Megkarcolta a 313 forintot az euró jegyzése csütörtökön - ezzel több mint egyhetes mélypontjára gyengült a magyar deviza. A háttérben a jegybank Monetáris Tanácsának jövő keddi ülése áll: a piaci elemzők szerint ugyanis újabb kamatvágás várható - igaz, ezúttal inkább a korábbiaknál kisebb, 10 bázispontos csökkentésre számít a többség.
Friss árfolyamok >> |
A Reuters összeállítása szerint a külső államadósság magas szintje és a monetáris politika iránya tette különösen sebezhetővé a forintot a feltörekvő piaci eszközöket sújtó legújabb eladási hullámban - hiába teszi a jelentős folyómérleg-többlet stabilabbá a magyar hátteret mondjuk a dél-afrikainál vagy épp a töröknél.
Az elmúlt hetekben 308 és 314 között ingadozik az euró jegyzése; a sáv gyengébbik vége (amely kétéves mélypontot jelent) most a kamatdöntéshez közeledve került előtérbe. Emiatt a közeljövőben is inkább gyenge forintra számítanak a szakértők, miközben a forgalom továbbra is közepes marad a magyar devizában.
Pénteken teszik közzé a legfrissebb inflációs adatot - legutóbb azt közölték a jegybank döntéshozói, hogy a rekordalacsony adat még mindig hagy némi teret a további vágásra.
Van, aki már az IMF-et emlegeti - elemzések a közelmúltból a forintról "A forintgyengülés most már aggasztja a magyar közfinanszírozási szektor és a magánszféra döntéshozóit egyaránt, és emiatt valószínűleg hamarosan szünet következik a Magyar Nemzeti Bank enyhítési ciklusában, kamatemelés azonban jelenleg nem várható - közölték budapesti tárgyalásaik tapasztalatairól szóló szerdai beszámolójukban londoni pénzügyi elemzők." Részletek >> "Magyarországi döntéshozókkal folytatott konzultációik után külföldi piaci elemzők úgy látják: a jelenlegi magyar pénzügyi politika két legfontosabb törekvése a devizahitelek helyzetének rendezése és a kamatláb lehető legalacsonyabb szintre történő csökkentése." Részletek >> "Bár az alacsony alapkamatnak is van szerepe abban, hogy a forint gyengébben teljesít a régiós versenytársaknál, a választásokig nemhogy újabb emelés, hanem akár egy újabb kamatvágás is következhet külföldi szakértők szerint. A napokban megjelent nemzetközi elemzéseket szemlézünk - van, aki szerint akár újabb nemzetközi hitelprogram is szóba jöhet." Részletek >> |