Tíz év alatt, 2010 és 2021 között több mint 30 százalékot zuhantak a magyar nyugdíjak a GDP-hez viszonyítva. Ez azt jelenti, hogy a közösen megtermelt javakból, ma 30 százalékkal kevesebb jut az időskorúaknak.
A részvétel ingyenes, jelentkezzen most! >>>
Ezen a helyzeten némiképp javított a 13. havi nyugdíj visszavezetése, amely körülbelül egy 8 százalékos éves emelésnek felel meg, de korántsem állította vissza az időskorúak korábbi anyagi megbecsültségét.
Ennek következtében Magyarországon az egyik legalacsonyabb a havi járandóságok összege, méghozzá nemcsak az EU-ban, de egész Európában is. A havi magyar átlagnyugdíj 398 euró volt 2021-ben. Ennél kisebb havi juttatást csak Horvátországban, Romániában, Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában és Albániában kaptak a nyugdíjasok. Az uniós átlag ebben az időszakban 1224 euró volt.
A részvétel ingyenes, jelentkezzen most! >>>
Karácsony Mihályt, a Nyugdíjas Parlament elnökét az érdekelte, hogy vajon ez egy fátum, egy gazdasági sorsszerűség, vagy lehetne tenni valamit viszonylag egyszerű eszközökkel. Ezért megnézte, hogy az állami működés hatékonyságának javításával adódnának-e forrásai egy "fenntartható és méltányos nyugdíjrendszernek".
Fekete-, rejtett-, szürke-, árnyék gazdaság a GDP 10-13 százaléka: 6 ezer milliárd forint, 12 havi nyugdíj egyenérték.
Sajátos politikai szerepvállalás miatti kamat-kiadási teher: 4 ezer milliárd forint, 8 havi nyugdíj egyenérték. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az ország teljesítette volna az Európai Unió felé vállalt kötelezettségeit a világjárványt követő időszakban, vagyis Magyarország helyreállítási és ellenállóképességi tervét (RRF), akkor bizony nem a világpiacról kellett volna felvenni hiteleket négyszeres kamattal, az unió ajánlatához képest.
Tudatosan vállalt, előre kiszámíthatóan vesztett perek becsült költsége: 3 ezer milliárd forint, 6 havi nyugdíj egyenérték. A jogi kakaskodás ára olyan ügyekben, amelyek eleve tudhatóan reménytelenek több helyszínen, washingtoni egyeztető fórum, Európai Bíróság, hazai bíróságok.
Közbeszerzések túlárazottsága a holdudvar finanszírozására 2-3 ezer milliárd forint, 5 havi nyugdíj egyenérték.
MNB pótlandó vesztesége: 1.700 milliárd forint, 5 havi nyugdíj egyenérték.
NAV kintlévősége: 2.124 milliárd forint, 4 havi nyugdíj egyenérték.
Áfarés, be nem szedett Áfa (7.099 milliárd forint 9 -10 százalék): milliárd forint, 1,5 havi nyugdíj egyenérték.
Állami ellenőrzési hatóságok leépítéséből fakadó veszteség, elmaradt bevételek: milliárd forint, 1 havi nyugdíj egyenérték. Például a munkaügyi ellenőrök száma az elmúlt időszakban 420-ról 72-re csökkent.
ÖSSZESEN: 3,5 évi nyugdíj egyenértékkel lennénk gazdagabbak, mindössze azzal, ha az állam képes lenne hatékonyabban működni.
Újra jelentkezik a Nyugdíjszerviz!
A téma legjobb szakértőivel Önök is beszélgethetnek telefonon és írásban. Erdélyi Dóra az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakértője és Karácsony Mihály, a nyugdíjas parlament elnöke szeptember 23-án hétfőn 15 óra 30 perctől élőben válaszol.
Előzetesen telefonon és írásban is eljuttathatják kérdéseiket, véleményüket a 06 30 940 1772-es telefonszámon vagy a nyugdijszerviz@piacesprofit.hu e-mail címen.
A részvétel ingyenes, jelentkezzen most! >>>
Tervezett további témák:
- Az új bombaötlet, a nyugdíjmegtakarításokat fordítsuk otthonteremtésre, avagy az építőipari lobbi szívesen építkezne az időskorra félretett pénzekből.
- Tragikusan alacsony a hazai nyugdíjcélú megtakarítási állomány.
- Munkára ítélve életfogytig. A középkorú magyarok túlnyomó többsége arra számít, hogy az állami nyugdíja alacsony lesz, ezért dolgoznia kell a megélhetéséhez, amíg arra képes.
- Lesz-e az idén nyugdíjprémium?
- Hol az új nyugdíjtörvény?