Az Allianz Hungária Zrt. még januárban kérdezte meg a 30 évnél idősebb ügyfeleit az öngondoskodásról alkotott véleményükről és várakozásaikról. Bár úgy tűnik, hogy a magyarok is egyre inkább nyitnak az öngondoskodás felé, ennek elkezdése és mértéke még hagy kérdéseket maga után, tudta meg a Privátbankár.hu. A saját pénzügyi helyzetünket egész optimistán látjuk, csupán a válaszadók 18 százaléka számít arra, hogy 2-3 éven belül vékonyabb lesz a pénztárcája.
Ki fizeti a nyugdíjat? |
Általánosan elmondható ugyanakkor, hogy a válaszadók 78 százalékát aggasztja a nyugdíjbiztosítási rendszer középtávú helyzete, így nem is csoda, hogy a megtakarítási célok között harmadikként szerepel a nyugdíj – ezt csak a gyerekek taníttatása és a vésztartalék előzi meg. A kitöltők több mint fele már rendelkezik is valamilyen nyugdíjcélú megtakarítással, 20 százalék pedig 5 éven belül tervezi elkezdeni a gyűjtögetést. Van azonban egy bökkenő.
A 30 már túl késő?
A nyugdíjcélú megtakarítással rendelkezők saját bevallásuk szerint már későn indították el az öngondoskodást. A válaszadók átlagosan 35 éves korban kezdtek el takarékoskodni, ugyanakkor véleményük szerint átlagosan 27 éves korban lenne ideális elkezdeni azt. A megtakarításaikat 26-35 éves koruk között elindítók 58 százaléka, míg a 36-45 éves koruk között elindítók 78 százaléka gondolja úgy, hogy megtakarításuk elindításakor idősebbek voltak, mint amit ideálisnak tartanak.
Mennyi lenne az ideális?
Megtakarítani már havi párezer forinttal is lehet, így ez jó előre kiszámolva havonta nem jelentene különösebben nagy terhet. A megkérdezettek több mint fele ugyanakkor úgy gondolja, hogy 100-200 ezer forint közötti havi nyugdíjösszeg már elegendő lenne a minimum létfenntartáshoz, ekkora nyugdíjjal azonban csak a válaszadók harmada érné be. Az ideálisnak tartott nyugdíjösszeget a kitöltők 73 százaléka 150 és 350 ezer forint között jelölte meg, 50 százalék pedig 200 ezer forint feletti összeggel lenne elégedett.