Matolcsy György kinevezése és első nyilatkozatai nem jártak különösebb hatással a devizapiacon (márcsak azért sem, mert már korábban alulteljesített a forint a régiós devizákhoz képest), a háttérben azonban több olyan esemény is történt, ami borzolja a kedélyeket.
Egyrészt kiderült, hogy pénteken utolsó miniszteri intézkedései egyikeként megerősítette a jegybankelnök hatáskörét az alelnöki hatáskörök rovására. Másrészt miután a JP Morgan arról írt, hogy a devizahitelesek megmentése miatt a kormány hozzányúlhat a tartalékhoz, a miniszterelnök a Parlamentben épp arról beszélt, hogy a devizahitelesek megmentése továbbra is prioritást élvez a kormány számára.
A nyomok a forint gyengüléséhez vezetnek
A piacok arra számítanak, hogy a Matolcsy-vezette jegybank agresszív lépésekre készül a gazdasági növekedés beindításának támogatására, akár kamatvágás, akár valamiféle pénznyomda beindításán keresztül.
Összességében miközben az euró továbbra is az 1,30-as dollárárfolyam környékén mozog, a forint egész délelőtt gyengül: 11 óra után az euró jegyzése elhagyta a 299-et is.
EUR/HUF További devizaárfolyamok >> |
Vihar előtti csend vagy a vihar maga?
Korábban Taracky Andrej, a Buda-Cash szakértője azt mondta a Privátbankárnak: a magyar és külföldi hírek 50-50%-ban okolhatóak a forint gyengülése miatt, de az biztos, hogy az MNB-t és Matolcsy munkáját a továbbiakban is kiemelt figyelem övezi. Taracky szerint az lesz majd érdekes, amikor az MNB előáll az új eszközökkel, és kiderül, hogy a fent említett 16 lehetséges forgatókönyvből, melyiket veszi elő, hogy a kormány partnereként felpörgesse a gazdaságot. Az elemző a hétfői helyzetet éppen ezért úgy írta le, hogy ez "most a vihar előtti csend". Részletek >>