Horváth István |
A harmadik negyedévben pozitív meglepetésként a GDP a vártnál jobban növekedett, amire a forint azonnali erősödéssel reagált. A pozitív adat rövid távon stabilizálhatja az utóbbi hónapokban mélypontra visszaeső forintot, középtávon azonban a monetáris tanács további kamatcsökkentésével párhuzamosan ismét a forint gyengülése várható, ezért továbbra is érdemes euró alapú befektetésekben is gondolkodni – nyilatkozta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
A harmadik negyedévben a GDP növekedése az 1,7 százalékos várakozásokat is felülmúlva 1,8 százalékos eredményt hozott. A növekedés várható volt, hiszen a mezőgazdaság húzóágazatként nagyon jól teljesített, az elmúlt év hasonló időszakához képest közel 30 százalékkal hozott jobb eredményeket.
Jó hír, hogy az ipar és az építőipar is növekedést mutat, az utóbbi azért is hangsúlyos, mert több évre visszamenőleg ez az első év, amikor – köszönhetően az állami beruházásoknak – élénkülni tudott. Minimális növekedést mutat a szolgáltatóipar is, de a háztartások fogyasztásának belső hajtóereje még mindig hiányzik – mondta el Horváth István.
A vártnál is jobb GDP adatra a piac azonnal reagált, és már a reggeli órákban erősödött a forint. A több hónapos mélypont után a pozitív GDP adat egy időre stabilizálja a forintot. Középtávon azonban a jelenlegi szinteknél tartósan gyengébb forintárfolyamra számíthatunk, amennyiben a monetáris tanács 3% alá csökkenti az alapkamat szintjét. Ennek megfelelően a befektetők számára továbbra is azt tanácsolják a K&H szakértői, hogy a portfolió egy részeként érdemes devizás – elsősorban euró alapú – befektetéseket is tartani.