Forrás: EPA/PETER KNEFFEL |
Nyűg a pénz
Így tehát eljött az idő, amikor a bankok menekülnek a pénz elől, hisz ha fölösleges likviditásuk van, és a jegybanknál akarják elhelyezni (egy részét kötelező is), akkor azért is fizetnek, mivel a jegybank negatív kamatot alkalmaz. A feje tetejére állt a világ: a bankoknak kezd a pénz púp lenni a hátukon, hisz csak a baj van vele.
A Bloomberg a bank egyik vezetőjét idézi, aki elmondta, hogy a céges ügyfeleknek már eddig is megvágták a 100 ezer fölötti összegeknél, ezért úgy gondolják, a lakossági ügyfelek is kibírják majd. Vagy elviszik a pénzüket, persze ezt már nem mondta, de ebből logikusan ez adódik. Hozzátette, hogy a jelenlegi körülmények között a kisebb betétekre nem tervezik ezt kiterjeszteni.
Draghi szándéka
Az EKB persze nem ezt akarta elérni, amikor a negatív kamatok politikáját bevezette, hanem hogy költekezésre szorítsa a fogyasztókat, és befektetésre a vállalatokat. Csakhogy előbbiek nem akarják elfogyasztani azt, amit későbbi megtakarításra szánnak, sőt, miután nem kapnak kamatot, még az elmaradt kamatot is megpróbálják megtakarítani. Utóbbiak pedig csak olyan beruházásba kezdenek be, amelynek várható a megtérülése és profitot termelhet. Ez pedig csak részben függ a hitelkamat nagyságától, ha egyébként nem érdemes bővíteni, nem fognak, hisz csak elbuknák a pénzt.
Mario Draghi EKB elnök még 2014-ben, amikor bevezette a negatív kamatot, elhárította a felelősséget, mondván, ő a bankokat vágja meg, nem az embereket. Vagyis úgy gondolta, a bankok ne hárítsák át, nyeljék le a veszteséget, persze részben ennek az eredménye a ki tudja hányadik európai bankválság is, mely a brit népszavazás óta zajlik.
Első fecske
Az első fecske megjelenése intő jel lehet: a gyakorlat folyatódhat, előbb-utóbb más bankok is a pénz elűzésére kényszerülhetnek, persze így saját működésük is kényszerűen visszaesik, ami már a gazdaság egészében is jelentkezik, vagyis visszafelé sülhet el a központi bank politikája. Ő a növekedést szeretné erősíteni mindenáron, ami összességében az eurózóna egészében továbbra sem sikeres, ugyanakkor a negatív hatások, mint látható, fokozódnak.
AZ EKB-nál egyelőre abban bíznak, hogy a gyakorlat nem válik tömegessé, egy fecske nem csinál nyarat. A bankokat azonban így is erősen megviseli a negatív kamat: a Bundesbank szerint az extrém kamatkörnyezet 25 százalékkal rontja a német bankok adózási eredményét a 2019-ig tartó időszakban. Ha pedig mégis tömegesen kezdik meg a negatív kamat áthárítását a kisebb ügyfelekre is, abból olyan elégedetlenség lehet, amit már az EKB sem hagyhat figyelmen kívül.