Ausztriában december végén 80 932 magyar állampolgár dolgozott, ami 6079 fővel kevesebb, mint egy hónappal, és 14 480 személlyel alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Ez volt a legnagyobb zuhanás tavaly március óta, amikor a járványügyi lezárások miatt egy hónap alatt több mint 18 ezer, év/év alapon pedig 23 ezer fős visszaesést mértek. A nyári hónapokban csaknem a 2020 eleji szintre épült vissza a foglalkoztatás, hogy azután szeptembertől ismét csökkenni kezdjen (első és harmadik grafikon).
Az éves átlagot mutató második grafikonon azonban a 2020-as év nem annyira tragikus, szerénynek látszó visszaesést mutat. A tavaly január-februári “boldog békeidők”, az erősebb nyári és kezdetben csak szelíd csökkenést mutató őszi hónapok miatt éves átlagban csak pár százalékkal csökkent a magyar foglalkoztatottak aránya.
Két évtizedes trend tört meg
Amint azonban a második ábrán szintén megfigyelhető, több mint 20 éve nem jegyeztek fel csökkenést az adatsorban. Azóta minden évben volt több százalék növekedés. Ez a trend most megtört a koronavírus-válság hatására.
Az egész osztrák munkaerőpiac is hatalmasat zuhant decemberben, egy hónap alatt 92 ezer, egy év alatt csaknem 124 ezer fővel. (Márciusban közel 190 ezer fő maradt munka nélkül a szomszédos országban.) A külföldiek ismét nagyobb arányban veszítették el a munkájukat, a decemberi esés több mint fele, 48 400 állás a külföldi állampolgárokra jutott.
A sípálya nyitva, az étterem bezárt
A magyar adat ezúttal legalább nem a legrosszabb, Románia és Lengyelország polgárai 8330, illetve 6712 állást veszítettek. Jóval kevésbé szenvedték meg az év utolsó hónapját például a németek (–1900 fő), a csehek (–1100) , a szlovákok (–2560) vagy például a törökök (–2740). (Negyedik és ötödik ábra.)
A második koronavírus-hullámban Ausztria rendszerint Németországot követi a bevezetett intézkedéseket, lezárásokat tekintve, és jelentős részben a német turisták elmaradását szenvedi meg. Bár decemberben számos síterep és kirándulóhely nyitva tartott, az ehhez kapcsolódó intézményeknek, mint szállodák, éttermek, wellness létesítmények, bárok, be kellett zárniuk.
A helyzet azóta sem javult, sőt újabb szigorítások is történtek. Nagyon valószínű, hogy az idei síszezon szinte teljesen elmarad. A magyarok közül sokan dolgoznak a vendéglátásban, az idegenforgalomban, a kiskereskedelemben vagy egyéb olyan hasonló területeken, amelyeknek szintén káros a turizmus leállása.
Hétfőtől szigorodtak a szabályok
Szigorúbb érintkezési és maszkviselési szabályok léptek életbe Ausztriában január 25-től, hétfőtől.
Egy helyett immár kétméteres védőtávolságot kell tartani közterületeken és munkahelyeken azoktól, akikkel nem élünk közös háztartásban. A tömegközlekedési eszközökön, a telekocsikban, az üzletekben, piacokon, hivatalokban, rendelőkben, valamint az ételrendelés helyszíni átvételekor, a szálláshelyek közös helyiségeiben kötelező a legalább FFP2-es szintű légzőmaszk használata – írta az osztrák ORF.
A munkába tartóknak nem kötelező a regisztráció
Kötelező lett az online regisztráció az Ausztriába történő beutazás előtt január közepétől a külföldieknek és az osztrák állampolgároknak is. De kivéltelek vannak.
A magyar ingázók és a halaszthatatlan családi ügyben (temetés, orvosi vizsgálat) kiutazók mentesülnek a rendelkezés alól. Ugyancsak nem vonatkozik az intézkedés az Ausztrián átutazókra. De a hétvégi határellenőrzés megmaradt, így Hegyeshalom-Nickelsdorfnál fel kell készülni ismét a többórás várakozásra – írta az ORF.
Szabad utat az ingázóknak
Kétnyelvű, magyar-német petíció indult az ingázók határátkelésének megkönnyítéséért „Szabad utat az ingázóknak“ címmel. A kezdeményezéshez egy hét alatt több mint ezren csatlakoztak – írták szombaton.
Debreceni József, a petíció elindítója szerint a kezdeményezés nem a beutazási korlátozások ellen szólal fel, az átkelőkön rendszeresen kialakuló áldatlan állapotokra kívánják felhívni a döntéshozók figyelmét. A torlódást az ellenőrző személyzet megnövelésével, az ingázók számára külön sáv nyitásával, illetve egy egységes jelzés – például a szélvédőre ragasztható „ingázó-matrica“ – bevezetésével könnyen meg lehetne szüntetni. De az elmúlt 11 hónap sem volt elég, hogy a döntéshozók napirendre vegyék a problémát.
Bár az ingázók kivételt képeznek az online regisztráció alól, a határátkelőkön “egy sorban araszolnak” azokkal, akiknek papírjait tüzetesen megvizsgálják a hatóságok. A reggeli, délutáni csúcsidőszakokban 30-60 percet is várakozni kényszerülnek a még nyitva tartó határállomások előtt. Sokan rendszeresen elkésnek munkahelyükről, ami állásokat veszélyeztet – írta az osztrák közszolgálati média.
Torlódások várhatók a cseh-német határon
Mától a Csehországból érkező ingázókat tömegesen tesztelik koronavírusra Németországban. Az egyik helyi lap szerint csak a chami járásban több mint 4000 ingázónak kell 48 óránként negatív koronatesztet bemutatnia. A tesztállomások számára ez hetente 12 ezer tesztet jelenthet. Egy másik bajor lap szerint már vasárnap torlódás alakult ki a határon, ami egészségügyi szempontból is aggályos, mivel sokak sorban állásra kényszerülnek, egymáshoz túl közel.
Az ingázóknak online regisztrációval kell rendelkezniük. Amint mintát vesznek tőlük, azonnal tovább kell haladniuk. Mielőtt megérkeznének a munkahelyükre, de általában 15 percen belül, meg kell kapniuk a teszt eredményét a mobiltelefonjukra. Ha a teszt pozitív, az ingázó köteles visszafordulni és otthoni karanténba menni.
Ez a cikkünk is érdekelheti: Ausztriába sem érkezhet meg a beígért mennyiségű oltóanyag