MTI Fotó: Balázs Attila |
Háziorvos-válság előtt az ország?
Magyarországon 6750 működő háziorvosi praxis van, ebből mintegy 300 tartósan betöltetlen. A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezete szerint néhány éven belül 2200 praxis válhat betöltetlenné, 2025-ben már háromezer háziorvos hiányzik majd.
Mi az elfogadható alternatíva?
Aki szeretne biztosra menni, magánorvost választ: a fogászati és nőgyógyászati ellátásért vagyunk hajlandóak a legtöbbet fizetni. Az sem ritka, hogy komolyabb betegség esetén inkább magánúton végeztetünk el egy diagnosztikai vizsgálatot, főleg akkor, ha egyébként nagyon sokat kellene rá várni. Egy felmérés arra is rámutatott, hogy a magánegészségügy már nem csak a gazdagok luxusa, az alacsonyabb keresetűek is egyre gyakrabban élnek ezzel a lehetőséggel. A Központ Statisztikai hivatal tavaly közzétett adatai szerint az egészségügyi kiadások 35 százalékát a magánszektorban költjük el.
A GKI Gazdaságkutató felmérése szerint a 18 és 60 év közöttieknek csupán a negyede elégedett az állami egészségügyi ellátásokkal: a megkérdezettek mintegy fele kész lenne fizetni a magánellátásért. 27 százalékuk ezt a magánellátás jobb minőségével indokolja, míg 24 százalék úgy gondolja, abban az esetben ő döntheti el, mikor megy orvoshoz, és így elég idő jutna a kivizsgálásra is
Sokan választják az egészségbiztosítást is, amelynek köszönhetően hosszú várakozás helyett az orvos előre megbeszélt időpontban azonnal fogadja, és egy jól felszerelt magánrendelőben látja el a pácienst. Nem kell azzal bajlódnunk, hogy mikor és hova forduljunk panaszunkkal. Ha felmerül bármilyen egészségi probléma, jól felszerelt magánrendelőket érhetünk el: választ kapunk a kérdéseinkre, és előre egyeztetett időpontban, várakozás nélkül fogadnak mind a szakorvosi, mind a labor- és diagnosztikai vizsgálatokra. Mi dönthetjük el, hogy személy szerint milyen szolgáltatásokra van szükségünk, és a választott csomagtól függően ambuláns műtétek, egynapos sebészet vagy magasabb csomagok esetén onkológiai vizsgálatok igénybe vételére is lehetőségünk nyílik. A szűrővizsgálatok segítségével nemcsak könnyebben őrizhetjük meg az egészségünket, hanem a betegségek kialakulását is megelőzhetjük, nem beszélve arról, hogy a korai felismerés sok betegség gyógyulási esélyét megnöveli.
Ne csak akkor menjünk orvoshoz, ha már baj van!
A Generali Biztosító piackutatásaiból az derült ki, hogy az ügyfelek legnagyobb félelme a daganatos megbetegedés, illetve az, hogy kórházba kerülnek és műtétre kerül sor. Panasz esetén minél előbb szeretnének orvoshoz, diagnosztikai vizsgálathoz jutni, lehetőleg előre egyeztetett időpontban, várakozás nélkül. A hazai egészségügy jelenlegi állapota is közrejátszhat abban, hogy bár az emberek tudnak a szűrővizsgálatok fontosságáról, általában csak akkor mennek orvoshoz, ha már baj van.
A Generali biztosítása segít a megelőzésben: 24 órában elérhető egészségügyi tanácsadó, illetve betegútszervező vonaluk, a Generali Medi24 bármikor hívható, emellett csomagválasztástól függően az éves preventív szűrővizsgálat, az alap- és bővített ellátás, az egynapos sebészet is megtalálható a szolgáltatásfinanszírozási elemek között.
Mennyibe kerül az egészségbiztosítás?
Az egészségbiztosítás díját egyénenként határozzák meg a biztosítók, a számítás különösen a biztosított életkorának, egészségi állapotának, tevékenységének (foglalkozás, munka), Magyarországon érvényes társadalombiztosítási jogviszonya (érvényes TAJ szám) meglétének figyelembevételével történik. Az sem mindegy, milyen szolgáltatásokat tartalmaz a választott biztosítás - a Generalinál például négy szolgáltatási csomag érhető el, ezek közül választhatja ki mindenki a számára megfelelőt.