Egyre inkább tudatosul a jelenleg még aktívan dolgozó magyarokban, hogy öngondoskodás nélkül nagyon nehéz nyugdíjas évek várnak rájuk: a jelenlegi szabályok alapján nagy ugyanis a különbség a jelenlegi nettó fizetés és a várható nyugdíj között. A Generali kutatásai például azt mutatják, egyre többen vannak, akik azt mondják, hogy fontos az öngondoskodás, szükségük lenne arra, hogy megtakarítsanak.
A takarékoskodást elkezdeni soha sem lehet rosszkor, az év vége felé azonban különösen aktuális a kérdés. A nyugdíjcélú megtakarításokat ugyanis adókedvezménnyel támogatja az állam – ennek alapja pedig az összes, idei évben nyugdíjcélra félretett befizetésünk lesz. Nem véletlen, hogy ilyenkor megugrik az érdeklődés a nyugdíjbiztosítások iránt is.
Ha ugyanis nyugdíjbiztosítással rendelkezünk, akkor az általuk befizetett biztosítási díj 20 százalékának megfelelő összeget, de adóévenként legfeljebb 130 ezer forint adójóváírást kaphatunk a nyugdíjbiztosítási számlánkon. Nagyon fontos azonban, hogy a befizetésünk még 2017 végéig beérkezzen. Ugyanis az adóév végéig - december 31-éig - még optimalizálható az adójóváírás összege – közölte megkeresésünkre a Generali.
Ahhoz, hogy az évi 130 ezer forintos adójóváírást teljes mértékben igénybe tudjuk venni, minden évben 650 ezer forintot kell befizetnünk biztosítási díjként. Érdemes tehát átnézni idei megtakarításainkat, és ha maradt még mozgástér, nem használtuk ki maximálisan a lehetőségeket, akkor mérlegelni, hogy ki tudjuk-e egészíteni eseti, rendkívüli befizetéssel.
Hogyan működik az adójóváírás a nyugdíjbiztosításnál?
A kedvezmény – az önkéntes pénztárakhoz hasonlóan – az adóról való rendelkezés lehetőségét jelenti. Az adóévben befizetett díj (ideértve a folyamatosan, havonta fizetett díjakat és az eseti/rendkívüli díjat is) 20 százalékáról, de legfeljebb 130 000 forintról tehet nyilatkozatot az ügyfél, feltéve, hogy az összevont adóalapja után megfizetett adója ezt lehetővé teszi – magyarán ha az éves adója eléri az igényelt adójóváírás összegét. Fontos tudni azt is, hogy ha a nyugdíjbiztosítás mellett nyugdíj-előtakarékossági számla (NYESZ) és/vagy önkéntes pénztárak esetében is rendelkezhetünk adónkról, akkor együttesen legfeljebb 280 000 forint jóváírását igényelhetjük.
A nyugdíjbiztosítási szerződésre történt befizetések alapján járó összeget nem készpénzben kapjuk vissza: az adóévet követő évben az adóhatóság a biztosító számlájára utalja, majd a biztosító jóváírja a nyugdíjbiztosítási szerződésen – magyarán olyan, mintha 20 százalékkal többet tettünk volna félre év közben.
Nem vehető azonban igénybe az adókedvezmény akkor, ha az adóévben olyan pénzkivonás történt a nyugdíjbiztosítási szerződésből, amely nem minősül nyugdíjszolgáltatásnak. Ekkor az addig igénybe vett adókedvezményt 20% -kal növelten vissza kell fizetni az adóhatóságnak.
Mit tegyen, akinek már van nyugdíjbiztosítása? És akinek még nincsen?
Egyik esetben sincs nehéz dolgunk: ha már van nyugdíjbiztosításunk, akkor eseti/rendkívüli díjként befizethetünk bármekkora összeget az év végén – akkor is, ha egyébként havonta, rendszeresen kisebb összeget szoktunk félretenni.
Akinek nincs nyugdíjbiztosítása, még tud nyitni egyet, és az év végéig befizetett összegekre megkaphatja meg az adókedvezményt – tudtuk meg a Generalitól.