Tavaly december végén 11 451 milliárd forintnyi vagyont kezeltek a Bamosz (Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége) tagjai, ennek 68 százaléka volt alapokban, 17 százaléka pénztárakban, 15 százaléka pedig biztosítói és egyéb portfóliókban. A befektetési alapok szerepe a megtakarítások között nagyon fontos, tőkéjük a Bamosz adatai szerint az újabb és újabb válságok ellenére is tovább nőtt.
Majdnem 8000 milliárd forint értékű megtakarítást kezelnek alapokban
Tavaly év végére mintegy 7810 milliárdra emelkedett az előző évi 6905 milliárdról. (Egy évvel korábban, 2019-ben pedig csak 6464 milliárd volt ez a szám.) Ennek a hatalmas vagyontömegnek az MNB statisztikái szerint közel kétharmada volt a lakosságnál.
Ezen óriási megtakarítás-portfólió az ágazatnak makrogazdasági szempontból is kiemelt jelentőséget ad, és fontossá teszi, hogy az alapokat és kezelőiket szakmailag értékeljék, díjazzák. A díjakat már a kilencedik egymást követő évben osztotta ki a Privátbankár.hu április 14-én egy ünnepélyes online rendezvény keretében.
Díjak a legkiválóbbaknak
Az Év Alapkezelője 2022-ben az Accorde Alapkezelő, az Év Portfóliómenedzsere pedig Czachesz Gábor (OTP Alapkezelő) lett.
Az Év Feltörekvő Portfóliómenedzsere címet Szabó Balázs (Hold Alapkezelő) nyerte el a szakmai és közönségszavazás eredményeinek összesítése alapján. Ez utóbbi kategóriában a 40 év alatti jelöltek között dőlt el a verseny. (A fenti három díjat a szakma és a nagyközönség szavazatai alapján osztottuk ki.)
Követni kell az ESG-trendet
Az idén teljesen új díjakat alapítottunk a világtrendeket követve, így az Év ESG Alapkezelője az Amundi Alapkezelő lett. Az Év Hazai ESG Alapkezelője különdíjat pedig az Aegon Magyarország Alapkezelő kapta. A díj elnyeréséhez egy sok pontból álló szempontrendszert értékeltünk ki, amelyben szerepelt az alapkezelő módszertana és tevékenysége ESG-szempontból. De az is, hogy az általa kezelt vagyon mekkora hányadát teszik ki az ESG-szempontok alapján kezelt alapok. (Azaz az EU SFDR jogszabályának 8. és 9. cikkelye szerinti, lakossági befektetők számára elérhető befektetési alapok, amelyeket Magyarországon értékesítenek.)
A módszertan és az elköteleződés kifinomultsága 40 százalékkal, az átláthatóság és az alapkezelő kommunikációja tíz százalékkal, a befektetési kötelezettségvállalás (az ESG-alapok súlya) 50 százalékkal szerepelt az értékelésben.
Ki nyerte a legtöbb első díjat?
Objektív számítások, az elért hozam és a kockázat alapján különböző piaci kategóriákban 16 további kategóriában osztottunk ki díjat konkrét befektetési alapok számára, első, második és harmadik helyezéssel. Ezek közül az OTP Alapkezelő öt, az Erste Alapkezelő négy első díjat nyert el, a Budapest Alapkezelő és a Diófa kettőt-kettőt. Első díjat nyert még az Accorde Alapkezelő, az Eurizon és a KBC AM egy-egy alapja is. A nyertes alapok teljes listája a Klasszis.hu oldalon látható.
A Privátbankár.hu Klasszis díj egyfajta megkülönböztető jelzés, amely segíthet a befektetőknek kiválasztani a rendkívül széles befektetésialap-palettáról a legkiválóbb termékeket. Különösen fontos ez azon befektetők esetében, akiknek nincsen idejük, tudásuk a teljes piacot felölelő elemzésekhez.
A hozam és a kockázat alapján hasonlították össze az alapokat
Az alapok teljesítményének objektív értékelésénél pusztán a hozam figyelembe vétele nem elegendő, hiszen nem mindegy az sem, milyen kockázat mellett érték el az eredményt. A Privátbankár.hu ezért összetett, hozamot és kockázatot (hozamszórást) is figyelembe vevő mutatókat dolgozott ki a szakma által is elfogadott és elismert módszertan alapján. További részletek, szabályzat, a nyertesek listája: Klasszis.hu
Az Év Legjobb Hazai Részvénybefektető Alapja címet a K&H Navigátor Alap (KBC AM Alapkezelő) kapta. A speciális díj alapja az alapban levő magyar részvények mennyisége és azok összértékének növekedése volt.