10:55
Tartja az euró forintárfolyama a 288 forintos szintet, a magyar fizetőeszköz így 1-1,5%-kal veri a régiós devizákat. A befektetői bizalmat jelzi, hogy a 10 éves kötvényhozamok is csökkentek, 8,45%-ról 8,08%-ra, miközben a CDS-felárunk is 534 bázispont alá esett, amire 40 napja nem volt példa - hívja fel rá a figyelmet Karsai Péter a Commerzbank treasury elemzője. A csődkockázatunk ezzel jóval a spanyol szint alatt van, amire eddig nem nagyon volt példa, ugyanakkor azt is jól jelzi, hova került át a válság gócpontja. A befektető azonban egyelőre nem foglalkoznak a spanyol bankmentés bizonytalanságaival. A piac figyelme - mint korábban írtuk - leginkább most a óceán túloldalára irányul, mindenki a Fed bejelentésre vár.
Az euró a délelőtti után tovább erősödött a dollárral szemben, átlépve az 1,27-es ellenállási pontot.
08:30
Hat hete nem volt ilyen erős a forint. A hazai deviza jegyzése az euróval szemben ma reggel is a 288 forint alatt volt, 8 óra után nem sokkal 287,7 forint volt egy euró a bankközi kereskedelemben. A forint az amerikai piacok zárása után és ma, az ázsiai kereskedés alatt is tudta tartani "lendületét", miután tegnap az euróval szemben 1%-ot erősödött. A hazai fizetőeszköz ezzel elszakadt a régiós devizáktól is.
További árfolyamok >>> |
Helyi sztori a forint
A nemzetközi befektetői hangulat is alapvetően pozitív, a befektetők arra számítanak, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ma gazdaságélénkítő programot jelent be 2 napos ülése végeztével. A Bloomberg által megkérdezett 21 közgazdászból 12 arra számít, hogy a Fed monetáris lazításba kezd. A Spanyolországból érkező rossz hírek ellenére az euró is erősödni tudott a dollárral szemben.
Mindezek mellett a régiós devizákkal való összehasonlításból az tűnik ki, hogy a forint erősödése "helyi sztori", vagyis a befektetők a belföldi fejlemények miatt is optimisták.
Emögött az áll, hogy Simor András és Varga Mihály közösen levelet írt a Nemzetközi Valutaalapnak a magyar jegybanktörvény ügyében, ezek szerint a kormány ugyan nem lép vissza az általa fontosnak tartott kérdésekben (harmadik alelnök, a monetáris tanács további bővítése), de garanciákat ad arra, hogy a jelenlegi jegybankelnöki ciklusban nem változtat az MNB vezetésén (meddig mehetnek el a nemzetközi szervezetek a jegybanktörvény ügyében? - erről lásd korábbi összefoglalónkat). A levél pontos tartalmáról egyelőre nincs információ.