MTI Fotó: Komka Péter |
Mi ez az áfavisszatérítés?
2016-ban átmenetileg 27-ről 5 százalékra csökkent az újlakás-vásárlások utáni áfa mértéke. Ez azt eredményezte, hogy sokkal rosszabbul jártak azok, akik maguk építkeztek vagy építtettek házat, lakást, hiszen esetükben minden költséget 27 százalékos áfa terhelt. Éppen ezért ezen átmeneti időszakra az építkezés költségei után vissza lehetett kérni az áfát legfeljebb 5 millió forintig. A költségeket természetesen számlával kellett igazolni.
Ugyancsak 2016-tól elindult a csok. A támogatást új és használt lakás építésére lehetett (és lehet) felhasználni, azzal, hogy a használt lakás vásárlására sokkal kevesebb támogatás jár. Az új lakás vásárlása mellett építésre, építtetésre is fel lehet használni a csokot, és ezen költségek után az áfát vissza lehetett kérni. Ez nem okozott különösebb gondot, hiszen a csokos építkezés költségeit eleve számlával kell igazolni, vagyis a begyűjtött számlákat a csokot folyósító banknak benyújtva az áfát is vissza lehetett kérni 5 millió forintig.
Az idén, vagyis 2020. január elsején lejárt az átmeneti időszak, a lakásáfa ismét 27 százalék lett, ezzel együtt pedig megszűnt az áfavisszatérítés is. A 2020-ban kiállított számlák után már nem lehet visszakérni az áfát. Mind az újlakás-vásárlást, mind az építést, építtetést 27 százalék áfa terheli.
A falusi csokos településeken megmarad
Bár az eredeti áfavisszatérítés megszűnt, kisebb módosítással bekerült a csok-rendeletbe. A két legfontosabb változás, hogy egyrészt csak akkor lehet igénybe venni, ha a ház, lakás olyan településen épül, amely ott van a falusi csokos mintegy 2500 falu és város között, másrészt új lakás építése mellett felújításra, korszerűsítésre, bővítésre is kérhető.
Fontos, hogy bár látszólag a szabályozás szorosan összefügg a csok szabályaival, a két támogatás független egymástól. Ez azt jelenti, hogy bár az áfavisszatérítést csak falusi csokos településen épült, felújított ház, lakás után jár, emellett csak azok vehetik igénybe, akik egyébként a csokot, nem kell az áfavisszatérítéshez falusi csok támogatást igényelni.
Ez azért fontos szempont, mert sok család, vagy éppen egyedülálló személy nem tudja vagy nem akarja igénybe venni a csokot - mert nincs gyereke, vagy van, de túl nagyok, vagy van de csak egy kiskorú, és így nem igazán éri meg a macera. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az áfát sem kérhetik vissza, ha egyébként megfelelnének a csok-igénylés szabályainak - magyarországi lakcím, legalább 180 napos biztosítotti jogviszony, a szóban forgó házban kell lakniuk, van lakásbiztosításuk, bizonyos feltételekkel lehet más ingatlanuk.
Újdonság és saját forrás
Az újdonság leginkább az, hogy használt lakás felújítása után is vissza lehet kérni az áfát. Ez életszerű szabályozás, hiszen egy használt ingatlan korszerűsítése, bővítése révén az otthonteremtés költségei jelentősen csökkenthetők. Márpedig a falusi csok lényege éppen az, hogy ne néptelenedjenek el a magyarországi falvak.
Aki igénybe tudja venni a falusi csokot, duplán jól jár. Kérheti a támogatást, ami használt lakásra is annyi, mint az újlakás után - egy gyereknél 600 ezer, két gyereknél 2,6 millió, három gyereknél 10 millió forint. Az összeg legalább felét vásárlásra kell fordítani, a másik részét viszont költhetik a felújításra. Természetesen a felújítás végső összege annyi lesz, amennyi lesz, ám ezt minden esetben számlával kell igazolni.
Ha azzal számolunk, hogy a teljes, 5 millió forint áfavisszatérítést megkapja az igénylő, ahhoz összesen 18,5 millió forint költés kell. Ennek egy része lehet falusi csok, egy gyermek esetében legfeljebb 300 ezer, két gyerek után 1,3 millió, három gyerek után 5 millió forint. Vagy az 5 millió forint áfavisszatérítéshez gyerek nélkül 18,5, egy gyerekkel 18,2, két gyerekkel 17,2, három gyerek után 13,5 millió forintot kell mindösszesen a felújításra költeni.
Teendők
Azt sem szabad elfelejteni, hogy az áfavisszatérítés utólag jár, vagyis ennek összegét elő kell finanszírozni. Mivel az áfa nem vállalkozóknak jár vissza, ezért nem lehet csak úgy visszakérni azt - magánszemélyek nem igényelhetnek vissza áfát, és nem is nagyon lehetne kivitelezni, hogy a lakásfelújítók maguk intézzék ezt. Ezért bizonyos bankok - leegyszerűsítve azok, ahol csokot is lehet igényelni - elvégzik a magánszemélyek helyett.
Ha az áfavisszatérítés mellé falusi csokot is igényel a magánszemély, az ügyintézést az a bank intézi, aki a csokot is folyósította. Ha nem igényelt csokot, bármelyik “csokos” banknál elindíthatja az ügyet.