1p
Az emelkedő alapkamat keresztbe tehet az öngondoskodásnak, a hosszú távú megtakarítási hajlandóságot az egyre bizonytalanabb környezet amúgy is aláássa. Holott ma már nem az a gond feltétlenül, hogy nem akarunk félretenni, hanem hogy nincs miből.

Miért működik rosszul az öngondoskodás? Gyenge a hazai pénzügyi kultúra és a bizalom a pénzügyi közvetítőkben, valamint az intézményrendszerben, és nem utolsósorban a hit hiánya, hogy erre szükség van.

A bizonytalanság az úr?

A hosszú távú megtakarítások népszerűségét rontja, hogy igen súlyos bizonytalanság tapasztalható most a világban, így pedig igen nehéz tervezni a megtakarítási szektor számára is. Az emberek ugyan már tisztában vannak azzal, hogy a nyugdíjazásuk nem lesz olyan kielégítő, így van igény a hosszú távú megtakarításra, eközben viszont – némi ellentmondással - továbbra is az államtól várják a nyugdíjukat a legtöbben. A lakosság tehát már megértette a nyugdíjcélú megtakarítások jelentőségét, ennek gyakorlati aspektusa viszont kevésbé terjedt még el. Mindenesetre nehezen elképzelhető, hogy a következő 10-20 évben ne keljen egy radikális beavatkozást végrehajtani a nyugdíjrendszerben – mondta Holtzer Péter, az Oriens IM Partnere a Portfolio.hu Öngondoskodás 2011 Reggelijén.

Először szembesülünk azzal, hogy az állam nem véd meg mindentől

Amikor a megtakarítási oldalról beszélünk, hajlamosak vagyunk arra, hogy csak azokat említsük, akik képesek megtakarítani, pedig a magyar társadalomban nagyon sokan képtelenek erre, egyszerűen nincs annyi jövedelmük, hogy a megélhetési költségek után elegendő pénze maradjon a takarékoskodásra. Mi sem mutatja ezt jobban, hogy több felmérés is arra jutott, az emberek felének nincs megtakarítása. A helyzetet nehezíti a kedvezőtlen gazdasági helyzet, jövőre például egyre többen recessziót emlegetnek hazánkban, ennek hatására pedig a munkanélküliség emelkedhet, miközben a jövedelmek emelkedése is mérsékelt maradhat. Most szembesül a társadalom először az elmúlt 20 évben, hogy az állások bizonytalanok, az állam nem nyújt tökéletes védelmet – mondta Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő elnök-vezérigazgatója.

Megtakarítás helyett törlesztő

A Budapest Corvinus Egyetem legújabb pénzügyi kultúrát vizsgáló kutatása szerint a válság az alacsonyabb jövedelmű háztartásokat érintette érzékenyen, az emberek többsége, ha teheti, akkor a bizonytalan jövőre készülve óvatosságból takarít meg, a hosszabb távú megtakarítások, mint például az öngondoskodás a prioritási listán nem szerepel előkelő helyen. Egyszerűen az embereknek most a legkisebb gondjuk is nagyobb annál, mint hogy a nyugdíjra készüljenek. Itt lehet például hozni a devizahitelesek problémáját a gyenge forint miatt, sok 30-44 éves családfő esetében például éppen azért nem marad pénz a havi megtakarításra, mert a törlesztő-részletet ki kell fizetni. Alapvetően tehát egy nagyon szűk réteg képes megtakarítani – summázta Vízkeleti Sándor.

A hosszú távú megtakarítások ösztönzésének az sem kedvez, hogy az év vége miatt több bank is rövid akciós betétekkel akarja az ügyfeleket magához csábítani, a trend pedig folytatódhat, hiszen a jegybank valószínűleg a kamatemeléssel nem áll le. Ezért az is előfordulhat, hogy a jövő év elején egyes bankoknál akár kétszámjegyű akciós kamatokkal is lehet találkozni. A szakmai reggelin résztvevő szakértők szerint komoly kiszorító hatása van a magas kamatoknak, egyszerűen egy adott szint felett nem kell sokat tenni és az emberek a betétek felé fordulnak.

A rendszeres befizetés a fontos

A bankok, alapkezelők és biztosítók szakértői szerint a piacon elvileg a háztartások bármelyik időtávra is gondolkoznak előre, tudnának terméket találni, azonban egyelőre a fő megtakarítási motívum az óvatosság, az öngondoskodás sokkal hátrébb szerepel. A kedvezőtlen környezet ellenére sok szereplő olyan termékekkel és szolgáltatásokkal jött elő, amely a hosszabb távú megtakarítások irányába mutat, ilyen például a tartós megtakarítási vagy befektetési számla, a rendszeres vételi megbízás vagy éppen a unit-linked biztosítás. Sok bank próbálkozik olyan megtakarítási programok indításával, amelyek segítségével a kisebb jövedelműek is bevonhatók a megtakarítási piacra, hiszen a lényeg a rendszeres befizetés, az összeg lehet akár néhány ezer forint is.

Konzervatív befektető a magyar

Nagyon sokat jelent azonban a pénzügyi kultúra és a pénzügyi intézményekbe vetett bizalom is, a felmérések szerint itt még nagyon sok dolog van, hogy a fejlett országokat utolérjük. A pénzügyi kultúra nálunk alacsony, a lakosság alapvetően konzervatív befektetőnek számít és inkább kockázatkerülő. Ebből következik, hogy több évre előre nem szívesen tesz félre, az 5-6 éves lekötések is nagyon ritkák, miközben a nyugdíj-kiegészítésre több évtizedig is szoktak takarékoskodni. Sajnálatos módon a válság inkább a lakosságban a pénzügyi intézmények iránti bizalom csökkenését eredményezte, sokan pedig az elzárkózással válaszolnak az új helyzetre. A bizalom kulcsfontosságú, elég csak a nyugdíjpénztárakra gondolnunk, amely elvileg egy kiváló termék lenne az öngondoskodásra, azonban a bizalmatlanság miatt az önkéntes pénztárak nem igazán tudtak élni a magánnyugdíjpénztárak keltette űr kínálta lehetőséggel.



Némi örömre ad okot, hogy az emberek alapvetően pozitívan vélekednek az öngondoskodásról, a pohár félig tele van. Ez azonban az átlagra vonatkozik, minél lejjebb megyünk a jövedelmi kategóriákban, annál inkább elutasításra talál a hosszú távú megtakarítás. A fiatalok számára azért nincs nagy jelentősége az öngondoskodásnak, mert a célok rendkívül távoliak. Az OTP öngondoskodási indexe jelenleg 100 pontból 36-ot tesz ki – magyarázta Turny Ákos, az OTP lakossági bankszámla és betét főosztályának igazgatója.

Nyugdíjpénzek az államnál

Kétségtelen, hogy a magánnyugdíjpénztári rendszer térvesztésével a lakosság öngondoskodás iránti igénye emelkedett, azonban egyelőre még a megtakarítások felfutására nem lehet számítani, hiszen a gazdasági környezet azt nem teszi lehetővé. Pedig fontos lenne a nyugdíj célú megtakarítások felhalmozása, hiszen a háztartások pénzügyi megtakarításainak szerkezete drasztikusan átalakult az elmúlt fél évben, az államhoz átkerülő közel 3000 milliárd forintos vagyon pedig egy állami nyugdíj-ígérvénnyé változott át.

Nem állunk valami jól

Mindez azt jelenti, hogy a nyugdíjpénztárakban lévő vagyon kisebbre zsugorodott, mint amit például a lakosság befektetési alapokban tart. Az üzletrészeket nem számítva gyakorlatilag a lakosság a vagyonának közel 60 százalékát betétben tartja, aminek a döntő többsége éven belüli lekötésű. Érdemes azt is látni, hogy a befektetési alapok címszó alatt szereplő összegek három-negyede olyan alapokban van, amelyek alacsony kockázatúak és a banki betétek riválisai (pénzpiaci alapok, tőke- vagy hozamvédett alapok). A nyugdíjpénztári vagyon a lakosságnál drasztikusan visszaesett, míg korábban a pénzügyi vagyon meghatározó részét tették ki a nyugdíjpénztárakban lévő összegek, most mindössze 6 százalékos a részesedésük. Még akkor sem állunk túl jól, ha az életbiztosítási megtakarítások is hozzá vesszük a korábbi gyűjtéshez.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Zsebbevágó részlet derült ki a kormány 3 százalékos lakáshiteléről
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:26
A többség úgy értelmezi, hogy a lakásvásárláshoz elegendő lesz majd a vételár 10 százaléka, míg a fennmaradó részt lehet majd a 3 százalékos kamatú hitellel finanszírozni. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, és bizony előfordulhat majd, a vételár nem 10, hanem akár 20-30 százalékát is saját forrásból kell előteremteni. Mutatjuk, miért van ez, és miért nem mond ellent a 10 százalékos elvárásnak.
Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
Személyes pénzügyek Meghökkentő dolgok derültek ki a magyar egyetemistákról
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 10:48
Alig találni olyan egyetemistát, aki ne akarna dolgozni a nyáron. A fizetési igények sokszor meghaladják a 300 ezer forintot is, és meglepően népszerű a készpénz.
Személyes pénzügyek Bővülő hiteltermékek az MFB-nél – Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram
PR | 2025. július 15. 13:55
Elstartolt a GINOP Plusz program részét képező Nemzeti Bajnokok Hitelprogram, amely 155 milliárd forintos keretösszegből nyújt segítséget a beszállító és exportáló kkv-k számára. Az új EU-s társfinanszírozású konstrukció fix 0%-os kamatozás, illetve akár 30%-os vissza nem térítendő támogatás mellett érhető el. A terméket a zöld és digitális fejlesztésben gondolkodó, versenyképes vállalkozások igényelhetik az MFB Pont Plusz vállalati hálózat bankfiókjaiban.
Személyes pénzügyek Vigéckedett a héten a forint
Privátbankár.hu | 2025. július 12. 11:38
A világban dúló geopolitikai konfliktusok, a vámháború és a zsenge hazai makrogazdasági adatok ellenére egyre stabilabb a hazai fizetőeszköz.
Személyes pénzügyek Elképesztő, mekkora károkat okozott a vihar
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:07
A lakásokban a vihar átlagosan 165 ezer forintnyi kárt okozhatott.
Személyes pénzügyek Nem akar lemaradni a szuperkedvezményes lakáshitelről? Akkor ezzel érdemes tisztában lennie
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:31
Nem mindenki felel meg az Otthon Start támogatott hitel felvételéhez szükséges feltételeknek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG