A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a termelési kvóta érvényességi idejét hat hónapra hosszabbította meg, azt a legközelebbi találkozón, jövő év júniusában vizsgálja felül újra - mondta el az iráni olajügyi miniszter. Az Egyesült Arab Emírségek olajminisztere ehhez hozzátette, hogy "nem pánikolunk".
Négyéves mélypontra zuhant a Brent
Az északi-tengeri Brent hordónkénti ára nyáron 115 dolláron is állt, azóta csaknem 30 százalékkal 80 dollár alá csökkent. Szerdán 77,75 dolláron zárt. Csütörtökön tovább csökkent a Brent ára, négyéves mélyponton 74,36 dolláron is állt, röviddel az OPEC-döntés bejelentése után 2,50 dollár gyengüléssel 75,25 dolláron jegyezték.
A Brent változása a bejelentés után |
Várható volt, hogy az OPEC nem csökkenti olajtermelését a következő hónapokban, miután erről szóló megállapodás jött létre az olajszervezet öbölmenti tagországai között szerda este. Elemzők szerint a döntés hatására az amerikai WTI olaj hordónkénti ára 60 dolláros szintre süllyedhet a közeljövőben, és a Reuters elemzője is 63,85 dolláros olajárra számít egy hónapon belül.
A WTI olaj változása a bejelentés után |
Vége az OPEC aranykorának?
Akik erre nagyon ráfáznak: az oroszok 100 dolláros olajárral, 1,2 százalékos gazdasági növekedéssel számoltak - egyikből sem lesz semmi. Részletek >> |
A nyersolaj világpiaci árának jelenlegi zuhanása valószínűleg "az aranykor végét" jelenti OPEC-nek, mindenekelőtt azért, mert a csoportnak a jelek szerint már nincs olyan globális befolyása az olajárakra, mint korábban, és ezúttal Szaúd-Arábia, a legnagyobb OPEC-termelő sem siet a korrekciós lépésekkel - állapítják meg szerdai helyzetértékeléseikben londoni iparági elemzők.
A Barclays szerint egyértelműen a szaúdi válaszlépések elmaradása a fő oka annak, hogy a nyersolajárak a 90-100 dollár közötti sáv szeptemberben elért középértékéről novemberben a 80-90 dolláros sáv aljára zuhantak tovább, a piacon ugyanis régóta bevett vélekedés volt, hogy Szaúd-Arábia mindig agresszív korrekciós lépéseket tesz, ha az olajár jelentősebb mértékben 100 dollár alá csökken. A ház szakértői szerint Szaúd-Arábia azt látta be, hogy most már kisebb a befolyása a globális olajárakra, mint az elmúlt évtizedben bármikor.