jelentős elmozdulás az eddigiekhez képest, és hiába próbálta nyugtatni a kedélyeket a Fed elnöknője azzal, hogy a tapering kivezetése után is „jelentős ideig” marad az alacsony kamatszint, a szellem kikerült a palackból. Az elhangzottakat figyelembe véve a dollár erősödése akár mérsékeltnek is tekinthető, és ha számításba vesszük, hogy a japán és az európai központi bank még sokáig laza politikát lesz kénytele folytatni, akkor egy nagyobb mozgás sem kizárt az 1,30-as szint felé középtávon.
09:30
Papírformák és meglepetések
Ami a Fed tegnapi bejelentései közül papírforma volt: nem változtattak az irányadó kamaton és újabb 10 milliárd dollárral csökkentették a gazdaságösztönző célú kötvényvásárlási program havi keretösszegét, azaz újra fékezték a pénznyomdát. Így már "csak" havi 55 milliárd dollárt pumpálnak ily módon a piacokra.
A Fed most először döntött a kamatról úgy, hogy Janet Yellen ül az elnöki székben - és rögtön hozott is egy meglepetést. A Fed ugyanis "ejtette" a munkanélküliségi ráta számszerűsített határértékét azok közül a makrogazdasági mutatók közül, amelyekhez korábban a kamatemelések megkezdésének időpontját kötötte.
Hiába a nyugtatás, ugrott a hozam
A közleményben kiemelték, hogy a konkrét munkanélküliségi ráta kihagyása a "forward guidance" megfogalmazásából nem jelent változást a Fed monetáris politikai elkötelezettségében, hogy a pénznyomda kivezetése után is még "huzamosabb ideig" tartani kívánja magát az alacsonykamat-politikához. A piacok azonban mégis megérezték a szigorítás szelét: azt, hogy a kamatemelés a vártnál hamarabb, akár már 2015-ben is megérkezhet.
Friss árfolyamok >> |
Az amerikai rövidtávú kötvényhozamok közel három éve nem ugrottak akkorát, mint most, a bejelentés után. Erősödött a dollár is, az euróval szemben a jegyzés 1,3820 alá esett délután.
Az események a feltörekvő devizákat sem hagyták érintetlenül, megrántották a forintot is, az euró árfolyama a 310 körüli szintekről 312-ig emelkedett este.
Friss árfolyamok >> |
Ma reggel egy rövid időre 313 fölé ugrott a forint, innen azonban hamar 312 alá korrigált a jegyzés.
Mi lesz ma?
Ma az Egyesült Államokból a munkanélküliségi segélyért folyamodók számáról érkezik jelentés, a folyamatban lévő lakáseladások számáról is adnak ki adatokat, és a Philly Fed feldolgozóipari index is érkezik. Itthon a délelőtti állampapír-aukció eredménye izgathatja még a piacokat, és az NGM is kiadja az államháztartás központi alrendszerének 2014. február havi helyzetéről szóló részletes tájékoztatóját.