Több, mint egy éves mélypontra esett az euró már az ázsiai kereskedésben a dollárral szemben, miután Angela Merkel német kancellár tegnap ellenezte az ESM európai mentőalap feltőkésítését. Az esés akkora volt este, hogy valószínűleg több fontos ellenállási szint is elesett a devizapárban, ami automatikusan további euróeladásokat generált.
A mentőalapokkal való bűvészkedés egyelőre nem vezetett eredményre, a piaci szereplők nagy része csak a vitát látja körülöttük, ugyanakkor működni még nem igazán láttuk azokat. A nagy kérdés továbbra is, hogy ki mennyi pénzt, és milyen intézményen keresztül ad a perifériás euróövezeti országok megsegítésére. A most legvalószínűbb forgatókönyv szerint az európai válság megoldásában az IMF játssza majd a főszerepet, ugyanis ebben a szervezetben bízik meg az államok többsége. Korábban Kína, Oroszország, Brazília már közölték, hogyha adnak pénzt Európának, azt a Valutaalapon keresztül adják majd.
A legtöbb elemző szerint ugyanakkor most már minden perc hatalmas károkat okoz amíg nem születik határozott megoldás az euróövezeti válságban. Az elmúlt hetek főszereplői, a nemzetközi hitelminősítők szinte naponta adnak ki leminősítéseket, vagy arra figyelmeztető kilátás rontásokat. A hitelminősítők, és elemzőházak egyre nagyobb eséllyel árazzák az euróövezet szétesését.
Tovább gyengítette ma az eurót az is, hogy kemény vita kezdődött Németországban arról, hogy a Bundesbank milyen feltételekkel teljesíti a múlt heti EU-csúcson eldöntött követelményt arra vonatkozóan, hogy a központi bankok 200 milliárd eurót dobjanak össze az IMF-nek a segélyalapjába. A német jegybank komoly feltételekhez kötné a támogatást, amelyek teljesítésére nincs sok garancia, miután éppen a fiskális fegyelem hiánya vezetett a kialakult krízishez. Nem tett jót az eurónak az sem, hogy az olasz állampapírok ma euróövezeti rekordhozammal keltek el, ez pedig tovább növeli az esélyét annak, hogy Olaszország előbb utóbb képtelen lesz magát a piacról finanszírozni.
A Privátbankár piaci forrásból úgy tudja, hogy az elmúlt hetekben egyértelműen túlsúlyba kerültek az euró-short pozíciók a dollárral szemben. Az elemzők többsége további – akár erős – eurózuhanást vár, többen belátható időn belül nem zárják ki a két deviza paritását sem.