Erste Bank, 1940 (Fotó: Erste Group) |
Az Erste Bank privátbanki üzletága tíz éves, 2006 tavasza óta működik – mondták el Harmati László vezérigazgató-helyettes és Kállay András private banking igazgató. Most közel 300 milliárd forintos vagyont kezelnek, 220 ügyféllel, a belépési korlát 70 millió forint, ez az évek során már emelkedett. Két akvizíció is volt, az ING és a BNP Paribas üzletágát vásárolták meg, de organikus növekedés is volt.
A jelenlegi állapot szerint a privátbankári és prémium banki üzletágak összesített vagyona 550 millió forint körül van, ez nem mindig hasonlítható jól össze más pénzügyi csoportokkal, de a bank mindenképpen dobogós helyre becsüli magát. A prémium szegmensben mintegy 20 ezer ügyfél vagyona 250 milliárd forintot ér.
Négy kategória lett a háromból
Az Erste World néven új, kiemelt prémium szegmenst hoz létre a 20 és 70 millió forint közötti vagyonnal rendelkező ügyfeleknek. Megemlítették, hogy más pénzügyi csoportoknál is létezik négy szintű (pl. lakossági, prémium, kiemelt prémium, privátbanki) piaci szegmentáció, de Magyarországon még nem annyira elterjedt.
Azt várják a következő évekre, hogy nettó hazaáramlás lesz a külföldön őrzött hazai pénzeknél, a privátbanki üzletágban kezelt vagyonok nagyobb része külföldről kerül majd haza. Ezt a folyamatot a globális adózási változások is erősíthetik.
Jönnek az adóamnesztia miatt
Ha hatalmas összegű új pénzek nem is képződnek, de a gazdasági növekedéssel a pár évvel ezelőttihez képest erősebb a hazai vagyonok növekedése – hangzott el. A magyar vagyonkezelési piac koncentrációja nagyon magas, a háztartások 20 százalékának van körülbelül megtakarítása A tartós vagyonkezelést igénylő családok aránya még kisebb.
A vagyonok hazahozatala, az ezt szolgáló adószabályok, adóamnesztia tovább fogják növelni a megtakarítások koncentrációját – hangzott el. A külföldön levő pénzek a itthoni 2-3 ezer milliárd forintnyi megtakarításnak a felére, kétharmadára is rúghatnak, bár különböző becslések léteznek erre.
Jön a Mifid II.
Mintegy 15 ezer családnak lehet legalább 100 millió forintnyi megtakarítása az országban. A megtakarítások magas koncentrációja össztársadalmi probléma, de remélhetően csökkenni fog – mondták. A relatív kicsi megtakarításokból kevés van, vagy van valakinek, vagy nincs, és sokaknak egyáltalán nincs.
Az ügyfelek 30 százalékának van portfólió-kezelési mandátuma, és a vagyon 20 százalékát kezelik portfólió-kezelési szolgáltatással. A legfontosabb mód, a befektetési tanácsadás a Mifid II. szabvány miatt, várhatóan 2018-ban át fog alakulni.
Ipad-re költözik a papír
A cég jelenleg a digitalizációra koncentrál, az ügyféljelentések, prezentációs eszközök már most is digitálisak, a jelenlegi ügyfélkör is igényli, a következő generációknál pedig ez már nem is kérdés. Egy másik fontos projekt a generációváltás, az első vállalkozók utódainak öröklése vagy staféta-átvétele.
A magyar privátbanki piacon furcsa módon még mindig a papír alapú prezentációk dominálnak, ezt most a bank iPad-re (Apple-tabletre) optimalizált fejlesztéssel váltja fel.
Nagy hozamot várnak az ügyfelek
A befektetők hozamelvárása ma is eléggé komoly, holott a pénzpiaci hozamok felett 1-2 százaléknyi pluszhozam elérése ma már nagyon nehéz – hangzott el. A 3-4 százalék alatti hozamok sokak számára nem is léteznek. Erős kihívás az ügyfeleket oktatni, a jelenlegi piaci viszonyokkal megismertetni.
A külföldön levő magyar vagyonok nagyobb része a feltételezések szerint Svájcban parkol. Állítólag jelentősebb tőke mozdult meg a Távol-Kelet, Szingapúr, Hong Kong irányába, de az Ersténél ennek csak kevés jelét látják. Valószínűleg ezek az országok is aláírják majd a vonatkozó nemzetközi egyezményeket.