1p
A Saxo Bank nyilvánosságra hozta szokásos éves meghökkentő előrejelzéseit. Köztük szerepel például, hogy Ausztrália recesszióba fordul, 50 európai bank kerül állami tulajdonba, az Apple részvényeinek árfolyama 2011-hez képest 50 százalékkal visszaesik, vagy hogy ismét 1,5 lesz az euró/frank.

A meghökkentő előrejelzésekkel a Saxo Bank olyan eseményeket állít fókuszba, amelyek ugyan valószínűtlenek, mégis szerinte nagyobb eséllyel valósulhatnak meg, mint amire a piac számít. Az előrejelzéseket a bank nem prognózisnak szánja, de szerinte az események bekövetkezésének valószínűsége alulértékelt. Ha mégis megtörténnének, hatalmas horderejű piaci hatást váltanának ki.

1. Ötven százalékkal zuhan az Apple-részvények árfolyama a 2011. évi csúcshoz képest.

Az Apple leginnovatívabb termékei, az iPhone és iPad piacán 2012-ben egyre több versenytárssal kell szembesülnie, mint pl. a Google, az Amazon, a Microsoft/Nokia és a Samsung. Az Apple képtelen lesz (az Androidnál háromszor nagyobb) 55 százalékos, valamint az iOS és az iPad termékeknél meglévő 66 százalékos piaci részesedését megtartani.

2. Az EU 2012-ben növeli a banki munkaszüneti napok számát

Az EU finanszírozási szükségleteinek megoldására az európai alapszerződés decemberi változtatásai elégtelennek bizonyulnak (különösen Olaszországra nézve), és az év közepére erőteljesen visszatér az adósságválság. Erre az értéktőzsde megadja magát és rövid időn belül 25 százalékot zuhan, ezért az EU politikusai hosszabb banki munkaszünetet rendelnek el, és az európai tőzsdék, bankok működését egy hétre, vagy akár hosszabb időre is beszüntethetik.

3. Amerikában olyan jelölt nyeri a választásokat, aki még nem jelezte indulási szándékát

A texasi milliárdos Ross Perot 1992-ben a recesszióban levő gazdasági helyzetet és az USA politikájával szemben jelentkező ellenszenvet kihasználva a szavazatok 18,9 százalékát szerezte meg. Mivel Obama az elmúlt három évben alig hozott változást, és az USA politikai rendszerével szemben általánossá vált a kiábrándultság, megérett a helyzet egy harmadik párt jelöltje számára. Lehet, hogy 2012 elején valódi változásokat hirdető programmal valaki ringbe száll, és az USA történetének egyik legnagyobb fordulatát hozó általános választás után a szavazatok 38 százalékával novemberben átveszi a Fehér Ház kulcsát.

4. Ausztrália recesszióba süllyed

Ázsia feltörekvő óriásának lassuló gazdasága a Csendes-óceán térségben mindenütt érezteti hatását, és több országot is recesszióba juttat. Ha egyetlen olyan országot kellene megnevezni, amely kimondottan függ Kína gazdasági helyzetétől, akkor az a bányászatára és természeti erőforrásaira támaszkodó Ausztrália lenne. Mivel azonban e termékek iránt Kínában visszaesik a kereslet, Ausztrália recesszióba kényszerül, s helyzetet csak tetézi a lakáspiac már régen esedékes, és a világ többi részéhez képest fél évszázadot késő összeomlása.

5. A Bázel III és a jogszabályok miatt Európában 50 bank kerül állami tulajdonba

Az új tőkekövetelmények és a szigorodó jogszabályok miatt 2012 elején a tőkeáttételt sebesen csökkentő európai bankrendszerben egyre nő a feszültség. Ez a pénzügyi eszközök villámgyors áron aluli eladásához vezet, mert a piacon kevés a vevő. A fizetésképtelen állami szereplők betétbiztosítási rendszerei iránt bizalmukat vesztő, ideges betétesek a bankközi hitelezés befagyása láttán megrohamozzák a bankokat. Az állam több mint 50 bankot vesz át, és sok ismert kereskedelmi bank megszűnik.

6. Biztonságos kikötőként Svédország és Norvégia lép Svájc helyébe

Svájc példáján keresztül megtudtuk, hogy a leértékelődő jegybankok világában az ország gazdasága szempontjából kockázatokkal jár a biztonságos kikötő szerepének vállalása. E két ország tőkepiacai a svájcinál jóval szűkebbek, csakhogy Svájc agresszíven igyekszik leértékelni a frankot, és a pénzek kezelői a tőkének új biztonságos kikötőket keresnek. A biztonságos kikötő vonzerejéből adódóan olyan mértékben fokozódik a két ország államkötvényeinek népszerűsége, hogy a tíz éves kötvényeik árfolyama 100 ponttal alulmúlja még a biztonság iskolapéldájának tartott német papírt is.

7. Nyer a svájci jegybank, és az EUR/CHF árfolyam 1,50-ig katapultál

Továbbra is eredményesek lesznek a frank felértékelődését akadályozó svájci törekvések 2012-ben. Mivel - különösen az exporttal kapcsolatos - svájci fundamentumokra a CHF múlóban levő ereje 2012-ben további csapásokat mér, az SNB és a kormány még erejét nem kímélve, a meglévő programok kiterjesztett változatait bevezetve, és még a tőkét a hagyományosan biztonságos svájci kikötőből menekülésre késztető negatív kamatoktól sem ódzkodva igyekszik elejét venni a járulékos veszteségeknek, és olyan megoldást találni, amelynek révén az EURCHF árfolyam akár 1,50-et is elérhet.

8. Az USD/jüan árfolyam tíz százalékkal emelkedve eléri a 7,00-et

Miközben a milliós szellemvárosok megépítéséből származó megtérülés elapad, és az exportőrök az erősödő CNY (jüan) miatt csak hajszálnyi árrést képesek elérni, Kínába beköszönt a "recesszió", azaz a csupán 5-6 százalékos GDP növekedés. A kínai politikusok azzal igyekeznek az exportőrök kedvében járni, hogy a globális növekedés lassulása és az Eurózóna folytatódó szuverén válsága közepette hagyják a jüant a biztonságosnak ítélt, és emiatt erősödő dollárhoz képest leértékelődni, így a devizapár árfolyama tíz százaléknyi emelkedés után eléri a 7,00-et.

9. A Baltic Dry Index 100 százalékkal emelkedik

A 2012-ben várható alacsonyabb olajárak miatt a – tengeri szállítmányozási árakat mutató - Baltic Dry Index emelkedésnek indulhat. Brazília és Ausztrália várhatóan növeli vasérc kínálatát, így az árak esni fognak, ami Kínában növeli az ipari termelés import iránti keresletet. Ez a monetáris enyhítéssel együtt megnövelheti a vasérc iránti keresletet.

10. Megduplázódik a búza ára 2012-ben

A 2011-es rossz teljesítmény után 2012-ben kétszeresére emelkedik a búza ára a chicagói határidős tőzsdén (CBOT). A mezőgazdaság viszontagságos évnek néz elébe, hiszen ismét visszaköszönnek a cudar időjárási viszonyok, több mint hétmilliárd lakossal kell számolni és a helyi pénzek is egyre inkább elértéktelenednek. A búza ára különösen megerősödik, miközben a példátlan méretű short pozíciókat elfoglaló spekulatív befektetők igyekeznek az árfolyamot a legutoljára 2008-ban látott szint felé hajtani.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG