1p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány nyugdíjreform címén olyanra vállalkozott, amire senki sem volt eddig képes. A költségvetési háttér átalakítása egyelőre csak a tételek ide-oda tologatása, miközben a rendszerben 0 forint tartalék van - és kikerült abból 3000 milliárdnyi megtakarítás, aminek fele államadósság-csökkentésre ment el, hiába. Az egyéni számlák sehol, a rendszer kockázatai viszont ugyanazok, mint 20 évvel ezelőtt. Nagy gondban a nyugdíjrendszer.

Államférfi betartja, amit ígért - mondta egy televíziós műsorban Giró-Szász András, kormányszóvivő (a MÁV-Cargo privatizációjából beígért összegek kifizetése kapcsán). A 2012-es költségvetésben a nyugdíjkassza két lábra áll - ezt ígérte a büdzsé első tervezetének bemutatásakor Matolcsy György gazdasági miniszter, és lám: a nyugdíjalap jövő évre tervezett bevételei forintra megegyeznek annak kiadásaival. Gördül a nyugdíjreform, mint a vasutassztrájk.

Nyugdíjreform: az eddigi lépések

A nyugdíjreform első felvonása a magánnynugdíjpénztári vagyon átterelése volt az államkasszába. A közel 3000 milliárdos vagyon már több kormányzat érdeklődését felkeltette, de 2010-ig egyik sem nyúlt hozzá - korábban csak egy szűk réteg előtt nyitották meg annak lehetőségét, hogy visszatérhessenek az állami rendszerbe.

Az elégetett vagyon elégetése

Matolcsy György ma elárulta, mire költi a kormány a magánnyugdíjpénztári vagyon fennmaradó részét, a tervek ugyanis változtak a félévvel ezelőttihez képest. Részletek >>>

A tőkefedezeti magánnyugdíjrendszert januárban jóformán felszámolták, a pénztári portfólió átvétele után egyelőre csak ígéretek maradtak. A vagyon közel fele volt állampapírban, ezt nyomban "el is égették" az államadósság csökkentése végett, ami így 80% alá süllyedt. Ezt "égette" el a megemelkedett árfolyamszint és az hozamfelárak megugrása - az államadósság ugyanott van jelenleg, ahol a nyugdíjreform első lépése előtt (a GDP 82%-a).
A pénztári vagyon másik felét az állam már elköltötte, így lehet, hogy szufficites lesz a 2011-es költségvetés, de mindez úgy, hogy a vagyon mindössze egyhatoda ment nyugdíjakra - csakhogy ezekből egy fillér sem jutott a "jövőre", pedig eredetileg a munkaadók erre a célra fizették be ezt a pénzt.

Olyanra vállalkoztak, ami senkinek sem sikerült

A kormány az állami rendszerbe visszalépőknek egyéni számlás rendszert ígért - erről azonban semmi konkrétumot nem tudni. A nyugdíjreform második lépéseként a gazdasági kormányzat a költségvetési háttér rendbetételét tűzte ki célul, vagyis az egészségügyi- és nyugdíjkassza rendbetételét. Ahogy Matolcsy György fogalmazott, a kasszákat "zárni kell", vagyis azok bevételeiből kell a kiadásaikat finanszírozni. Olyan vállalkozás ez, ami a rendszerváltás óta senkinek sem sikerült - a tb-kassza ugyanis folyamatos hiánnyal működött, költségvetési támogatásra szorult. Nem egyedülálló jelenség ez, az egyre inkább elöregedő társadalmak mind ezzel küzdenek szerte Európában.
Mindezt ráadásul úgy akarta kivitelezni a kormányzat, hogy nem emeli döntően a járulékszintet, csak a munkáltatói egészségügyi hozzájárulás emelkedett egy százalékponttal - továbbá az újonnan bevezetett adónemekből is ide folyatják majd a pénzt, csakhogy a chips- és baleseti adóból a remélt 60 milliárd helyett közel 40 milliárd fog "csak" befolyni jövőre. 

Az alapelv hamar feledésbe merült

Mindeközben jelentős szerkezeti átalakításra nem került sor az ellátórendszerben, azon kívül, hogy a nyugdíjak indexálását egy gyors módosító indítvánnyal megváltoztatta a kormány, hogy azok később se jelentsenek nagyobb terhet az államkasszának: a nyugdíjak értéke az inflációval emelkedik majd ezentúl, a gazdasági növekedés kikerült a képletből, így bár a postás lehet, hogy több pénzt visz majd ki, annak értéke nem feltétlenül lesz több.

Egyensúly - de csak papíron

A nyugdíjkassza bevételeit érintő módosítások
Tétel Bevétel Változás*
Szociális hozzájárulási adó 1794 milliárd - 120 milliárd
Biztosítottak által fizetett nyugdíjjárulék 742 milliárd + 13 milliárd
Adórendszer átalakításából
101 milliárd + 101 milliárd

* A költségvetési törvényhez benyújtott 450 módosító indítvány alapján.


A kasszák megtisztításánál az az alapelv látszott kirajzolódni, hogy a bevételeket "összekötik" a kiadásokkal: a baleseti adóból az E-Alap profitál, a nyugdíj-hozzájárulásból a nyugdíjalap, és így tovább. Ezt az elgondolást azonban megborította a szociális adó bevezetése. Ez az adónem a korábbi egészségbiztosítási járulék, a munkaerő-piaci járulék és a nyugdíj-hozzájárulás helyét veszi át, és ennek megfelelően 3 célterület részesül belőle. A kormány ezzel két legyet üt egy csapásra: egyrészt nagyobb a játéktere, így valóban zárva tudja tartani a kasszákat, másrészt ellehetetleníti azokat az igényeket, melyek szerint a magánnyugdíjpénztári tagoknak is járna állami nyugdíj. Az adóból befolyó summa 88,89 százaléka illeti a nyugdíj-, 7,41 százaléka az egészség-, míg 3,7 százaléka a munkaerőpiaci alapot - márpedig a befolyó összegek nem így oszlanak meg. A nyugdíjalap viszont így egyensúlyba kerül - de csak papíron.

Az E-Alap bevételeit érintő módosítások
Tétel Bevétel Változás*
Járulékszintű bevételek 390 milliárd - 37 milliárd
Munkaadók járulékbefizetései 152 milliárd - 14milliárd
Munkavállalói befizetések 556 milliárd + 3 milliárd

Egészségügyi hozzájárulás

99 milliárd + 43 milliárd
Költségvetési támogatás 183 milliárd

+ 47 milliárd

Chips-adó 20 milliárd - 10 milliárd

* A költségvetési törvényhez benyújtott 450 módosító indítvány alapján.


A korhatár előtti rokkantsági nyugdíjak például átkerültek az E-Alaphoz, holott eddig a nyugdíjkasszából fizették ki azokat. Nem véletlen, hogy az egészségügyi kiadásokhoz még hozzácsaptak 183 milliárd forintot az utolsó pillanatban benyújtott módosítóindítványokkal, ez a költségvetési támogatás a rokkantsági illetve rehabilitációs ellátásokra megy majd el.



Vagyis a nyugdíjkassza jövőre sokkal kevesebb igénynek tesz majd eleget, miközben megerősítették bevételeit - a profiltisztítás áldozata lett a korhatár előtti nyugdíj is. A kormányzat ugyanis korábban úgy kalkulált a gazdaság növekedésével egyre bővülő munkaerőpiac majd felszívja azokat potenciális munkavállalókat, akiket a felülvizsgálat után kiírnak a rokkantsági nyugdíjrendszerből, illetve akik a korhatár előtti nyugdíj utáni megcsappant szociális ellátások miatt újra visszatérnek a munkaerőpiacra. A várt gazdasági bővülés azonban egyelőre csak vágyálom, a kormány a közmunkaprogram átdolgozásával juttatna így munkához 150 ezer ember, akik viszont nem fizetnek majd be a nyugdíjalapba. Legalább is 150 ezer emberről beszélt még a kormányszóvivő legutóbb, ma egy zalaegerszegi eseményen Papp Károly, a BM közfoglalkoztatásért felelős államtitkára már 200 ezer főről beszélt.

Az egyensúlyteremtés "vesztese" az E-Alap, mely továbbra is támogatásra szorul, ráadásul mint fent írtuk, plusz tételekkel gyarapodott. A költségvetéshez beadott módosítók azonban "gyorsan" 32 milliárdos pluszbevételhez juttatták az alapot (lásd táblázatunkat fent) - amiből az is látszik, ezt a kasszát toldozni-foltozni kell. Matolcsy György szerint ez a kassza is két lábra áll majd, de 2012-ben még nem.

Startvonalon - a startpisztoly eldördülése után is

A nyugdíjrendszer tehát egy pillérrel kevesebb alapon áll, de ugyanazokkal a problémákkal küzd. Mert bár a nyugdíjalapot sikerült bezárni, a jövőben az ellátórendszerbe belépő nyugdíjasok száma a Ratkó-generáció gyermekeinek nyugdíjba-vonulása miatt drasztikusan megnő majd - növelve ezzel az explicit államadósságot is. Ráadásul a nyugdíjkassza bevételei már most sem csupán a nyugdíjhoz kötődő járulékok bevételéből áll és a kormány nem hozott olyan döntést, mellyel hosszú távon biztosította volna azt, hogy a kassza zárva is maradjon. A jelenlegi rendszerben ráadásul semmi fajta tartalék nincsen, erre más országok nyugdíjrendszereiben épp az egyéni számlán felhalmozott összegek szoktak szolgálni. Ami biztos: az eddiginél mélyebb átalakításra van szükség.

Újabb pillért építenek?

Információnk szerint az egyéni számlás rendszert úgy csempésznék be a magyar nyugellátásba, hogy újabb pillért vezetnének be, vagyis egy alapnyugdíj mellett munkanyugdíj is járna - ez utóbbit a munkában eltöltött évek és a bevallott jövedelmek alapján kapnánk. Az alapnyugdíj összege az egyéni számlán halmozódna fel - információink szerint ezt az elképzelést a kormányfő is támogatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Hatalmas sallertól kóvályog a forint
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:34
Ez kevés.
Személyes pénzügyek Mindenképp olvassuk el az apróbetűs részt a munkáshitelről!
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 14:04
Könnyen meglepődhet a fiatal hitelfelvevő, ha hosszabb ideig munka nélkül találja magát.
Személyes pénzügyek Mikor éri meg előtörlesztésben gondolkodni, ha jövőre erre vennénk ki nyugdíjpénztári megtakarításunkat?
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 11:14
A jövő évben az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítást már lakáscélra és szabad felhasználású jelzáloghitelek törlesztésére is fel lehet majd használni.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: már tucatnyi csapat jutott döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 20:13
Már tizenkét hely kelt el a Privátbankár.hu által szervezett Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz, 2. forduló 4. nap
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Még három csapat jutott a döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. november 11. 14:53
Az országos döntő 20 fős mezőnyéből már megvan 8 – Fejér, Somogy és Baranya csapatai küzdöttek nagyot a második versenynapon.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis: megvannak az országos döntő első résztvevői
Privátbankár.hu | 2024. november 6. 15:32
Győr-Moson-Sopron, Vas, Komárom-Esztergom, Veszprém és Zala megyék csapatai közt lezajlott a Privátbankár.hu által szervezett pénzügyi tudatossági verseny második fordulója.
Személyes pénzügyek Az osztrák gazdaság állapota is pocsék, mégis kell a magyar munkaerő
Eidenpenz József | 2024. november 4. 05:42
Bár esett a magyar munkavállalók száma Ausztriában szeptemberben, ennek elsősorban szezonális okai lehetnek és nem volt nagy mértékű. Továbbra is több magyar dolgozik a szomszédos országban, mint német, és egy év leforgása alatt is rendületlenül bővült a létszám. Az osztrák gazdaság is bajban van, de a turizmus szerencsére virágzik.
Személyes pénzügyek Gulyás Gergely fontos részleteket árult el – ez sokakat érinthet!
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 14:18
A szerdai Kormányinfón a munkáshitel és a vidéki otthonfelújítási program részleteiről is közöltek információkat. 
Személyes pénzügyek Ha készpénzzel szeret vásárolni, akkor van egy pompás hírünk!
Dobos Zoltán | 2024. október 29. 15:06
Havi 150 ezer helyett hamarosan havi 250 ezer forint készpénz lesz felvehető a bankszámláról díjmentesen – erről döntött kedden az Országgyűlés illetékes bizottsága. A Bankszövetség lapunk megkeresésére egyelőre nem kommentálta az intézkedést. Az viszont tény, a tíz éve változatlan felső korlát az infláció miatt mára körülbelül a felét éri az akkori összegnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG