Az aranypiac.hu tájékoztatása szerint meglehetősen pesszimista hangulat jellemzi jelenleg a nemesfémek piacát, mind a kereskedők, mind a magánbefektetők körében. A biztos menedék iránti kereslet jócskán visszaesett, holott az árfolyamokat befolyásoló hosszútávú felhajtóerőkben továbbra sem érhető tetten változás.
Az európai adósságválság újbóli kiéleződése főként a Spanyolország okozta gondok nyomán ismét életre kelti a félelmeket az euró jövőjét illetően. Az emiatt alacsonyan maradó kamatok pedig hagyományosan az aranynak kedveznek. A kamatfronton nem kell számolni változással még jó ideig az Egyesült Államokban sem, sőt a konjunktúra döcögős alakulása továbbra sem zárja ki az esélyét a monetáris lazítás egy újabb felvonásának.
Nőni fog a biztonság ára
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) felhívta rá a figyelmet, hogy a biztonságos befektetések iránti kereslet a jövőben növekedni fog, de ilyenből egyre kevesebb az elérhető, ami növeli a biztonság árát a nemzetközi piacokon. A befektetők az eszközök értékét alapvetően a belső értékük alapján fogják megbecsülni. Hogy mekkora potenciál nyílhat meg a biztonság felértékelődésében, arra pedig éppen az IMF és a Világbank tavaszi közgyűlésén tető alá hozott megállapodás utal. A most hétvégén megtartott ülésen nyilván nem ok nélkül duplázták meg a tagországok csaknem ezer milliárd dollárra a valutaalapnak a jövőbeni válságkezelésre fordítható forrásait.
Hogy efféle óvintézkedések mennyire megalapozottak lehetnek, arra Spanyolország és Olaszország szolgáltatnak jó példát. Mindkét ország sikeres kötvényaukciókon van túl, de államháztartásuk finanszírozására csak 6 százalék közeli, nagyon magas hozamszintek mellett találnak befektetőket, amely felett egyre kétségesebb a költségvetés fenntarthatósága. Mindezek mellett a kilátásaik sem biztatóak, az IMF a nemzeti össztermék közel 2 százalékos zsugorodásával számol az idén ebben a két országban, és 2013-ra sem jövendöl 0 százalékot érdemben meghaladó gazdasági növekedést számukra.
Ami Spanyolország helyzetét ezen túlmenően még kritikussá teszi az az, hogy az egyidejűleg drámai szintekre növekvő munkanélküliség mellett szinte garantálható, hogy Madrid nem lesz képes betartani az államháztartási deficit lefaragására tett ígéreteit. Márpedig Spanyolország egy igazi nehézsúlyú szereplő a világgazdaságban, amely ha bedől, akkor nagy eséllyel borul vele együtt az euró is. A maga 50 millió lakosával ugyanis a spanyol gazdaság a negyedik legnagyobb Európában, és a 13. helyen van a világban.
Tovább növelte aranykészletét az orosz jegybank
Miközben Európa felett ismét gyűlnek a fellegek az orosz jegybank rendületlenül növeli aranykészleteit. Az orosz központi bank pénteki közleménye szerint márciusban 1,8 százalékkal növekedtek az ország aranytartalékai 28,8 millió unciára (895,68 tonna). Egy hónappal korábban még 880,13 tonna volt az orosz jegybank nemesfémkészlete.
Az aranypiac.hu elemzése szerint az arany árfolyama változatlanul az év eleji gyors emelkedését korrigálja, melynek keretében a kurzus korábban már az 1600 dollárt is megközelítette, egyelőre azonban tartja még magát e fontos lélektani szint fölött. Az árfolyam görbéje a korrekciós trend felső határvonala mentén tartózkodik jelenleg. Ahhoz, hogy a korrekció végéről lehessen beszélni, szükségszerűen ki kellene törni ebből a lefelé irányuló rövidtávú trendcsatornából, de igazán meggyőző emelkedésről csak 1700 dollár felett lehetne beszélni.
Az ezüst jegyzése állhatatosan követi az immár egy éve tartó csökkenő trendet. A stabilizálódás jele, hogy a volatilitás érzékelhetően alábbhagyott az utóbbi két hétben, és fontos támaszszintek sincsenek egyelőre akut veszélyben. Az árfolyam alakulásában megmutatkozik, hogy a piac minden kínálatot képes jelenleg felvenni, ezért egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy a korrekció lassan a végéhez közeleg.