5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az adókedvezmények igénybe vételének egyik formája az önsegélyező és az egészségpénztár. Ezek nagy előnye, hogy nem kell sok évig várni a kifizetésekig, és rengeteg mindenre fel lehet használni az összeget. Viszont bonyolultak és bürokratikusak, és az adókedvezmény teljes kihasználásához nagy összeg kell. Leginkább magas keresetű családoknak éri meg.

Ma írtunk arról, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számláktól mi várható, milyen hozammal hasznosul az adókedvezmény, de ez csak az egyik lehetőség a személyi jövedelemadó-kedvezmény kihasználására. Több megtakarításra összesen lehet igénybe venni 280 ezer forintot, a nyugdíjmegtakarításokon kívül (nyugdíjpénztár, NYESZ nyugdíj-előtakarékossági számla, nyugdíjbiztosítás) önsegélyező és egészségpénztárakra is jár adókedvezmény.

A pénztárakra 20 százalék, maximum 150 ezer forint adókedvezményt is igénybe lehet venni, ehhez azonban elég sokat, 750 ezer forintot kell befizetni az adott évben. Mégis lehet, hogy megéri a teljes összeg, annyiféle kiadást el lehet ugyanis számolni, hogy egy nagyobb családi költségvetésben már összejöhet.

A pénztárak általában különböző kalkulációkkal szolgálnak, hogy jellemzően mennyit költünk egy évben gyógyszerekre, étrend-kiegészítőkre, tanszerekre, jó tanácsokat adnak. A szabályok a jelek szerint állandóan változnak, ami az egyik ezzel foglalkozó weboldalon még finanszírozhatóként van feltüntetve, az a másikon esetleg már nem.

Vigyázz, mit veszel

“Adóköteles (SZJA) szolgáltatások: természetgyógyászat, gyógyteák, fog- és szájápolók, sporteszközök vásárlása vagy bérlése” – írja az OTP pénztári oldala, és javasolja, hogy ha olyasmit vettünk igénybe, ami nem kedvezményezett, akkor annak értékét még az idén gyorsan fizessük vissza. Ennek ellenőrzésére külön webes menüpontot hoztak létre.

Korábban kétféle pénztárról volt szó, de az egészségpénztárak 2016. január 1-jétől önsegélyező szolgáltatásokat is nyújthatnak. Így a szolgáltatók weboldalain már sokszor mint “egészség- és önsegélyező pénztár” találkozunk velük.

180 napos szabály

A nyugdíjmegtakarításokhoz képest, ahol a nyugdíjba vonulásig (de legalább tíz évig) lekötve marad a tőkénk, ezek a pénztárak nagyon hamar, már alig fél év után teljesítenek kifizetést a befizetéseink terhére.

Az Allianz “180 napos szabályról” beszél, “a tagi befizetés, munkáltatói hozzájárulás, adomány befizetését követő 180 nap várakozási idő elteltével használhatja fel” az ügyfél a pénzét. A számlákat maximum 120 napon belül be kell nyújtani.

Lekötve még több kedvezmény

"Egyéni tagdíjbefizetéseire, eseti befizetéseire 20% személyi jövedelem adó-visszatérítés vehető igénybe, ezen kívül az igénybe vett prevenciós szolgáltatásokra illetve a legalább 24 hónapra lekötött tagdíjbefizetésekre további 10-10%-os SZJA kedvezményt érvényesíthet" - írja a Generali péntárának honlapja. A visszaigényelt adókedvezmény az "egészségszámlánkra" kerül.

Ajándék és költségei

Tehát nagyon leegyszerűsítve befizetünk az adott évben egy jelentősebb összeget, majd fél év után visszakapjuk, és közben adó-visszatérítés is érkezik. Kicsit olyan ez, mintha kapnánk ajándékba néhány tízezer forintot. A befizetésekből azonban költségeket is vonnak le. Célszerű bankkártyát is igényelni.

Így az adókedvezmény egy része, vélhetően durván 15-30 ezer forint költségekre megy el, de távolról sem az egész. Nagyon kis összegekkel azért emiatt vélhetően nem érdemes foglalkozni, így ez is a jobban keresők kiváltsága marad, mint a legtöbb állami támogatás mostanában.

Három kalap és a hozam

Havonta rendszeresen tagdíjat kell fizetni, amelynek minimális összege általában havi 1-2 ezer forint, de lehet rendkívüli befizetéseket is teljesíteni. A pénztárakban levő pénzeket befektetik, így hozamot lehet velük elérni, bár a költségek és az alacsony kamatszint miatt jelenleg valószínűleg csak nagyon szerényet. Az elért hozamok után nem fizetünk kamatadót.

A befizetések háromfelé oszlanak meg: a fedezeti tartalék az ügyfél felhasználható pénzösszegét jelenti, amelyből a szolgáltatások finanszírozása történik, ahogy az MNB fogalmaz. A működési tartalék  a pénztár működési költségeit finanszírozza. A likviditási tartalék időlegesen fel nem használt pénzeszközök gyűjtésére és a két másik alap általános tartalékaként szolgál.

Pelenkától a koporsóig

A különböző célokra, mint iskolázás vagy hiteltörlesztés, gyógyszer, különböző nagyságú összegeket lehet elkölteni. Az önsegélyező pénztáraknál az MNB honlapja többek között ezeket írja:

– Gyermek születésével  és gyermek örökbefogadásával kapcsolatos támogatások

– Beiskolázási támogatás

– Lakáscélú jelzáloghitel törlesztésének támogatása

– Munkanélküliek támogatása

– Tűz- és elemi károkhoz kapcsolódó segélyek

– Hátramaradottak segélyezése halál esetén

– Betegséghez, egészségi állapothoz kapcsolódó segélyek

– Gyógyszer és gyógyászati segédeszköz árának támogatása

– Közüzemi díjak

– Otthoni gondozás, idősgondozás támogatása

– Látássérült személyek életvitelét elősegítő szolgáltatás

– Mozgáskorlátozott vagy fogyatékos személyek életvitelét elősegítő szolgáltatás

Idő, pénz, család kérdése

Az egészségpénztáraknál felsorolják a gyógytorna, gyógymasszázs és fizioterápiás kezelés költségeit, a gluténmentes speciális élelmiszerek vásárlását, a szenvedélybetegségről való leszoktatásra irányuló kezeléseket, a csecsemő- és betegápolási cikkeket. Szerepel a “gyógyvizek és gyógyiszap megvásárlásának támogatása” és a sporteszközök, természetgyógyászati szolgáltatások, de lehet, hogy ez utóbbi már megváltozott.

Ahol nagy a család, van elég szja-köteles jövedelem, és valakinek van ideje az adminisztrációval, megfelelően irányított bevásárlással, számlagyűjtögetéssel bíbelődni, ott érdemes ezt a “megtakarítást” választani. Még fiataloknak is, mert hiteltörlesztésre vagy a gyerekekre lehet, hogy nekik is jelentős összegeket kell költeniük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Vonyítani fog a pénztárcája, ha szombaton megy tankolni
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 09:59
Idén sem lett olcsóbb az élet.
Személyes pénzügyek Befeszítette izmait a forint, hát, ennyire lett elég...
Privátbankár.hu | 2025. január 3. 07:38
Így alakult a magyar fizetőeszköz árfolyama.
Személyes pénzügyek Orosz kémek buktak le – nagyobb baj is lehetett volna
Privátbankár.hu | 2024. december 31. 09:35
Kémkedés gyanúja miatt emeltek vádat orosz-német kettős állampolgárok ellen Németországban – közölte hétfőn az illetékes német szövetségi ügyészség Karlsruhéban.
Személyes pénzügyek Nagy változás jön januártól az állampapíroknál
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 15:05
Átalakítja a személyes értékesítési hálózatát a Kincstár.
Személyes pénzügyek Ezzel ütnek el az átlagtól a nyugdíjas korú lakásvásárlók
Privátbankár.hu | 2024. december 13. 11:59
Az átlagostól igen eltérően viselkednek, mint a fiatalok, de náluk drágábban és az országos átlagár felett vásárolnak ingatlant.
Személyes pénzügyek Ezek a szakképzős diákok értenek a legjobban a pénzügyekhez
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 19:41
Több ezer diák indult el az ősz legizgalmasabb, milliós összdíjazású pénzügyi tudatossági versenyén, amely kedden a döntőjéhez érkezett. A technikumok és szakképző iskolák vetélkedőjén egy szegedi csapat diadalmaskodott.
Személyes pénzügyek Tizenöt milliós ajándékpénz is járhat, ha fiatal és gyerekeket szeretne
Privátbankár.hu | 2024. december 11. 15:03
A januárban megjelenő munkáshitel és a babaváró kölcsön sok szempontból hasonló felépítése miatt elvben 15 milliós ajándékpénzt is begyűjthetnek az államtól a gyermekvállalásra készülő fiatal párok. Az érintettek ráadásul a bankoktól sem távoznak üres kézzel: a babavárónál szerencsés esetben most is 200 ezer forint feletti, egyszeri jóváírás járhat.
Személyes pénzügyek Hogyan ne legyen horror számunkra a karácsony? – interjú
PR | 2024. december 11. 13:28
Egyre ijesztőbb hírek jönnek az online, telefonos, elektronikus pénzügyi bűncselekmények, lopások és csalások terjedéséről, lényegében bárki potenciális áldozat lehet. Milyen főbb veszélyekkel nézünk szembe, és mit tehetünk a károk elkerülésére? Milyen egyszerű szabályokat érdemes betartani? Interjú Bártfai Gáborral, a CIB Bank információbiztonsági vezetőjével.
Személyes pénzügyek Rohanjon a kútra: csökken az egyik üzemanyag ára
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 12:28
A másiké viszont stagnál.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2024 ősz – DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. december 9. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG