Az önkéntes nyugdíjpénztáraknál a választható portfóliós rendszer már hosszú ideje elérhető, viszont a PSZÁF szerint most ért el a rendszer kellő méretet ahhoz, hogy ajánlást fogalmazzon meg a pénztárak számára. Az ajánlások megfogalmazásánál a PSZÁF törekedett a piaci szereplőkkel való egyeztetésre, a többi között a Stabilitás Pénztárszövetség és a BAMOSZ véleményét is figyelembe vették a szabályozás kidolgozásakor. Szűcs József, a PSZÁF Pénztárak felügyeleti osztályának főosztályvezetője szerint a közös ajánlás alapján a tagok könnyebben tudnak majd a rendszerben eligazodni.
Európában is egyre kritikusabbak a nyugdíjpénztárakkal: ha nem termelnek hozamot akkor mi értelme őket fenntartani? Nem árt ugyanakkor szemrevételezni, hogy egy-egy nyugdíjrendszer mögött milyen tartalékok állnak. A magyar hozamok kifejezetten jónak számítanak amúgy - idén az állam is ügyesen gazdálkodott a nyugdíjpénzünkkel. Részletek>> |
Jelenleg az 52 önkéntes pénztárból 16 kínál választható portfóliós rendszert, ahol összesen 57 darab portfóliót alakítottak ki. Annak ellenére, hogy a legnagyobb pénztárakban már elérhető, a szektor intézményei közül a többség még nem, vagy csak nagyon eltérő módon vezette be.
A PSZÁF tapasztalatai szerint az önkéntes pénztárak alapvetően 7 fő portfólió közül választhatnak: pénzpiaci, klasszikus, kiegyensúlyozott, növekedési, dinamikus, céldátum (target date), abszolút hozamú. Szűcs József szerint az utóbbi iránt nagy az érdeklődés a pénztárak részéről, mert az egyik legnagyobb előnye a stratégiának, hogy a befektetési politika az idő előrehaladtával folyamatosan változik, így a portfólió kockázati kitettsége csökken.
Az ajánlások szerint a vagyonkezelő által felállított célaránytól bármely irányban eltérhetnek majd a pénztárak, azonban ennek mértéke a PSZÁF szerint maximum 15%-pont lehet. Ez azt jelenti, hogy például egy olyan portfólióban, amely 30%-os részvényarányra törekszik, 15-45% közötti is lehet a részvényarány, az aktuális piaci viszonyoknak megfelelően. Ez a pénztáraknak továbbra is nagy mozgásteret tesz lehetővé.
Szűcs József szerint az ajánlások egyik célja, hogy a tagok akarjanak választani a portfóliók közül. Fókuszba került az Amerikában már régóta nagy népszerűségnek örvendő céldátum portfóliói is. Ugyan még a szektorban nem lehet ilyen portfóliót választani, az igény várhatóan a jövőben nőni fog, éppen a stratégia egyszerűsége miatt.
A válaszható portfóliós rendszer egyik legfontosabb kritikája, hogy a felelősséget áthárítja a tagokra. A PSZÁF azonban másképp fogalmaz: a rendszer a tudatos nyugdíj-megtakarítás egyik legfontosabb eszköze.