1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A lett valuta leértékelése egyre valószínűbb, és ha bekövetkezik, az óvatosabbá tenné a magyar jegybankot (MNB) is
A lett valuta leértékelése egyre valószínűbb, és ha bekövetkezik, az óvatosabbá tenné a magyar jegybankot (MNB) is, vélekedtek pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint azonban komolyabb járványveszély nem fenyegeti a közép-európai EU-tagországokat.

A Goldman Sachs pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének legfrissebb európai feltörekvő piaci helyzetértékelése szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) finanszírozásának felfüggesztése miatt a lett kormány pénzforrásai gyors ütemben apadnak, az életbe léptetett szigorú takarékossági intézkedésekkel együtt is. Hírek érkeznek arról, hogy a kormány már késlelteti a kifizetéseket az alkalmazottaknak és a beszállítóknak, de a rések betömködésére most már korlátozottak a lehetőségei.

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
A hét közepi lett kormánykötvény-aukció kudarca kiemelte a helyzet súlyosságát, áll a GS pénteki elemzésében. A ház szerint ha a nemzetközi pénzügyi szervezetek nem nyújtanak gyorsan újabb támogatást, a lett kormány rákényszerülhet a jelenlegi árfolyamrendszer feladására.

A lakosság már most sem bízik a helyi valutában: tavaly nyár óta a latban vezetett lakossági bankbetétek értéke 24 százalékkal csökkent, a devizában vezetett betétek aránya a teljes betétállományon belül idén április végén pedig már 60 százalék volt a 2008 közepén mért 53 százalék helyett. Beszámolók látnak napvilágot arról is, hogy szorult anyagi helyzetbe került kormányszervek már kuponokkal próbálják kifizetni a munkabéreket, és ez csak gyorsítja a menekülést a helyi valutából, áll a Goldman Sachs elemzésében.

A ház szerint ebben a helyzetben "jelentősen nőtt" a lat leértékelésének valószínűsége, különös tekintettel arra, hogy további IMF-EU segítség sem oldaná meg a lett gazdaság fő problémáját. Ez a versenyképesség hiánya, amely egyebek mellett a fellendülés éveiben kialakult árfolyambuborék és "aránytalan bérnövekedés" következménye.

Ez a hajó elment?





A Goldman Sachs londoni elemzői szerint a lat kötött árfolyamának megtörésével és a lett valuta leértékelésével járó befektetői hangulatváltás a kelet-közép-európai térségben elsősorban a leginkább kockázatérzékeny - és a többieknél likvidebb - két piacot: Magyarországot és Romániát érintené, bár mindkét gazdaságot IMF/EU pénzügyi programok védik, és a két ország jelentősebb haladást ért el a költségvetési kiigazításban is.

Magyarországon a lat esetleges leértékelésével járó piaci hangulatváltás azt eredményezhetné, hogy az MNB "héjább" álláspontra helyezkedik, bár a legutóbbi időszak forinterősödése nyomán van valamelyes kilengési mozgástér, anélkül, hogy a jegybank ismét fontolóra venné a kamatemelést, áll az elemzésben.

A GS hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a közép-európai és a balti gazdaságok közötti tényleges kapcsolódás minimális: a három balti köztársaság a lengyel exportból 3 százalékkal, a cseh és a magyar kivitelből egyaránt 1 százalékkal részesedik. Emellett e három ország bankrendszerét sem köti közös tulajdonosi kapcsolat a baltiakhoz: a magyar, a lengyel és a cseh bankok zömének stratégiai befektetői euróövezeti székhelyű bankok (szemben a balti bankokkal, amelyek túlnyomórészt svéd tulajdonúak).

A Goldman Sachs szerint így bármiféle járványhatás legfeljebb csak közvetett módon érvényesülne Magyarországon, Lengyelországban és Csehországban.
Más nagy londoni elemző házak is hasonló következtetésekre jutottak.

A 4cast nevű londoni gazdaságkutató cég elemzői előző nap például annak véleményüknek adtak hangot, hogy a többi közép-kelet-európai gazdaság teljesen különbözik a balti térségtől. Lélektani alapon elképzelhető a forint, a zloty, a román lej vagy a cseh korona eladása néhány napig, esetleg pár hétig a lat leértékelése esetén, de semmilyen fundamentális kapcsolat nincs a két térség között, még a bankszektorok közti átfedés is nagyon csekély, állt a 4cast elemzésében.

Devizapiac: a lett nátha még tombolt egyet
Influenza után jön a valutajárvány?
Egy sorozat megszakadt: miért gyengül a forint?
Mekkorát fejlődünk vissza? A kormány számolt

MTI

Címkék: Deviza / Áru

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG