Nem akarnak pereskedni a bankok, inkább méltányos ajánlatot adnak ügyfeleiknek - írta a Magyar Nemzet. A CIB Bank nem fizető ügyfeleinek küldött levele szerint a tartozásnak akár 20 százalékáért is hajlandók eltekinteni a peres eljárástól. A Magyar Nemzet egy olyan ajánlatról számol be, amelyet egy autóhiteles kapott: a még csaknem három és fél millió forintos tartozás helyett a CIB kevesebb mint 700 ezer forint megfizetésével is beéri. A CIB levelében az áll, hogy akkor áll az ajánlat, ha az ügyfél peres vagy nem peres eljárást kezdeményezett a bankkal szemben, attól költségigény nélkül eláll. A CIB közleményben úgy válaszolt, a legnagyobb fizetési késedelemben lévő ügyfeleiknek adnak kedvezményes hitellezárási lehetőséget. Méghozzá azért, hogy megelőzzék az olyan helyzetek kialakulását, amelyben akár az adósaik lakhatását jelentő ingatlan árverezésére is sor kerülhet – írja a hétfői Magyar Nemzet.
A kedvezményes szerződés lezárását kínálja az OTP Bank követeléskezelője is, amelyhez a hitelszerződés felmondása után kerül az anyabank követelése. Az OTP Faktoring az egyik ügyfelének az adós 13 millió forintos ingatlanalapú hiteltartozását 1,3 millió forintért elengedné, vagyis a kötelezettség 10 százalékának megfizetése után a teljes tartozástól eltekintenek.
Az OTP azt közölte, a banki portfólióban álló, fizetési késdelemben lévő adósaik számára tartozáselengedési ajánlatot nem tesz. Ez csak azoknak járhat, akiknek a hitelszerződését felmondta a pénzintézet, és a felmondott követelést az OTP Faktoring Zrt. részére értékesítette. Utóbbi célja pedig az, hogy az ügyfelek lehetőségeinek felmérése után, velük együttműködve mindkét fél számára előnyös megállapodást kössön.
Nem a per, a fizetőképesség dönt...
Ugyanakkor az Echo TV-nek nyilatkozó szakértő szerint nem igazak azok a sajtóhírek, miszerint a bankok a hitel töredékének törlesztéséért elengedik azoknak az ügyfeleknek a tartozásait, akik pert kezdeményeznek. Állításuk szerint ilyen akciók esetén a pénzintézetek portfólió tisztítást végeznek, de csak azoktól a hitelektől igyekeznek szabadulni, amelyeknél nem látnak esélyt behajtásra.
Várhelyi Tamás ügyvéd szerint a rendesen fizető ügyfeleket általában nem szokták ezekbe az akciókba bevonni, hiszen fizetőképesek – márpedig a bankok, pénzintézetek sem a saját zsebük ellenségei. Aki fizet, annak nem szívesen engednek el tartozást, szemben azzal, aki nem fizet, és egyébként úgy értékelik, hogy már valószínűleg többet nem is tud fizetni. A bankok a költségek, az ügyintézési díjak és a megtérülés valószínűsége alapján döntenek. Ahol úgy látják, veszteséges a hitel fenntartása kivezetik az ügyfelet – mondta Kézdi Zsolt, Banki Hiteltanácsadók és Kihelyezők Egyesületének elnöke.
Kézdi azt tanácsolja, hogy mindenképpen olvassák el az apró betűt azok, akik vonzó ajánlatot kapnak hiteleik kivezetésére, mert ez a hírverés kedvez a csalóknak.
Bűncselekmény részésévé is válhatunk...
Gond van és óvatosan kell bánni azokkal az ajánlatokkal is, amelyek azt ajánlják az ügyfeleknek, hogy olcsón „kihozzák” a hitelt a bankból. Mint azt a Privátbankár.hu-nak nyilatkozó banki szakértők elmondták, az ilyen „faktoringos” vagy „követeléskezelői” ajánlatok az esetek döntő többségében olyan megoldások, ahol az adott cég az egyébként valóban törtáron eladásra kínált - jellemzően a bank számára soha meg nem térülő - ingatlanok közé csempészi az adott ingatlant. Ez ugyanakkor bűncselekmény, amelyhez az kell, hogy az adott cégnek a bankon belül legyen strómanja, aki az adott ingatlant behelyezi az ingatlant a csomagba.
Az ilyen cégekkel szerződő ügyfelek esetében nehezen bizonyítható majd a jóhiszeműség – főleg akkor, ha egyértelművé válik, hogy az illető azért kezdett elmaradni az egyébként számára kigazdálkodható törleszőrészletekkel, hogy a tartozás 90 napon túli legyen. Ez kell ugyanis ahhoz, hogy a banki közreműködő felmondhassa a hitelt, s így az kijelölhető legyen eladásra.