Nem maradtak visszhang nélkül az MNB júliusi rendkívüli kamatemelései. Több bank is hóközi lépésekkel drágította a személyi vagy lakáshiteleit. A reakciók ezzel együtt eddig visszafogottak, de az elkövetkező napokban történhetnek még kamatemelések. Akadnak ugyanis nagy pénzintézetek, amelyek már majdnem egy hónapja vagy még régebben nem reagáltak a jegybanki lépésekre a hitelajánlataikban - derül ki a Bank360.hu elemzéséből.
A Magyar Nemzeti Bank júliusban az alapkamatát és az egyhetes betéti kamatát is 2 százalékkal, 9,75-re emelte. Mindeddig azonban elmaradt a nagybankok válasza, nem módosítottak a hitelajánlataikon. Tették ezt úgy, hogy a túlnyomó többségük már az MNB június végi kamatemeléseire sem reagált. Most azonban többen is hóközi változtatásokat hajtanak végre. Van olyan bank, amelyik a lakáshitelei kamatát növeli, míg mások a személyi kölcsöneiket drágítják.
Szinte minden hitel drágul
A Takarékbank július 15-től a Fogyasztóbarát Személyi Hitelének a kamatát 1,0 százalékkal emelte meg, így az 11,99-ről 12,99 százalékra nőtt. A hitelkiváltó és szabadfelhasználású személyi kölcsöneinél 0,5-1,0 százalékos emelést hajtott végre attól függően, hogy mennyi az igénylő havi jövedelme, illetve mennyi pénz havi utalását vállalja a számlájára. A már eddig is 10 százalék feletti kamatú érintett hitelajánlatoknál 0,5 százalék volt az emelés, a 10 százalék alattiaknál 1,0 százalék. Utóbbiaknál azonban még így is a bűvös 10 százalék alatt tartották a kamatot.
A Takarékbankhoz hasonlóan a Magyar Bankholdinghoz tartozó MKB-nál hétfőtől, július 18-ától lépik meg ugyanezeket a változásokat a minősített fogyasztóbarát személyi hitelnél és a szabadfelhasználású személyi kölcsönöknél.
Hétfőtől a kölcsöneihez utoljára májusban nyúló K&H is hóközi kamatemelést tervez, nála egyes lakáshitelek drágulására számíthatunk. A minősített fogyasztóbarát lakáshitelének kamata várhatóan az alábbiak szerint változik: 5 éves kamatperiódussal +1,20 százalék; 10 éves kamatperiódussal +0,65; végig fix kamattal 10 évre +0,65; végig fix kamattal 15 évre +0,25; végig fix kamattal 20 évre +0,20 százalék.
A többi nagybank közül ebben a hónapban eddig egyedül a Raiffeisen emelte a kamatait, de még júliusi jegybanki lépések előtt, elsején. Ekkor a személyi kölcsönöknél 1,0, a lakáshiteleknél 0,7 százalékkal növelte a kamatokat. A CIB, az Erste és az Unicredit utoljára júniusban nyúlt a hitelei kamataihoz különböző időpontokban, az OTP pedig, a K&H-hoz hasonlóan, még májusban. A Takarékbank, az MKB és az Unicredit részéről arra is volt példa, hogy akciósan vagy általánosan csökkentettek egyes hiteleik kamatán.
Van határ?
Az MNB-nek az inflációt és a forint árfolyamromlását fékezni igyekvő nagyarányú kamatemelései után nem lenne meglepő, ha az elkövetkező napokban, hetekben további bankok is drágítanák a hiteleiket. A Bank360.hu szerint ezt ugyanakkor már korlátozza, hogy az emelkedő kamatok elriaszthatják az ügyfeleket a hitelfelvételtől, ami viszont nem érdeke a pénzintézeteknek.