(Fotó: Pixabay) |
Ez derül ki abból a levélből, amit Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára küldött egy jobbikos országgyűlési képviselőnek - szúrta ki az mfor.hu. A miniszterhelyettest arról kérdezte Stummer János, hogy a januári nyugdíjak elutalása körüli káosz mennyi embert érintett, és ők mikor kapták meg végül a nyugdíjukat. Az előző hónapban hétvégére esett 12.-e, amikor az államkincstár a naptári rend szerint elutalja a járandóságokat (a posta más ütemezés szerint kézbesíti a pénzt). Ilyen esetben a legközelebbi munkanapon utalnak, ám ez technikai okokból - rossz értéknapot állítottak be - nem, illetve késve történt meg. Így sokan csak a következő hét elején jutottak hozzá a nyugdíjukhoz.
Válaszában Tállai arra hívta fel a figyelmet, hogy a vonatkozó jogszabályok nem határoznak meg konkrét napot az ellátások kifizetésére. Az utalásra a több évtizedes, kialakult gyakorlat miatt kerül sor 12.-én. Ha ez a nap hétvégére, ünnepnapra esik, akkor a megelőző munkanapon történik az utalás.
(Ezen a helyzeten változtatna az azonnali utalás nyári bevezetése, ezt követően ugyanis hétvégén is jóváírják a pénzt,, de az államkincstár honlapján közölt utalási naptár alapján az év második felében is azon múlik a nyugdíj küldésének időpontja, hogy 12-e hétvégére esik vagy sem.)
A válasz részeként közölte Tállai, hogy mennyien kapták utalással, és mennyien postai úton a pénzt. Ami azt jelenti, hogy a nyugdíjasok 57 százaléka leste aggódva a múlt hónapban a számlaegyenlegét, hogy mikor jön meg a nyugdíjuk. Kiindulva abból, hogy mintegy 2,6 millióan részesülnek jelenleg nyugdíjellátásban, a banki utalással 1 482 000 idős emberhez jut el a nyugdíj.
Az államtitkár által közöltek egyben arra is rávilágítanak, hogy a pénzügyi tudatossággal kapcsolatos kampányok egyelőre csekély hatásfokúak, főleg a nyugdíjasok körében érzékelhető, hogy inkább a hagyományos postai kézbesítést részesítik előnyben. Nem kizárt, hogy ebben a tranzakciós illeték bevezetése is közrejátszott évekkel ezelőtt, amivel nőttek a számlaköltségek.