Ha valami megváltozik az ember életében az iskolapad koptatása után, az a pénzügyekhez való hozzáállása. Sokan nagyon megszenvedjük azt az időszakot, amikor elkezdünk saját magunkról gondoskodni, és keservesen megfizetjük az árát a felesleges költekezésnek. Ugyan remélhetőleg egyre többen terveznek tudatosan a pénzükkel, még mindig nagyon sokan vannak azok, akik nem tudják, hol érdemes elkezdeni az anyagiak gatyába rázását.
Az elmúlt időszak technológiai fejlődése viszont ismét rávilágított: bármibe is fogjon az ember, egyszerű, rendszeresen bevitt adatok segítségével megláthatjuk, hol teljesítünk gyengén és hol van szükségünk erősítésre. Nincs ez másként a pénzügyeinkkel sem, és hála az okoseszközöknek, rengetek olyan applikáció közül választhatunk, amelyek segítenek kiértékelni a költségvetésünket, és adnak egy képet arról, hogy hol érdemes átalakítani a költési szokásainkat, ezzel együtt pedig elindítanak azon az úton, ami egy tudatosabb pénzügyi tervezéshez vezet.
Mindegy, hogy a tartozásunktól akarunk megszabadulni, vagy le akarunk szokni arról, hogy reggelente kávéra költsünk, a következő alkalmazások segítenek abban, hogy minden elköltött forintot megjegyezzünk és az így kapott eredmények segítségével sikerüljön többet és jobban spórolni. A kritériumok: több eszközzel való szinkronizálhatóság, használhatóság, kinézet, de kerestük még az extra kényelmi funkciókat is.
1. HomeBudget
A HomeBudget az egyik legnépszerűbb ilyen alkalmazás jelenleg, androidon és iOS-en is elérhető. Van ingyenes verziója, ami ugyan limitált, de 4,99 euróért megvehetjük a teljes változatot. Kézzel kell bevinnünk a költést, amelyet címkézhetünk és kategorizálhatunk, jelölhetjük a visszatérő költségeket is, mint számlák és bérletek, de ami a legjobb, hogy elérhetjük ugyanazt mobilról, tabletről és számítógépről is, akár több felhasználóval, így a család együtt láthatja, hogyan állnak. A kinézete nagyon minimalista, inkább az adatokra fókuszál, amelyekből különféle grafikonok segítségével nyerhetünk értékes tudást.
2. Koin
A kedvencünk. Magyar. A fejlesztők is. Nagyjából mindent tud, amit a HomeBudget, viszont a Koin ingyen van. Elérhető iOS-en és Androidon, időközben pedig lett asztali verziója is, amit mondjuk mi nem tudtunk szinkronizálni az iOS-es változattal, de lehet mi voltunk a bénák, mert androidról simán ment. Az applikáció a korábbival megegyezően kategorizálással és címkézéssel működik, beállíthatunk rendszeres költségeket és jelszóval védhetjük az adatokat. Az egyetlen hiányosság talán, amit fel tudunk róni, a többféle account hiánya, tehát nem tudjuk elkülöníteni mondjuk a családi költségvetést és a személyes költségvetést. Kerestük a fejlesztőket, hogy mit terveznek a jövőre nézve, de egyelőre nem válaszoltak.
Frissítés 2015.10.12.: a Koinos srácok írtak nekünk, az iOS frissítés hamarosan érkezik, így onnan is szinkronizálhatunk más eszközökkel. Szabó Márton, a csapat tagja elmondta nekünk, hogy saját fejlesztésnek köszönhetően nem szükséges az állandó online kapcsolat az adatok beviteléhez, szemben a többi alkalmazással. "Ezidáig 100 ezer letöltése volt a Koinnak a két platformra és kb. havi 10 ezer aktív felhasználója van. Ezt mindenképpen úgy ítéljük meg, hogy érdemes tovább fejlesztenünk." - írták a Privátbankár.hu-nak.
3. Money Pro
A Money szintén nagyon népszerű, azonban az androidos felhasználókat el kell keserítsük: ez az alkalmazás csak Apple termékeken érhető el, 4,99 euróért. Azon kívül, hogy rendelkezik ugyanazokkal a funkciókkal, mint előző két társa, rengeteg mással is megtoldották a fejlesztők: értesítéseket állíthatunk be, ha fizetni kell a számlát, változtathatjuk az app kinézetét, elérhető az Apple Watch okosórán, importálhatjuk a banki tranzakciókat, és az alkalmazás képes arra, hogy megjósolja, bizonyos bevitt költségekből kiindulva mikor melyik kategóriába kerül új bejegyzés, így automatizálva a folyamatot.
4. Pocket Expense
Ám ha valaki egyszerűségre vágyik, annak is megvan a megfelelő alkalmazás: a Pocket Expense Personal Finance rendelkezik az alapvető funkciókkal, több fiókot is képes kezelni, és rém egyszerű a használata, ráadásul ingyenes. Ha nem kellenek a feleslegesen belepakolt dolgok, amikhez úgy sem nyúlsz, ez az app nagyszerű választás.
Bárhogy is legyen, a költekezés megfigyelése mindenképpen egy jelentős lépés afelé, hogy több pénzünk maradjon a hónap végén, és hogy tisztán lássuk, mire, mennyit költünk. A folyamatos menedzselés és monitorozás pedig előbb-utóbb meghozza a gyümölcsét, és tudatosabban fogunk költekezni.