4p
Vásárlásaink, kifizetéseink nem kis része átkerült a virtualitásba, egyre többet vásárolunk webáruházakban, illetve egyre több szolgáltatást veszünk a neten. A fizetés biztonsága azonban még nem teljesen megoldott, hisz csak friss, kb. 15 éves iparágról van szó. Mire is kell figyelnünk?

Adataink védtelenek

Előző cikkünkben azt néztük meg, hogy ha repülőjegyet vásárlunk, különösen az ún. fapados légitársaságoknál, mire kell figyelnünk. Az ő esetükben magával a fizetéssel nem szokott gond lenni, bár megemlítettük azt az esetet, mikor a vásárló kérése ellenére euróra váltották a forint összeget, igen rossz árfolyamon, és ezzel végül akkor szembesült, mikor a fizetés már megtörtént: az erről szóló banki sms, majd a légitársaság visszaigazolása mutatta a turpisságot. Ez csak annyiból érdekes a mostani esetben, hogy kivédeni nem lehetett, nincs kinél azonnal reklamálni, a pénztártól való távozás előtt, mint a valóságos üzletekben.

Ebből látszik, hogy mi is a bankkártyás, távolról történő vásárlás fő veszélye. Egy távoli eladó rendelkezésére bocsátjuk kártyánk, és így végső soron bankszámlánk adatait, és tulajdonképpen a másik fél jóindulatán múlik, mennyit fizetünk. Az esetek túlnyomó többségében korrektül zajlik a dolog, annyit fizetünk, amennyire számítunk, és az adatainkkal sem élnek vissza, nem adják át másnak.

Ne fizessünk akárkinek

Igen ám, de vannak olyan esetek, amikor mégiscsak ez történik. Tulajdonképpen ez a fizetési mód azt jelenti, hogy kártyánk kívülről is leolvasható adatait adjuk meg, ezen kívül még a banknál is szereplő lakcímünket kérik el (azt sem mindig), és már mehet is a fizetés. Vagyis leegyszerűsítve: ha valaki leolvassa, amit a kártyán lát, vagy az általunk megadott adatokat más használja fel, máris fizethetnek a mi számlánkról.

Ez egy roppant kényes dolog, tulajdonképpen a csalóknak a legnagyobb visszatartó erő az, hogy így nem jutnak közvetlenül készpénzhez, legfeljebb vásárolni tudnak. Azzal pedig nem sokra mennek általában, ráadásul a vásárlás útja követhető is. EU-n kívüli országok esetében előfordulhat, hogy ottaniak vásárolnak a megszerzett adatokkal, esetleg bevonják az adott webáruházat vagy szolgáltatót, együtt követik el a dolgot. Ha pedig bankunk reklamál valahol a világvégén, esetleg közlik, hogy tévedtek és visszautalják a pénzt.

Kevés legyen a számlán

A csalók számára értelemszerűen a készpénz fontos, ezt pedig elvileg csak a PIN kóddal tudják megszerezni. Ennek védelme már alapvető kell, hogy legyen mindenkinek: PIN kódot nem tartunk a kártya közelében, és vetünk egy pillantást az automatára, hogy nincs-e rászerelve valami kis leolvasó készülék.

Tökéletes biztonság nincs, de van néhány módszer, amivel kockázatunkat nagyban csökkenthetjük. Az első és legfontosabb: mindig legyen erősen limitált az elveszíthető pénz. Ne használjunk olyan kártyát, mely mögött a számlán túl nagy összeg van (a túl nagy persze szubjektív, de mindenki kiszámolhatja, hogy a szokványos 1-2 havi számlaforgalmához képest mi sok, mi nem).

Erre kétféle megoldás van: az egyik, hogy beállítjuk, kártyánkkal egy adott nap mennyi pénz vehető fel, ill. mennyi fordítható maximálisan vásárlásra. Ez általában elég is, de miután előfordul, hogy egy nagyobb összegű vásárlás miatt meg kell emelnünk a limitet, de elfelejtjük rögtön visszaállítani, legjobb, ha a kártyához eleve kisebb összegű számla tartozik. Ez azzal járhat, hogy még egy bankszámlát kell nyitnunk, amihez nem is tartozik esetleg kártya, de nagyobb összegnél ez a kényelmetlenség és esetleges plusz költség megéri a nyugalmat.

Mit tehetünk még?

A konkrét vásárlásokhoz egy gyakorlatias javaslat: próbáljunk meg minél többször lefoglalni úgy egy szolgáltatást, hogy nem kell előre fizetni, sőt, ha lehet, a kártyaadatokat sem kell megadni. Ez például szállásfoglalásnál lehet érdekes, különösen, ha távoli országban (nem feltétlenül csak földrajzilag távoli!) foglalunk.

Ha viszont mégis megtörtént a baj, és lehúztak minket, rögtön jelentsük a banknak, ha kell, a rendőrségnek. Macerás dolog, de rendszerint a bank megtéríti a kárt, ha nem vagyunk hibásak benne (pl. nem tudták meg PIN kódunkat).

És végül még egy dolog: időnként a készpénzzel is vigyázni kell, főleg külföldön, az eurózónában is, de annak inkább csak a déli felén. A nagy címletű bankjegyek kerülendők vásárláskor: előfordult már, hogy éttermi fizetésnél a pincér elbaktatott a 100 euróssal, majd visszahozott egy hamisat, és közölte, hogy azt mi adtuk neki. Ezért aztán árgus szemekkel kell figyelni, hogy el ne vigye a bankjegyet, és utána ügetni, ha mégis viszi, ez még kínos is. Egyszerűbb kisebb bankjegyet adni, nem véletlen, hogy Amerikában még az 50 és 100 dollárost is bizalmatlanul méricskélik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Sokan megtalálták a tutit a befektetési alapokban
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 13:40
Ezt jelzi, hogy rengeteg pénzt raktak oda.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - Teljes az országos döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 12:59
Csongrád-Csanád, Baranya, és Zala vármegyei, budapesti, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyei valamint Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei gimnáziumi csapatokkal lett teljes a döntős mezőny.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb hat csapat jutott be a döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 16:26
Nógrád és Komárom-Esztergom, Heves és Bács-Kiskun valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Hajdú-Bihar vármegyei csapatok küzdelmével folytatódott a pénzügyi verseny.
Személyes pénzügyek Mellbevágó adat, a nyugdíjasok több pénzt hoznak az államkasszának, mint amennyit kapnak
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 10:01
Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke hosszas kutatómunka és számítások után bátran vállalja azt az állítását, miszerint a nyugdíjszaldó pozitív a költségvetés számára. A nyugdíjasok tehát nem anyagi terhet jelentenek az államnak, hanem bevételt hoznak. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Süle-Szigeti Bulcsúval és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 3. nap
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Csongrád-Csanád, Baranya, és Zala vármegyei, budapesti, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyei valamint a Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 2. nap
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Nógrád és Komárom-Esztergom, Heves és Bács-Kiskun, valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Hajdú-Bihar vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - Hat csapat már bemasírozott a döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. április 4. 16:41
A Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! verseny második fordulójának első versenynapján Veszprém és Tolna, Vas és Fejér valamint Pest vármegye csapatai vehettek részt.
Személyes pénzügyek Húszból csak egy pénzügyi guru tudja, mit beszél?
Eidenpenz József | 2024. április 2. 05:41
Nagyon sok kisbefektető, megtakarító az internetről, közösségi médiából, influenszerektől próbál tájékozódni a pénzügyekről. Ám kutatások szerint ezek túlnyomó része nem ért ahhoz, amit csinál. Ráadásul ez még a jobbik eset, mások ugyanis még manipulálhatják is a követőiket, ami károkat okozhat. A szakértők szabályozást sürgetnek a kontárok és csalók kiszűrésére. Hogyan ismerhetjük fel a rossz influenszereket?
Személyes pénzügyek Ki mit hoz be? Ki mit visz ki? Árverésre ment a whisk(e)y
Kenessei András | 2024. március 29. 14:07
A világ egyik legismertebb árverezőháza izgalmas aukción vitte kalapács alá a Föld egyik legismertebb égetett szeszfajtáját, amelynek erőteljes angolszász, pontosabban kelta utódnépi kötődése van. Az árverés, a várakozásokat beváltva, nagy sikerrel zárult.
Személyes pénzügyek Nagyon sok hitelt kellett felvenniük a magyar családoknak, a bankok is megmozdultak
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:38
Történelmi magasságokban járt januárban a személyi kölcsönökben felvett összeg, lassan azért ezen a piacon is csökkennek a kamatok, de nem minden pénzintézetnél.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG