7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Talán nem túlzást azt állítani, hogy a technológiai innováció a feje tetejére állította a szerződéskötési szokásainkat. Az online vásárlás, illetve az interneten keresztül számítógépről, tabletről és telefonról weblapokon és applikációkon keresztül megtehető kötelezettségvállalások olyan kapukat nyitottak meg, amiken belépve sokszor nehézséget okoz eligazodni abban, hogy pontosan mikor és hogyan kötünk szerződést. Az alapvető szabályokat mindenképp érdemes tudni, nehogy akaratlanul akkor szerződjünk, amikor nem szeretnénk, vagy épp fordítva. Nézzük a fő eseteket, amikor biztosan szerződést hozunk létre.

Dr. Márky Gábor, a bpv Jádi Németh Ügyvédi Iroda ügyvédjének szakcikke.

Szerződéskötés elektronikus aláírás alkalmazásával

Az elektronikus szerződéskötés egyik legelterjedtebb formája, amikor egy elektronikus dokumentumra elektronikus aláírás kerül. Az elektronikus aláírás használata Magyarországon igen elterjedt az üzleti folyamatokban, valamint a hatósági ügyintézés terén, és fontos eleme az elektronikus számlázásnak és a biztonságos banki kommunikációnak is.

Az elektronikus aláírás Magyarországon természetes személyek esetében a minősített vagy fokozott biztonságú elektronikus aláírást, jogi személyeknél pedig az ugyanilyen paraméterekkel rendelkező elektronikus bélyegzőt jelenti. Ilyen aláírás (vagy bélyegző) elhelyezéséhez szükséges aláíró eszközt minden természetes és jogi személy igényelhet a bizalmi szolgáltatások általános szabályairól szóló 2015. évi CCXXII. törvény (,,E-ügyintézési törvény”) szerinti bizalmi szolgáltatóktól. A szolgáltató az igénylést követően azonosítja az igénylőt, és ha az minden feltételnek megfelel, szigorú védelmi intézkedések kíséretében, díj ellenében elkészíti és átadja részére az elektronikus aláírását (többnyire aláírókártya és kártyaolvasó, illetve USB stick formájában).

Dr. Márky Gábor,
a bpv Jádi Németh Ügyvédi Iroda ügyvédje.

Az elektronikus aláírás elhelyezésével, amely gyakorlatilag nem más, mint egy kriptográfiai eljárás, az aláíró egy kódolási műveletet végez el a dokumentumon. Maga az aláírás őrzi azokat az információkat, amelyek alapján megállapítható, hogy ki, mikor, milyen dokumentumot látott el elektronikus aláírással. Az elektronikus aláírások hitelességi feltételeit európai uniós szinten az úgynevezett eIDAS rendelet (910/2014/EU) határozza meg. Az eIDAS rendelkezései szerinti elektronikus aláírás jogi szempontból egyenértékű a kézzel írott aláírással.

In-app szerződéskötés

Az internetes vásárlások lebonyolítását szolgálja az applikáción belüli, vagy másképpen in-app szerződéskötés, illetve a klasszikus, webshopokból történő vásárlás alapját képező szerződéskötés. Az előbbi esetekben úgy jön létre elektronikus úton szerződés, hogy az ügyfél nem használ elektronikus aláírást, hanem egy felhasználói fiókba történő regisztrációs folyamat során történik meg az azonosítása. De hogyan értelmezhető kötelmi jogilag egy in-app ügylet vagy online vásárlás? Alapesetben egy szerződés létrejöttéhez két dolog szükséges: egy ajánlat és egy elfogadó nyilatkozat. Az in-app szerződések esetén ez kiegészül még egy lépéssel.

A szolgáltatás nyújtója az applikáción keresztül tájékoztatja a potenciális ügyfelet a szolgáltatásról vagy a termékről egy ajánlattételi felhívás formájában, amelynek a visszaigazolásával a felhasználó gyakorlatilag egy ajánlatot tesz a szolgáltatónak a szerződés megkötésére. A szerződés ezután az ajánlatnak a szolgáltató által történő elfogadásával jön létre, akkor, amikor a szolgáltató például egy e-mailben a megrendelést visszaigazolja, és az elérhetővé válik a megrendelői oldalon.

Az ilyen módon megkötésre kerülő szerződések speciális szabályairól többek között a Polgári Törvénykönyv elektronikus úton történő szerződéskötésre vonatkozó különös szabályai rendelkeznek. Fontos, hogy az in-app szerződések esetén a szolgáltatás nyújtóját fokozott tájékoztatási kötelezettség terheli, amely többek között magában foglalja a szerződéskötés technikai lépéseit, tájékoztatást arról, hogy a szerződés írásba foglaltnak minősül-e, tartalmazza a szerződés későbbi hozzáférhetőségére vonatkozó tájékoztatást és számos további garanciális elemet.

Szerződéskötés aláíró paddal

Aláíró paddal eddig a legtöbben küldemények átvételekor találkoztak, azonban a biometrikus aláírás, vagyis a kézi aláírás digitalizálásának alkalmazása egyre inkább terjedőben van más szolgáltatások esetében is, kiemelt tekintettel a banki szektorra, és jelen van a hatósági ügyintézésben is. Az elektronikus aláírást szabályozó eIDAS rendelet egyik fontos rendelkezése az egyenértékűség elvének a rögzítése, amely azt jelenti, hogy egy elektronikus aláírás joghatása nem tagadható meg kizárólag amiatt, hogy az elektronikus formátumú, illetve nem felel meg a minősített elektronikus aláírásra vonatkozó összes követelménynek. Ennek megfelelően, az elektronikus aláírópadon rögzített biometrikus aláírásoknak - ha azok minden technikai és jogi követelménynek eleget tesznek – ugyanolyan bizonyító erővel kell rendelkezniük, mint a szokásosan kézzel, papírra írt aláírásoknak. Az erre vonatkozó jogi szabályozási hátteret a Polgári Perrendtartás (Pp.) adja meg oly módon, hogy gyakorlatilag a biometrikus aláírással ellátott okiratokat is a teljes bizonyító erejű magánokiratok közé sorolja.

Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy maga a megállapodás is az aláíró padon jelenik meg, és annak elfogadása a padon történő szignálással következik be. A biometrikus aláírás lényege, hogy a dokumentumhoz kód formájában hozzárendelődnek az aláíró aláírásából származó biometrikus információk, és ezeket az információkat hitelesíti egy zárt rendszerben generált, elektronikus aláírással és időbélyeggel ellátott tanúsítvány.

Az aláíró padon történő aláírás során a megrendelő általában egy olyan aláíró padon olvassa el a szerződést, illetve helyezi el az aláírását, amely a szolgáltatás nyújtójának birtokában marad. Így a szolgáltatás nyújtójának felelőssége gondoskodni arról, hogy a szerződő fél is rendelkezzen a szerződésből ugyanolyan bizonyító erővel rendelkező példánnyal, mint amilyennel szolgáltatást nyújtó (és az aláíró padot a szerződő fél rendelkezésére bocsátó) személy rendelkezik. A legegyszerűbb megoldás erre az, hogy a szerződés megkötésével automatikusan továbbításra kerül a szerződés elektronikusan aláírt példánya a szerződő fél által megadott email címre, vagy feltöltésre kerül a szerződő fél felhasználói fiókjába.

Az információs technológia elterjedése a szerződéskötést is merőben új perspektívába helyezte, ami a jogalkotókat is rákényszerítette arra, hogy szabályozási keretet szabjanak ezeknek az innovatív megoldásoknak európai uniós és nemzeti szinten egyaránt. Érdemes kiemelt figyelmet fordítanunk az elektronikus szerződéskötés fent részletezett formáira, hiszen ezek már biztosan rendelkezésünkre állnak ahhoz, hogy szerződéses jogviszonyt létesítsunk. Mivel fogyasztóként akár naponta többször is kerülhetünk olyan helyzetbe, hogy mindössze egy kattintás válasszon el minket jogilag kikényszeríthető kötelezettségvállalások megtételétől, fontos, hogy tudjuk, pontosan mikor, milyen szerződéses kötelezettségeink keletkezhetnek.

A bpv Jádi Németh Ügyvédi Iroda blogja itt érhető el >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
Személyes pénzügyek Engedett az OTP Bank díjaiból, a Gránit Banknak erre nem volt szüksége
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 16:10
Miután az MNB megállapodott a Bankszövetséggel a lakossági díjak csökkentéséről.
Személyes pénzügyek Nagy változásra számíthatnak a Horvátországba utazók
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 11:52
Horvátországban 2026-tól betiltják a játékgépeket a vendéglátóhelyeken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG