A Duna House összegyűjtötte a lakásokkal kapcsolatos megtakarítási termékek legfontosabb különbségeit. A csoporthoz tartozó hitelközvetítő, a Credipass magyarországi vezetője, Fülöp Krisztián azt emelte ki, hogy a jelenlegi konstrukciókkal már akár havi 10 ezer forintos összeg ráfordításával rendszeresen lehet takarékoskodni.
Utalt rá, hogy a kifejezetten lakáscélú megtakarítási formák közös jellemzője, hogy a választott takarékoskodási idő végén kedvező és a teljes futamidő alatt végig fix kamatozású lakáshitel is igényelhető mellé. Az elérhető 3,9-7,9 százalék közötti kamat függ a lakástakarékot nyújtó intézménytől, a megtakarítás futamidejétől és a választott terméktől is.
A Fundamenta a kedvezőbb hitelkamatok mellett rugalmasabb konstrukciókat is kínál, hiszen az OTP-vel ellentétben nem csak 4 vagy 8 éves futamidejű megtakarításra lehet szerződni, így azokat az ügyfeleket is meg tudja szólítani, akik a meglévő hitelük kamatperiódus-fordulójához igazítanák az LTP-ben összegyűlt megtakarítás kifizetését és így csökkentenék lakáshitelük terheit.
Számottevő különbség jelentkezik azonban a termékek között az elérhető hozam tekintetében. A befizetésekre szóló betéti kamat mértéke megegyező (0,1 százalék), ugyanakkor a szolgáltatók által kínált prémium vagy bónusz 5-30 százalékig terjedhet. Ha a spórolás célja, a rövid idő alatt elérhető minél magasabb hozam, akkor az OTP megoldásai között érdemes válogatni, hiszen megtakarítási oldalról duplán kedvezőbb, mint a Fundamenta által kínált változatok. A Fundamentánál 5 év megtakarítás 5 százalékos kamatbónuszt ér, míg az OTP a negyedik év végével 10 százalék prémiumot fizet, tehát rövid távon, ha nincs szükség hitelfelvételre, akkor az OTP a nyerő.
Ha a 30 százalékot tekintjük hívószónak, akkor az OTP szintén duplán veri a Fundamentát, hiszen utóbbinál a 30 százalékos bónuszhoz ún. Gyerek Lakásszámlát kell indítani, ahová hosszú ideig, 16,5 évig kell fizetni minden hónapban a vállalt összeget és a gyermeknek is szerepelnie kell kedvezményezettként a szerződésben. Ezzel szemben az OTP-nél fele annyi idő alatt (8 év) a 30 százalékos prémium bárki számára elérhető és még gyermek sem szükséges hozzá.
Újdonság, hogy az összegyűjtött összeg lakáscélú felhasználásáról elegendő nyilatkozatot tenni, valamint, hogy bármelyik szolgáltató mellett dönt is az ügyfél, bármennyi megtakarítási szerződést köthet, sőt, akár az OTP-nél és a Fundamentánál is takarékoskodhat egyszerre. A korábbival ellentétben nem az állam biztosítja a hozamot, hanem teljes egészében pénzintézeti megtakarítási termékekről van szó - ismertette Fülöp Krisztián.