Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint január végén az USA jegybankjának ülését követően pozitív hangulat bontakozott ki a nemesfémek piacán. Az arany és az ezüst is eufórikusan reagált arra a bejelentésre, hogy a Fed várhatóan 2014 végéig nem változtat a nulla közeli alapkamat mértékén, és ha az amerikai gazdaság helyzete úgy kívánja, akkor készen áll további pénznyomtatással serkenteni a növekedést. Az arany akkor 4 százalék felett, az ezüst pedig 10 százalékot meghaladóan emelkedett a mostani árszintjéig. Azóta azonban beragadtak a jegyzések egy szűken oldalazó árfolyamfolyosóba, még annak dacára is, hogy fokozódni tűnnek az Iránnal kapcsolatos geopolitikai feszültségek.
Beragadtak a múlt héten az árfolyamok
Pénteken az egy héttel korábbi kisebb mínusz után szerény heti pluszban, 1 723 dolláros unciánkénti áron zárta az arany Londonban a hetet. A korábban oly volatilisnek mutatkozó ezüstár pedig a héten csaknem helyben járva csökkent 0,21 százalékot, unciánként 33,48 dollárra.
Az árfolyamok megtorpanásának az oka most éppen az eurózóna körüli bizonytalanságokban keresendő. Görögország esetleg kontrollálatlanul kiteljesülő államcsődjének lehetősége számos, a piacra jelentős hatással lévő nagybefektetőt ösztönöz arra, hogy likviditáshiányos környezetben dollárba meneküljenek. Korábbi likviditáshiányos környezetben bizonyosságot nyert, hogy a „cash is king”, vagyis a készpénz mindenek felett áll. Ezen belül is a dollár az az eszköz, ami a pénzpiacokon való életben maradáshoz elengedhetetlen. Ebben az esetben még a biztonsági menedéknek számító arany is átmenetileg valamelyest a háttérbe kerülhet. Mindez erősíti a dollárt, mint ahogy az elmúlt héten a Moody’s hitelminősítő által kiadott, hat euróövezeti tagországot érintő újabb adósosztályzati leminősítések is, amelyek gyengítették az eurót a dollár ellenében.
Kiderült, hogy mi okozta a tavaly év végi árfolyamcsökkenést
Az Egyesült Államokban a hedge fundoknak negyedévente nyilvánosságra kell hozniuk portfóliójuk összetételét. A tavalyi év utolsó negyedének jelentéseiből az látszik, hogy az év vége felé legalább öt nagy hedge fund csökkentette jelentősen vagy akár építette is le teljesen az SPDR Gold Trustban, a legnagyobb aranyba fektető tőzsdén kereskedett alapban meglévő részesedését. Ez a masszív eladói nyomás utólagos magyarázatot adhat az arany tavaly év végén látott árfolyamcsökkenésére.
Az SPDR számaiból az is kiolvasható ugyanakkor, hogy a csökkenő árakon más pénzügyi befektetők, többek között kisebb mértékben maga Soros György is, már ismét bevásárolták magukat az alapba. A korrekciós fázisokban az utóbbi időkben rendre színre lépő vevők adják az aranynak azt a támogatást, ami az árfolyam folytatódó emelkedését valószínűsítő elemzői véleményeket megalapozza.
Tovább folytatódik a görög dráma
Mindeközben Görögország megsegítése egy véget nem érő rémálommá terebélyesedett. Két éve még arról volt szó, hogy Görögország nem szorul segítségre, később meg már arról, hogy bár kéne a segítség, de nincs pénz Görögország számára. Amikor aztán mégis lett pénz, akkor az következett, hogy már csak további pénzek nem lesznek. A folytatásban volt szó aztán egy mentőalapról, majd arról, hogy a már felállított mentőalap tovább nem bővíthető, és végül jött az, hogy de viszont második mentőcsomag az már tényleg nem lesz. Végül úgy tűnik, hogy az is lesz, a második mentőcsomagról ma döntenek a euróövezeti országok pénzügyminiszterei.
Az arany árfolyama már nem fejlődik olyan dinamikusan, mint ahogy tette azt még február első hetéig. Az elmúlt hat hétben formálódó trend megtört, és az árfolyam egy-egy meghiúsult kiugrási kísérletet követően ismételten visszatért az 1 710 dollár körüli régiókba. Ezen a szinten jelenleg erős támaszra talál a sárga nemesfém kurzusa. Az aranypiac.hu szerint abban az esetben, ha 1 710 dollárnál ki tudna tartani a mostani támasz, úgy csak egy szinten lebegő árfolyam is automatikusan törhetne ki a csökkenő trendből felfelé, és ez azt követően nagy valószínűséggel komolyabb emelkedést hozna.
Az ezüst igen érdekes képet mutat, ahogy a korábbi meglehetősen volatilis viselkedéséhez képest most szinte mozdulatlan az árfolyam. A kurzus szinte beszorult a 33,85 dolláros technikai ellenállás alá, és keresi az a léket, amin végre átbújhat felfelé. Mivel az ezüstár az elmúlt hónapokban rendre némi elmaradással követte az arany árának mozgását, a szürkésfehér nemesfémnél is egy küszöbön álló kitörés tűnik a legvalószínűbb szcenáriónak. A legnagyobb akadályt ezt követően a 35,42 dolláros érték jelentené. Amennyiben az a gát is átszakadna, elképzelhető, hogy meg sem állna a kurzus egészen 38 dollárig. Ez egyben a nyolc hónapja tartó csökkenő trend végét is jelentené.