Az ír adóhatóság által a a magyar adóhivatalnak megküldött adatok szerint az Airbnb-hálózat magyar szállásadói 2015-ben összesen 6 milliárd forint bevételt szereztek, az adóbevallások azonban ennél jóval kisebb összegről szólnak. Azok, akik nem vallották be maradéktalanul jövedelmüket, még korrigálhatják bevallásukat, és megfizethetik az elmaradt adót - mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára.
A NAV kérésére az ír adóhatóság elsők között küldte meg a magyar adóhivatalnak az Airbnb-adatokat - emelte ki Tállai András. Ezek szerint 2015-ben csaknem 4500 magyar szállásadó állt kapcsolatban az Airbnb-vel, akik összesen 120 ezer alkalommal adták ki ingatlanjukat, amivel mintegy 6 milliárd forint bevételt szereztek.
Simán lebukik, aki nem adózik rendesen
Az eljárás menetét ismertetve Tállai András elmondta, hogy a NAV az ír adatokat összeveti a szállásadók bevallásaival, és kiszűri azokat, akik minden valószínűség szerint adózatlan jövedelemhez jutottak. Az első adatösszevetési körben már fennakadt a rostán egy olyan szállásadó, akinek 2015-ben a szállásadásból 17 millió forint bevétele volt, ám ennek mindössze egytizedét vallotta be.
Annak a szállásadónak, aki eddig még nem tette, mindenképp érdemes megfizetnie a jövedelme után az adót, hiszen az adóhivatalnak mind a 4500 szállásadó bevételéről pontos információi vannak. A mulasztás pótlásának a módja az önellenőrzés, ugyanis a be nem vallott adóról mindaddig számot lehet adni és be lehet fizetni, ameddig a NAV nem indít ellenőrzést.
Nem tűnik ez rossz üzletnek
A Tállai András által ismertetett számok azt jelentik: egy átlagos magyar lakáskiadó tavaly 26 alkalommal adta ki az Airbnb-n keresztül ingatlanját, ezzel 1,3 millió forintos bevételt ért el. Ez egyelőre némileg ellentmond azoknak a híreknek, amelyek szerint eljött az Airbnb alkonya, és egyre kevésbé éri meg ilyen befektetési céllal lakást venni. Miközben a hazai adóhatóság szemmel láthatóan minden eszközzel igyekszik behajtani a bevétel után fizetendő közterheket, arra egyelőre nem látszik törekvés, hogy a szolgáltatást úgy ahogy van, elüldözzék az országból - olyasmi módon, ahogy például az Uberrel tették.
Idén még egyszerűbb az adózás
2017. január 1-jétől a szobánként fizetendő 32 ezer forintos tételes átalányadó éves összegét 38 ezer 400 forintra emelték, de ezzel egyidejűleg a tételes átalányadózást választók egészségügyi hozzájárulás-fizetési kötelezettsége megszűnt, így a módosítás nyomán az érintettek lényegében egy jogcímen tesznek majd eleget közteher-fizetési kötelezettségüknek, amelynek mértéke gyakorlatilag nem változott.
Először támogatnak, csak aztán bírságolnak
Tállai azt mondja, az adóhivatalnak nem a bírságolás a célja, hanem az, hogy mindenki a szabályokat betartva adja ki az ingatlanját. Ezért kérte munkatársait, hogy amennyiben lehetséges, azoknál ne rögtön a szigorú szankcionálást alkalmazzák, akiknél a bevallások és az ír adóhivataltól érkezett adatok eltérnek egymástól, hanem támogató eljárás keretében segítsék a hibázó szállásadókat.
A támogató eljárás lényege, hogy az adóhivatal nem ellenőriz, nem szankciónál, hanem önellenőrzést javasol, és ha szükséges, közvetlen szakmai támogatást nyújt a hibák, hiányosság kiküszöbölése érdekében.