(Fotó: Wikimedia Commons) |
A Lehman Brothers csődje előtti napon 11 170 pont volt a Dow Jones ipari átlag, 1225 az S&P 500 index, 99 dollár a nyersolaj és 756 dollár egy uncia arany. Pénteken kora este 13 600 pont volt a Dow Jones, 1470 pontra emelkedett az S&P 500 index, 1773 dollárba került az arany, a kőolaj viszont majdnem pontosan 99 dollár volt, ugyanúgy, mint négy éve.
Európában a helyzet nem olyan rózsás
Az euróért 1,59 dollárt adtak 2008 nyarán, most pedig alulról lépte át az árfolyam az 1,31-es szintet. Az amerikai piac részvénypiac nemcsak magához tért, de új rekordokat dönt, de Európában nem olyan fényes a helyzet, például a német DAX még távol van 8000 pont feletti rekordjától, nem is beszélve mondjuk a spanyol vagy a görög részvényekről.
A csőd bejelentése egyébként nem azonnal hozott nagy változásokat. Az esemény előtt 19 600 ponton tartózkodó BUX index például az első napon mindössze két százalékkal esett, igaz, a másodikon hárommal, a harmadikon néggyel. A tőzsdék azonban csak október utolsó napjaiban érték el a 2008-as mélypontjukat, és csak 2009 március elején jött el a válság alatt a gödör eddigi legmélyebb alja. (A BUX ekkor 9461 pont is volt, az OTP pedig 2000 forint alatt forgott.)
Az euró 230 forintról 316-ig ment
Az állampapírpiacon is fokozatosak voltak a változások, a hosszú kötvényeink hozamai fokozatosan emelkedtek 8,6-7,8 százalékról október végéig 11-12-re, sőt egyes esetekben 13 százalék fölé. Az euró/forint, amely 2008 nyarán még 230 alatt is előfordult, ősszel 270 környékére ugrott, és csak 2009-ben ment fel egy időre 310-315 forint fölé.
Ma már valószínűleg a legtöbb szakember egyetért abban, hogy a válságot nem a Lehman csődje okozta, az csak egy fontos lépcsőfok, egy gyorsító katalizátor volt. Hiszen a másodlagos jelzálogpiaccal kapcsolatos problémák már 2007-ben előjötek. A következmények mindenesetre ma is hatnak.
Hiányzik a kasszából 361 milliárd dollár
New Yorkban egy toronyházban két emeletet ma is a Lehman Brothers foglal el, a felszámolás alatt levő cég története még korántsem ért véget – írja a Handelsblatt.com. Az alkalmazottak kizárólag a cég felszámolásával foglalkoznak, ami várhatóan még körülbelül öt évig fog tartani. Összesen hatezer követelést tartanak nyilván a társasággal szemben, amelyek összértéke 361 milliárd dollár.
A négy éve kezdődött végkiárusításban a brit Barclays megszerezte a cég székházát és a befektetésibank-üzletágat, tízezer alkalmazottal. A japán Nomura még 2008 szeptemberében lecsapott az ázsiai üzletágra és az európai üzletág egyes részeire. (Azóta a Barclays és a Nomura is gazdálkodási problémákkal küzd.) Pár hónappal később a Lehman Brothers eladta a Neuberger Berman vagyonkezelő 51 százalékát az alkalmazottaknak, a többi még mindig megvan. A derivatív- és ingatlanüzletágaktól való megszabadulás azonban ezeknél sokkal nehezebbnek tűnik.
Több is megtérülhetett volna
A Lehman eddig már 22 milliárd dollárt fizetett ki a hitelezőknek, és további mintegy 40 milliárd dollárra számítanak. Ez a követeléseknek csak mintegy 18 százaléka. Az amerikai betétbiztosítási alap, a FDIC egyik tanulmánya szerint ha a pénzintézetet az új pénzügyi piaci törvények szerint számolták volna fel, akkor minden dollárból 97 cent is megtérülhetett volna. Máig nem teljesen világos, hogy az amerikai kormány miért nem mentette meg a társaságot.
(Fotó: Wikimedia Commons) |