A pénzügyi válság kitörése óta eltelt négy év rávilágított a lakossági megtakarítások hiányának problémájára. A CIB Bank szerint a jövő szempontjából kiemelkedő szerepük van a havonta kisebb összegeket félretevőknek. A bank közel 100.000 ügyfele körében végzett Malacpersely elemzés szerint az utóbbi időben leginkább a 30 körüliek figyeltek fel a havi rendszerességű, sokszor kisebb összegű, de folyamatos megtakarítás jelentőségére.
A 2008 óta eltelt időszak felhívta a figyelmet a lakosság túlzott eladósodottságának veszélyeire, illetve a megtakarítások jelentőségére. Mivel a lakosság pénzügyi vagyona folyamatosan csökken, a meglévő megtakarítások kezelése mellett különösen fontos a rendszeres takarékoskodásra is hangsúlyt fektetni, mivel a havonta félretett, akár kisebb összegekből gyűlhet majd össze az a megtakarítás, amelyet később az ügyfelek különböző befektetési formákba tehetnek.
Célzott megtakarítások
Léteznek ugyan olyan megoldások, amelyek a rendszeres havi megtakarításokra épülnek, ám ezek jellemzően hosszú távra szólnak és valamilyen felhasználási célhoz kötöttek (pl.: lakástakarék-pénztár, önkéntes nyugdíjpénztár, nyugdíj-előtakarékossági számla, stb.).
Malacpersely elemzés: a fiataloknak fontos, hogy a megtakarítása céltól független legyen
A CIB Bank közel 100.000 olyan ügyfél megtakarítási szokásait vizsgálta meg, akik ezt a rendszeres havi megtakarítást célzó megoldást, a Malacpersely számlát választották. A Malacpersely elemzésből kiderül, hogy a takarékoskodók 31%-a 35 évnél fiatalabb, közülük is kiemelkednek a fiatal felnőttek, azaz a 27-35 közötti korosztály, akik az összes számlatulajdonos 26%-át teszik ki. Az elemzés szerint ennek a korosztálynak kiemelten fontos, hogy a megtakarítása céltól független legyen. Amellett, hogy a 30 körüliek használják leginkább a rendszeres megtakarítási számlát, a havonta félretett összeg tekintetében is kiemelkednek: átlagosan 21.570 forintot tesznek félre egy hónapban.
Idősebb korosztály a forintbetéteket használja
Érdekesség, hogy a rendszeres megtakarítások esetében a fiatalabb korosztály van túlsúlyban, ellentétben a betéti termékek felhasználóival, akik közül az 56-65 éves korosztály emelkedik ki 22%-kal, a 66 és 75 év közöttiek aránya pedig 19%. A fiatalabb korosztályok esetében a betéteket tekintve alacsonyabb arányról beszélhetünk, hiszen az összes CIB Bankban elhelyezett forintbetét mindössze 11%-a kötődik a 30 körüli felnőttekhez. A vizsgált ügyfelek megtakarítási szokásai alapján látható, hogy míg az idősebb korosztály nagyobb arányban rendelkezik megtakarítással, mint a fiatalabbak, addig a rendszeres takarékoskodás inkább a fiatalabbakra jellemző.
A 30 körüliek takarékoskodási hajlandósága alapján a sok kicsi, ma félretett forintból néhány év múlva létrejöhetnek a nagyobb összegű megtakarítások. A lakossági vagyon növelésében, a rendszeres megtakarítások ösztönzésében természetesen a pénzügyi szektornak kiemelkedő szerepe van - mondta Horváth Krisztián, a CIB Bank lakossági üzletágának ügyvezető igazgatója.