A pénzügyek az egyik legfontosabb része a nyaralásnak. Azt, hogy fizetni kell, talán magától értetődőnek gondoljuk, mégis sok bosszúságot okoz, ha fizetési problémák adódnak. Ezért a pénzügyeket érdemes alapos odafigyeléssel megtervezni.
Az első és legfontosabb, hogy kijelöljük azt a keretet, amiből költhetünk, és gondoljunk valamilyen utánpótlási lehetőségre is, ha a pénz váratlanul elfogyna vagy elveszítenénk.
Fontos azt is átgondolni, hogy hogyan szeretnénk kivinni a pénzt, bankkártyával vagy készpénzben?
Aki itthon alapvetően készpénzzel fizet, az külföldön is ezt fogja tenni, aki pedig bankkártyával fizet, szintén nem fog változtatni a fizetési szokásain a nyaralása során sem – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. - Érdemes mégis valamennyi készpénzt is magunkkal vinnünk, mert míg idehaza gond nélkül vehetünk fel készpénzt, havonta kétszer ingyen is, összesen 150 ezer forintig, addig külföldön semmilyen kedvezmény nincs, ráadásul a külföldi tranzakció a legdrágább.
Ha készpénzre gondolunk, de a pénzünk bankszámlán van, akkor jól jöhet az ingyenes készpénzfelvétel idehaza, majd egy hazai váltónál érdemes a külföldi helyi pénzre váltani, mert ha külföldön akarjuk beváltani a forintunkat, akkor szinte biztos, hogy rosszabbul járunk. Ingyenes készpénzfelvétellel ugyan csak 150 ezer forintig nyújtózkodhatunk idehaza, de akinek van MagNet Bank-os számlája, vagy utazás előtt nyit egyet, az megduplázhatja a keretet, mert ott ugyanaz a kedvezmény jár nyilatkozat nélkül is. Vagyis így egy másik banknál kérve az ingyenes készpénzfelvételt, a MagNettel együtt már 300 ezer forintnál járunk. A Revoluttal ez még 75 ezer forinttal megnövelhető, akinek van ilyen kártyája, vagyis egy házaspár összesen akár 750 ezer forintot is felvehet ingyen idehaza, ami közel 2 ezer euró.
A Revolut kedvezménye azonban nemcsak Magyarországon, hanem külföldön is érvényes, méghozzá bármely országban.
A bankszámlán maradó pénz tekintetében érdemes dönteni az árfolyamról is. Míg a készpénzt mindenképpen még Magyarországon át kell váltani, addig a bankkártya mögötti pénzt már nem feltétlenül. Ha arra számítunk, hogy az árfolyam növekedni fog a nyaralásunk kezdetére vagy azalatt, akkor persze érdemes előre átváltani a bankszámlán, de erre leginkább akkor kerülhet sor, ha Európában nyaralva már eleve euróban, vagy azon kívül nyaralva amerikai dollárban van a pénzünk és tudjuk is devizakártyával használni, vagy a forintkártya mögé devizaszámla is beállítható. Egyébként célszerű a számlán forintot hagyni és a nyaraláskor azzal fizetve automatikusan átváltani.
Indulás előtt érdemes még leellenőrizni, hogy a bankkártyánk lejárati ideje nehogy a nyaralásra essen, mert a rajta szereplő hónap utolsó napja után a kártya automatikusan használhatatlanná válik. Szintén célszerű olyan kártyahasználati limitet beállítani, amely a kinti költésekhez jobban igazodik. Ha beállítottunk geokontrollt a bankkártyánkra, vagyis földrajzi korlátozást, akkor érdemes felülvizsgálni a beállításokat. Geokontroll szolgáltatás híján a bankunk ügyfélszolgálatára is beszólhatunk, hogy melyik országban fogunk költeni, nehogy fennakadjon a költés a csalásfigyelő rendszeren.
Végül ne feledkezzünk meg a külföldi utasbiztosításról sem. De mielőtt megkötnénk, célszerű megvizsgálni, hogy a bankkártyánkhoz kötődik-e megfelelő, igényeink szerinti utasbiztosítás, illetve az nyújt-e fedezetet a meglátogatott országban, illetve a többi családtagra is kiterjeszthető-e. Ugyanezt nézzük meg a Revoluton is, ha rendelkezünk vele. Hasznos lehet továbbá kiváltani az Európai Egészségbiztosítási Kártyát is, mely a társadalombiztosítási jogosultságunk alapján az ingyenes sürgősségi ellátást biztosítja az Európai Gazdasági Térség tagállamaiban.
Ugyanígy célszerű annak is utánajárni, hogy autós utazás esetén a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás zöld kártyáját szükséges-e kiváltani.
Fontos, hogy indulás előtt a bankunk és a biztosítónk külföldről hívható ügyfélszolgálati telefonszámát okvetlenül írjuk fel, hogy bármilyen nem várt esemény során gyorsan kapcsolatba tudjunk lépni velük!
Mire figyeljünk az utazásunk során?
Ha már külföldön vagyunk, érdemes lehet megfontolni úgynevezett előre feltölthető bankkártya megvásárlását és kint azzal fizetni a megvásárolt egyenlegéből. Ezzel egyrészt kiszámíthatóvá tesszük az árfolyamot (minden kinti költésünk a kártya megvásárláskori árfolyamán történik, vagyis amikor a pénzünk devizában rákerül a kártyára), másrészt megszokjuk, hogy a helyi pénzben költsünk (és ne forintban).
Külföldön fokozottan érvényes, hogy elsősorban vásároljunk, mivel nagyon drága a készpénzfelvétel. (Bár hozzátesszük, az Európai Unióban euróban felvett összegért belföldi, tehát magyarországi idegen ATM díjat kell fizetni.) Készpénzt csak nagyon indokolt esetben vegyünk fel, és talán pont ezekre az esetekre hasznos magunkkal eleve készpénzt is vinni, hogy ne kelljen ott felvenni.
Ne tévedjünk meg, ha külföldön forintban látjuk a fizetendő összeget. Ez egy mesterségesen magasan váltott árfolyam, amit célszerű elutasítani és a hagyományos (helyi) pénznemben kérni a tranzakciót. Szinte biztosan jobban járunk. Forintösszeg nem csak POS-terminálon, hanem ATM-en is megjelenhet.
Ennek hátterében az áll, hogy a bonyolult, a vásárláskor vagy készpénzfelvételkor a helyi pénzből előbb Európában euróra, azon kívül amerikai dollárra váltott pénz egy későbbi munkanapon bankunk deviza eladási árfolyamán kerül a számlánkra forintban. A külföldi forintköltés viszont biztosan forintra pontosan annyi lesz, amennyit a kijelzőn látunk. A probléma csak az, hogy mivel ez a külföldi szolgáltató számára jelent árfolyamkockázatot (a tranzakció és annak elszámolási időpontja között változik a forintárfolyam), ezért bebiztosítja magát egy nagyon magas árfolyammal, amit a forint hétköznapokban nem, csak extrém helyzetben érhet el. Ha ezt elutasítjuk és a hagyományos átváltást használjuk, azzal kedvezőbb árfolyamot érünk el.
Külföldön is használhatjuk az itthon megszokott mobilfizetést, méghozzá ugyanúgy, mint idehaza. A használata tehát pontosan ugyanúgy történik, de ennek feltétele, hogy az elfogadóhelynek el kell fogadnia az érintéses fizetést. Idehaza ezt talán már mindenhol megszokhattuk, de a külföldi országokban még nem biztos, hogy ugyanolyan teljes érintéses lefedettséggel találkozunk, mint hazánkban. Ha nem működik az érintéses fizetés, akkor csak a bankkártyánkat használhatjuk, az Európai Unióban chippel és PIN-kóddal, Európán kívül pedig chippel vagy mágnescsíkkal.
Ha bármilyen fizetési probléma adódik a magyar bankkártyánkkal, miközben a limit és a fedezet rendben van, akkor végső megoldásként bevethetjük a Revolutot, mely egy külföldi kártyának számít, nem magyarnak. Pár pillanat alatt ingyen át lehet rá tölteni a pénzt a magyar kártyánkról és utána azzal lehet fizetni.