1p
A múlt héten két nyertes megosztva elvitte az ötös lottó öttalálatos főnyereményét, amely már 4,155 milliárd forint volt. A befektetési szakmában sokszor látott olyan embereket Faluvégi Balázs befektetésialap-kezelő, akik hirtelen jutottak sok pénzhez, és látta, milyen hibákat követtek el. Ezért blogjában 12 pontba szedve néhány tanácsot ad arra vonatkozóan, hogy mit érdemes most tennie a nyerteseknek, és mit nem.

1. Titkold el jól

Titkold el a világ elől a lottónyereményedet, kivéve azokat, akiben teljesen megbízol – írja a blogbejegyzés. Ez a legtöbb ember esetén 2-3 személyt jelent, jellemzően a szülőket és a házastársat. Az elkerülhetetlen, hogy a pénz egy részének elköltésével ne tűnjön fel a környezetednek, hogy jobban élsz, ehhez találj ki egy hihető mesét, például egy felfutó internetes üzletről. Ha eddig egy 15 éves autóval jártál, és ezután egy új Ferrari-t vezetsz, akkor ez persze kevés lesz, ezért a gyarapodást, pontosabban annak látszatát hangold fokozatosra.

2. Kölcsönt soha, senkinek

(Fotó: Altera Vagyonkezelő)

Ne adj kölcsönt soha, senkinek. Befektetésnek a kölcsön rettenetes, iszonyatosan rossz hozamokkal és még magasabb nemfizetési rátával. A bankok egy része is csődbe megy, egy másik része is csak azért képes fennmaradni, mert nagyon, de nagyon megválogatja, hogy kinek és milyen feltételek mellett ad hitelt. Ha valaki tényleg közel áll hozzád é tényleg nagy bajba kerül, segíts neki egy kisebb összeggel, de ne mint kölcsön add, hanem örökbe.

3. Egyszer minden pénz elfogy

Határozd meg a céljaidat, ehhez igazítsd a befektetéseidet kialakítását. Úgy tűnhet, hogy ez a rengeteg pénz soha nem fogy el, de ez nem így van, bármennyi pénzt el lehet költeni, és ez kicsúszhat a kezünkből, mert egy-egy kiadás továbbiakat szül. Egy százmillió forintos házra könnyen lehet, hogy tízmilliókat kell költeni felújításra, és százezreket csak a fenntartásra, nem is beszélve a politikusok kénye-kedvétől függő ingatlanadóról. Hasonló a helyzet a luxusautókkal. Ezért pontosan mérd fel a kapcsolódó költségeket és az összes havi kiadásodnak szabj határt.

4. Fordulj szakemberhez, külföldi is kell

Ha csak nincs legalább tíz évnyi átfogó tapasztalatod a befektetéseid saját kezelésében, akkor érdemes szakemberhez fordulnod. A szerző javaslata két privát bankár, ebből az egyik külföldi, továbbá egy tanácsadó. Ezek között a pénz felügyeletét nagyjából egyenlően érdemes megosztani. Pontosan tisztázni kell velük, hogy mi a cél, mit és miért javasolnak ehhez, és havonta vagy negyedévente kérni kell tőlük tájékoztatást (vagy online rendszeren követni, mi történik)

5. Mégis, kinek az érdeke?

Csak olyan megállapodásba menj bele, ahol a felek érdeke megegyezik, és kialakul a win-win szituáció. Ez jelenthet fix és sikerdíjat egyaránt, de ha például egy bróker keres meg, aki csak az üzletkötés volumenében érdekelt anyagi szempontból, akkor mondj neki nemet, hiszen nem közös a cél.

6. Oszd meg, és uralkodj

Diverzifikálj. Minél többféle befektetésed van, amit még ép ésszel tudsz követni, annál jobb. Fontos, hogy a többféle nem azt, jelenti, hogy több. Legyenek részvényeid, kötvényeid, befektetési jegyeid (akár ingatlanod, műtárgyad) különböző szektorokból, régiókból, és stratégiákkal. Az szintén nagyon fontos, hogy ne a tanácsadók által egyenként összeállított alportfóliók legyenek önmagukban diverzifikálva, hanem a teljes vagyon.

7. Cash is king

Legyen likvid rész a befektetéseid között. Ez olyan eszközöket jelent, amelyeket 1-2 nap alatt pénzzé lehet tenni komolyabb veszteség vagy költség nélkül. Ez jellemzően, de nem kizárólag rövid lejáratú állampapírokat (itthon kincstárjegyeket), likviditási és pénzpiaci befektetési alapokat jelent. Tartsuk ilyenekben a vagyon legalább öt százalékát mindig és minden körülmények között. Tekintettel az összeg nagyságára az arány sokkal magasabb is lehet, de azért ne lépje át a 80 százalékot.

8. A nyugodt alváshoz kell

Legyen alacsony kockázatú a befektetések nagy része. Szinte egészen biztos, hogy ennyi pénz elég valamennyi célod és a teljes szabadságod megvalósításra életed végéig, ezért a felpörgő infláció esetének kivételével nem kell sokat kockáztatni. A pénz 60-80 százaléka is lehet alacsony kockázatú eszközökben, amelyek jellemzően, de nem feltétlenül likvidek is.

9. Csak az adó, és a halál biztos

Végezz részletes adótervezést. Ehhez az előzőekben említettektől független adószakértőt válassz, aki jártas a kettős adóztatást elkerülő egyezmények gyakorlati kérdéseiben is. A hazai befektetésekhez, a likvid rész kivételével nagy valószínűséggel érdemes Tartós Befektetési Szerződést kötni. Az offshore cég alapítása lehet, hogy több fejfájást fog okozni, mint amennyit nyersz rajta. Egyrészt nagy a valószínűsége, hogy nem fogod pontosan érteni mi történik, másrészt lottónyeremény esetén nincs mit titkolnod a hatóságok elől, így egyedül egyes befektetések adóvonzatát spórolhatod meg, de költségeid is lesznek, ráadásul vannak megoldások arra, hogy az adó egy jelentős részét kevésbé a szürke zónán keresztül kerüld el.

10. Kis kockázat, kis haszon, nagy kockázat…

Legyen egy kevés kicsit magasabb kockázatú befektetésed, elsősorban az infláció miatt. Ha kellő körültekintéssel jársz el, nem szórod a pénzt, akkor az egyetlen veszély a pénzromlás. Ezért legalább a befektetéseid egy részével vegyél olyan eszközöket, amelyek felfutó infláció esetén is nagyot emelkednek. Ezek lehetnek fogyasztói árindexhez kötött kamatozású kötvények, az árupiaci eszközök, illetve a részvények egy része.

11. Jótett helyébe jót várj

Adakozz, de ne nyakló nélkül. Olyan cél érdekében nyújts segítséget, amit ismersz és egy kicsit személyesen is megértesz. Ez lehet egy betegség, amit te vagy valamelyik rokonod átélt, vagy szűkebb lakóhelyed egy-egy súlyos problémája (itt vigyáznod kell, hogy ne kelts feltűnést).

12. Lazíts is

Ha ezekkel végeztél, dőlj hátra, pihenj három hetet. Vár rád a valódi szabadság – írja Faluvégi Balázs. Hozzáteszi még, hogy mindez bárkinek hasznos lehet, aki körülbelül százmillió forint fölötti összeghez jut.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Dörzsölheti a tenyerét a kormány: sorban állnak a magyarok a munkáshitelért
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 08:59
Az intézkedés bejött, már a babavárót is megelőzte.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Megvannak az első döntős csapatok
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 08:54
Hét csapat már bejutott az országos döntőbe a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi vetélkedőbe.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! – 2025 tavasz, 2. forduló 2. nap
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 06:21
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Tolna, Vas és Zala, Győr-Moson-Sopron és Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád vármegyei valamint budapesti csapatoknak!
Személyes pénzügyek Hová tűnt a tavalyi kamatprémium?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 19:34
A Bónusz Magyar Állampapír (BMÁP) értékesítését lezárja az ÁKK, és kisebb kamatprémiumot kínáló sorozatokat hirdet meg.
Személyes pénzügyek A nyugdíjasoknak üzent a novemberi pénzről Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2025. március 27. 09:46
Tett egy másik bejelentést is.
Személyes pénzügyek Ismét nagyon rossz helyre tévedt a forint
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 18:56
Újra a 400-as lélektani határ felett a magyar fizetőeszköz. 
Személyes pénzügyek Kedves lakás, hány éves vagy? Válaszolnak a lakásbiztosítások
Privátbankár.hu | 2025. március 26. 11:05
Március végéig tart a lakásbiztosítási kampány. Az MNB szerint már 100 ezren váltottak. A netriskes adatokból pedig az derül ki, hogy tízből kilencen jobban jártak. 
Személyes pénzügyek Van válasz az állampapíros kérdésre – interjú a Gránit Alapkezelő szakértőivel
Privátbankár.hu | 2025. március 25. 16:31
Izgalmas időszakot jelent a lakossági megtakarítások esetében az idei év eleje. Az inflációkövető állampapírok hozamkifizetései miatt komoly összeg keresi a helyét a piacon. Alternatívát jelenthetnek például a kötvényalapok, amelyek hosszabb távon is vonzó hozamkilátásokat nyújthatnak. Persze nagy kérdés, hogy ki, milyen kockázatot tud vállalni. A jelenleg népszerű témában a Gránit Alapkezelő két szakembere, Kovács Szilárd értékpapír-befektetési igazgató és Pozsgai Gábor értékesítési vezető adott részletes képet.  
Személyes pénzügyek Zárul a kamatolló a személyi kölcsönöknél, de még maradtak érvek a jelzáloghitelek mellett
Gergely Péter | 2025. március 24. 15:02
Fokozatosan csökken a különbség a szabad felhasználású jelzáloghitelek és a személyi kölcsönök kamatai között, miután a kellően nagy összeget igénylő, és jó jövedelmi helyzetű ügyfelek már tíz százalék alatti kamatokkal is személyi hitelhez juthatnak. Ezzel együtt a jelzáloghiteleknek még mindig maradt tér a piacon, főként azért, mert egyre nagyobb összegeket igényelnek az ügyfelek.
Személyes pénzügyek Hitelt venne fel? Akkor érdemes sietnie
Privátbankár.hu | 2025. március 24. 09:54
Egyes településeken drágább lehet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG