7p

A nyaralásra induló családtagoknak elég sok előzetes teendőjük van, ha gondtalan nyaralást terveznek. Ezek közül most azokra a teendőkre fókuszálunk, melyek a pénzügyek biztonságát növelik a nyaralás során. A cikk elsősorban a külföldre induló nyaralóknak szólnak, de sok tipp belföldre is vonatkozik.

A pénzügyek az egyik legfontosabb része a nyaralásnak. Azt, hogy fizetni kell, talán magától értetődőnek gondoljuk, mégis sok bosszúságot okoz, ha fizetési problémák adódnak. Ezért a pénzügyeket érdemes alapos odafigyeléssel megtervezni.

Az első és legfontosabb, hogy kijelöljük azt a keretet, amiből költhetünk, és gondoljunk valamilyen utánpótlási lehetőségre is, ha a pénz váratlanul elfogyna vagy elveszítenénk.

Fontos azt is átgondolni, hogy hogyan szeretnénk kivinni a pénzt, bankkártyával vagy készpénzben? 

Aki itthon alapvetően készpénzzel fizet, az külföldön is ezt fogja tenni, aki pedig bankkártyával fizet, szintén nem fog változtatni a fizetési szokásain a nyaralása során sem – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. - Érdemes mégis valamennyi készpénzt is magunkkal vinnünk, mert míg idehaza gond nélkül vehetünk fel készpénzt, havonta kétszer ingyen is, összesen 150 ezer forintig, addig külföldön semmilyen kedvezmény nincs, ráadásul a külföldi tranzakció a legdrágább.

Ha készpénzre gondolunk, de a pénzünk bankszámlán van, akkor jól jöhet az ingyenes készpénzfelvétel idehaza, majd egy hazai váltónál érdemes a külföldi helyi pénzre váltani, mert ha külföldön akarjuk beváltani a forintunkat, akkor szinte biztos, hogy rosszabbul járunk. Ingyenes készpénzfelvétellel ugyan csak 150 ezer forintig nyújtózkodhatunk idehaza, de akinek van MagNet Bank-os számlája, vagy utazás előtt nyit egyet, az megduplázhatja a keretet, mert ott ugyanaz a kedvezmény jár nyilatkozat nélkül is. Vagyis így egy másik banknál kérve az ingyenes készpénzfelvételt, a MagNettel együtt már 300 ezer forintnál járunk. A Revoluttal ez még 75 ezer forinttal megnövelhető, akinek van ilyen kártyája, vagyis egy házaspár összesen akár 750 ezer forintot is felvehet ingyen idehaza, ami közel 2 ezer euró.

Revolut kedvezménye azonban nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is érvényes, méghozzá bármely országban.

A bankszámlán maradó pénz tekintetében érdemes dönteni az árfolyamról is. Míg a készpénzt mindenképpen még Magyarországon át kell váltani, addig a bankkártya mögötti pénzt már nem feltétlenül. Ha arra számítunk, hogy az árfolyam növekedni fog a nyaralásunk kezdetére vagy azalatt, akkor persze érdemes előre átváltani a bankszámlán, de erre leginkább akkor kerülhet sor, ha Európában nyaralva már eleve euróban, vagy azon kívül nyaralva amerikai dollárban van a pénzünk és tudjuk is devizakártyával használni, vagy a forintkártya mögé devizaszámla is beállítható. Egyébként célszerű a számlán forintot hagyni és a nyaraláskor azzal fizetve automatikusan átváltani.

Készpénzt csak nagyon indokolt esetben vegyünk fel. Fotó: Depositphotos
Készpénzt csak nagyon indokolt esetben vegyünk fel. Fotó: Depositphotos

Indulás előtt érdemes még leellenőrizni, hogy a bankkártyánk lejárati ideje nehogy a nyaralásra essen, mert a rajta szereplő hónap utolsó napja után a kártya automatikusan használhatatlanná válik. Szintén célszerű olyan kártyahasználati limitet beállítani, amely a kinti költésekhez jobban igazodik. Ha beállítottunk geokontrollt a bankkártyánkra, vagyis földrajzi korlátozást, akkor érdemes felülvizsgálni a beállításokat. Geokontroll szolgáltatás híján a bankunk ügyfélszolgálatára is beszólhatunk, hogy melyik országban fogunk költeni, nehogy fennakadjon a költés a csalásfigyelő rendszeren.

Végül ne feledkezzünk meg a külföldi utasbiztosításról sem. De mielőtt megkötnénk, célszerű megvizsgálni, hogy a bankkártyánkhoz kötődik-e megfelelő, igényeink szerinti utasbiztosítás, illetve az nyújt-e fedezetet a meglátogatott országban, illetve a többi családtagra is kiterjeszthető-e. Ugyanezt nézzük meg a Revoluton is, ha rendelkezünk vele. Hasznos lehet továbbá kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát is, mely a társadalombiztosítási jogosultságunk alapján az ingyenes sürgősségi ellátást biztosítja az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban.

Ugyanígy célszerű annak is utánajárni, hogy autós utazás esetén a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás zöld kártyáját szükséges-e kiváltani.

Fontos, hogy indulás előtt a bankunk és a biztosítónk külföldről hívható ügyfélszolgálati telefonszámát okvetlenül írjuk fel, hogy bármilyen nem várt esemény során gyorsan kapcsolatba tudjunk lépni velük!

Mire figyeljünk az utazásunk során?

Ha már külföldön vagyunk, érdemes lehet megfontolni úgynevezett előre feltölthető bankkártya megvásárlását és kint azzal fizetni a megvásárolt egyenlegéből. Ezzel egyrészt kiszámíthatóvá tesszük az árfolyamot (minden kinti költésünk a kártya megvásárláskori árfolyamán történik, vagyis amikor a pénzünk devizában rákerül a kártyára), másrészt megszokjuk, hogy a helyi pénzben költsünk (és ne forintban).

Külföldön fokozottan érvényes, hogy elsősorban vásároljunk, mivel nagyon drága a készpénzfelvétel. (Bár hozzátesszük, az Európai Unióban euróban felvett összegért belföldi, tehát magyarországi idegen ATM díjat kell fizetni.) Készpénzt csak nagyon indokolt esetben vegyünk fel, és talán pont ezekre az esetekre hasznos magunkkal eleve készpénzt is vinni, hogy ne kelljen ott felvenni.

Ne tévedjünk meg, ha külföldön forintban látjuk a fizetendő összeget. Ez egy mesterségesen magasan váltott árfolyam, amit célszerű elutasítani és a hagyományos (helyi) pénznemben kérni a tranzakciót. Szinte biztosan jobban járunk. Forintösszeg nem csak POS-terminálon, hanem ATM-en is megjelenhet.

Ennek hátterében az áll, hogy a bonyolult, a vásárláskor vagy készpénzfelvételkor a helyi pénzből előbb Európában euróra, azon kívül amerikai dollárra váltott pénz egy későbbi munkanapon bankunk deviza eladási árfolyamán kerül a számlánkra forintban. A külföldi forintköltés viszont biztosan forintra pontosan annyi lesz, amennyit a kijelzőn látunk. A probléma csak az, hogy mivel ez a külföldi szolgáltató számára jelent árfolyamkockázatot (a tranzakció és annak elszámolási időpontja között változik a forintárfolyam), ezért bebiztosítja magát egy nagyon magas árfolyammal, amit a forint hétköznapokban nem, csak extrém helyzetben érhet el. Ha ezt elutasítjuk és a hagyományos átváltást használjuk, azzal kedvezőbb árfolyamot érünk el.

Külföldön is használhatjuk az itthon megszokott mobilfizetést, méghozzá ugyanúgy, mint idehaza. A használata tehát pontosan ugyanúgy történik, de ennek feltétele, hogy az elfogadóhelynek el kell fogadnia az érintéses fizetést. Idehaza ezt talán már mindenhol megszokhattuk, de a külföldi országokban még nem biztos, hogy ugyanolyan teljes érintéses lefedettséggel találkozunk, mint hazánkban. Ha nem működik az érintéses fizetés, akkor csak a bankkártyánkat használhatjuk, az Európai Unióban chippel és PIN-kóddal, Európán kívül pedig chippel vagy mágnescsíkkal.

Ha bármilyen fizetési probléma adódik a magyar bankkártyánkkal, miközben a limit és a fedezet rendben van, akkor végső megoldásként bevethetjük a Revolutot, mely egy külföldi kártyának számít, nem magyarnak. Pár pillanat alatt ingyen át lehet rá tölteni a pénzt a magyar kártyánkról és utána azzal lehet fizetni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Gondolta volna? Egyre kevesebbet bizonytalankodnak a magyarok a pénzügyekben
Elek Lenke | 2024. július 23. 13:35
Bár a közhiedelem szerint a férfi a család feje, sok esetben a nők azok, akik gazdálkodnak a családi büdzsével, illetve akik hitelt vesznek fel a saját nevükre, lévén a gyes vagy gyed miatt kimutatható az állandó jövedelmük – ez is elhangzott a Provident keddi sajtótájékoztatóján, ahol egy nagyon fontos témáról, a magyarok pénzügyi helyzetéről, tudatosságáról, magabiztosságáról esett szó, településtípusokra és nemekre bontva.
Személyes pénzügyek Mi történik itt? Lakáshitelekben dúskál Magyarország
Privátbankár.hu | 2024. július 17. 14:55
Hatalmas növekedést mutat a magyar lakáshitelpiac 2024 első felében. A Bankmonitor szakértőinek becslése szerint júniusban a szerződések volumene átlépte a 130 milliárd forintot és ezzel az első félévi lakáshitel volumen már közel 10 százalékkal meg is haladja a 2023. év egészében felvett lakáshitelek összegét.
Személyes pénzügyek Nem is gondolná, mennyivel olcsóbb lehetne a devizaváltás és -utalás!
Csabai Károly | 2024. július 14. 13:13
Mindössze el kéne fogadni a már hosszú évek óta Magyarországon is jelenlévő fintech cég, a Wise javaslatát, ami azt célozza, hogy a bankok és egyéb pénzügyi szolgáltatók ügyfeleinek csak tavaly 30 milliárd euró értékben felszámított rejtett költségek eltűnjenek. Magali Van Bulckkal, a Wise EMEA régiójának szabályozásért és kommunikációs stratégiáért felelős igazgatójával a cég londoni központjában beszélgettünk.
Személyes pénzügyek Még hogy pénzromlás! Van egy réteg, amely elégedetten dörzsölheti a tenyerét
Csabai Károly | 2024. július 11. 05:44
A legalább 20 millió forintjukat, de az esetek többségében ennek a többszörösét profikra bízó honfitársaink összvagyona közel 18 százalékos éves növekedés eredményeként átlépett egy lélektani határt, június végén már 10 ezer milliárd forint fölé került. Ez az összeg közel 60 ezer számlán fial, 5 százalékkal többön, mint egy évvel korábban, ami jelzi, hogy folyamatosan nő azok tábora, akik még a vad infláció közepette is képesek gyarapodni. Egyéb érdekességek is kiderülnek lapunk félévente elkészített friss felméréséből, a Privátbanki Körképből.
Személyes pénzügyek Belemászik a pénztárcákba az MI: hallgatna-e rá pénzkérdésekben?
Buksza blog | 2024. július 10. 15:02
A vagyonkezelés alapvetően egy tanácsadói üzletág, amelyben a szakértők javaslatokat tesznek a befektetési döntésekre azoknak, akik hallgatnak rájuk. Ezt a munkát elvileg az MI is elvégezhetné.
Személyes pénzügyek Egyre jobb buli önkéntes nyugdíjpénztári tagnak lenni
Privátbankár.hu | 2024. július 4. 10:53
Csökkentek a díjterhelési mutatók, a magas hozamok miatti sikerdíjak mellett is csak alig nőttek a költségek.
Személyes pénzügyek Nyugalmasabb időszak jön a babavárónál
Privátbankár.hu | 2024. június 29. 14:01
Véget érhet az elmúlt éveket jellemző nagy kilengések időszaka a babaváró hitelnél: 2024. első négy hónapjában havi kétezer szerződés környékén stabilizálódott a kereslet, és ha nem jön a képbe újabb jogszabályváltozás, nagyjából erre a szintre állhat be a piac. A támogatott konstrukció súlya viszont az előttünk álló években már csökkenhet a lakossági piacon.
Személyes pénzügyek Üzentek Matolcsy Györgyék a pórul járt Apple Pay-ügyfeleknek
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 16:19
Minden károsultnak visszajár a jóvá nem hagyott tranzakciók összege.
Személyes pénzügyek Ön Apple Pay-ügyfél? Akkor még mindig retteghet!
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 14:06
Szerda estétől a rendszer szabálytalan működése miatt számos ügyfél bankszámláiról százezrek tűntek el.
Személyes pénzügyek Strandlabdát az OTP-től? - a bank online piactere, a fizz.hu élesre vált
Privátbankár.hu | 2024. június 27. 12:57
Az eddig tesztüzemben működő oldal a nagybank segítségével vezető szerepre törne. Magyar nyelvű ügyfélszolgálatot, és áruhitelt is kínálnak. Bíznak a banki háttér meggyőző erejében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG