MTI Fotó: Czeglédi Zsolt |
Az első és legfontosabb lépés a siker érdekében a megfelelő tervezés és felkészülés. Időt és energiát spórolhatunk azzal, ha előre tudjuk, mit hol fogunk beszerezni és mikor. Álljon rendelkezésre bármilyen kevés idő, szánjunk belőle egy terv kidolgozására, hogy megkíméljük magunkat a felesleges stressztől és feszültségtől, amit a hirtelen felmerülő gyors döntések okoznak. Próbáljuk meg ezeket a döntéseket már a bevásárlást megelőzően meghozni, elvégre ez az időszak az örömről és a nyugalomról szól. Az alábbiakkal érdemes egy nyugodt órában foglalkozni:
- Mi lesz a karácsonyi menü? Akár az évek óta jól bevált tételsort követjük, vagy évről évre készülünk valami kis újdonsággal, mindenképpen tervezzük meg, hogy melyik nap mi kerül az ünnepi asztalra. Ebből a listából ugyanis villámgyorsan elkészíthetjük a bevásárlólistánkat is.
- Ki mit kap ajándékba? Egy lista tehát már megvan, de itt még nincs vége a tervezésnek! Számoljuk össze, hogy kinek kell ajándékot vennünk. Család, barátok, munkatársak, kerüljön fel mindenki a listára! Ami fontos: nem kell konkrét ajándékot is társítani a névhez, hiszen a fejtöréssel sok időt veszítünk. Sokkal hatékonyabb, ha elsőre inkább azt határozzuk meg, hogy mennyi pénzt szánunk az ajándékra.
- Dekorálni is kell? Ha az egész lakást ünnepi díszbe öltöztetjük, határozzuk meg azokat az otthonunk azon részeit, amelyeket mindenképpen meghittebbé akarunk varázsolni: társalgó, étkező, hálószobák és a lakás külső részei szerepelnek leggyakrabban a listán. Nézzük meg, hogy szükséges-e új dekoráció vásárlása. Ha igen, ez is kerüljön fel egy listára a karácsonyfával együtt.
- A fentiekből már nagyjából tudjuk, hogy mit kell beszereznünk. Egy becslés azonban még hátra van: készítsünk költségvetést, hogy elkerüljük a túlköltekezést. Ezt nagyon egyszerűen tehetjük meg, hiszen mindössze csak annyit kell meghatároznunk listánként, hogy mekkora keret áll rendelkezésre, majd a lista tartalmát ahhoz igazítjuk.
Ha mindezeket valóban előre megtervezzük, máris hatalmas lépést tettünk afelé, hogy gyorsan és hatékonyan szerezzünk be mindent, és ne lépjük túl az anyagi határainkat. Ne feledjük: az ünnep nem a mutogatásról és a költekezésről szól, hanem a szeretetről és a gondoskodásról, aminek nem feltétele, hogy vállalhatatlanul magas költségekbe verjük magunkat. Ahhoz, hogy ezt tényleg elkerüljük, a második szakaszban még konkrétabban meghatározzuk, hogyan szerezzük be a listán szereplőket.
5. Vegyük elő a naptárat és határozzuk meg, hogy mikor, milyen időablakokban van lehetőségünk elintézni a bevásárlásokat. Ha online naptárat vagy okostelefonos alkalmazást használunk, állítsunk be értesítőt, így nem kell aggódnunk, hogy elfelejtjük a nagy feladatot.
6. Az tehát tudjuk, hogy mikor van lehetőségünk elintézni a dolgokat, azt viszont nem, hogy hol. Próbáljunk meg még otthon, indulás előtt választ adni, hogy melyik üzletben vásárolunk be.
7. Használjunk az üzletlista összeállításához egy áraggregátort! Ha így teszünk, mindössze néhány kattintással ellenőrizhetjük, hogy melyik boltban tudjuk a legjobb áron megvásárolni az adott árut.
8. Szintén a költségek optimalizálása miatt szerezzük be akár papír, akár online formában az aktuális akciókról szóló újságokat a hipermarketektől, hiszen ezek segítségével is foghatunk pár ezer forintot a végösszegből. Érdemes átböngészni a Privátbankár aktuális árkosár-felmérését is, amelyből kiderült, hogyan alakultak az árak a nagyobb bevásárlóközpontokban.
9. Megvannak az ideális üzletek? Készítsünk útvonaltervet valamilyen alkalmazással, és vegyük számításba a rendelkezésre álló időt is, amelyet a naptárban vezetünk. Csak pár forintot fognánk azzal, ha valamit másik üzletben veszünk? Érdemes elgondolkodni, hogy inkább időt spórolva a drágább hipermarketben szerezzük be egyszerre a termékeket.
10. Ha van rá lehetőség, rendeljünk megbízható internetes áruházakból. Praktikus, ha az ajándékokat inkább olyan helyre küldetjük, ahol az ajándékozott nem találkozhat vele. A családtagokét munkahelyre, a kollégákét haza és így tovább.
11. Nem sikerült még kitalálni, hogy kinek milyen ajándékot adjunk? Segíthet egy családtag vagy néhány körmönfont kérdés, amivel árulkodó válaszokat csikarhatunk ki attól, akinek az ajándékot vesszük, ha nem voltunk elég szemfülesek év közben. Van, akit meg is kérdezhetünk arról, hogy mire lenne igazán szüksége, minek örülne a legjobban. Nem mindenki van oda a meglepetésekért.
Ha mindezekkel előkészültünk, szinte biztos, hogy stresszmentesen és villámgyorsan zajlik majd a bevásárlás és mindennel időben készen leszünk. Ugyanakkor nagyon fontos, hogy az anyagiak is rendben legyenek és ne boruljon fel a költségvetésünk. Jöjjön néhány pénzügyi tipp, amellyel pénztárcánknak is öröm lesz az ünnepi időszak:
12. Nincs szükség ajándékhegyekre. Vajon hány játékkal tud egy gyerek egyszerre játszani? Így igaz, egyetlen egy darabbal. Nem érdemes arra nevelni már korán a kicsiket, hogy az ajándékok száma határozza meg a karácsony minőségét. Válasszunk inkább kevesebbet, de azok legyenek telitalálatok, amelyek akár még hónapokkal később is lekötik a kicsi figyelmét. Ha nincs jobb ötletünk érdemes az alábbi négy kategóriában vásárolni: valami, amire vágyik, valami, amire szüksége van, valami, amit hordhat és valami, amit olvasni tud.
13. Használjunk készpénzt kártya helyett! Több kutatás is bebizonyította már, hogy hajlamosak vagyunk felelőtlenül költekezni, ha nem látjuk a pénzt, amit elverünk. Márpedig betéti vagy hitelkártyával éppen ez a helyzet, hiszen csak egy érintés, és már kész is vagyunk a vásárlással. Kisebb az esélye, hogy túlszaladunk a költségvetésen, ha készpénzzel fizetünk és a saját szemünkkel látjuk, hogy mire mennyit adunk ki.
14. Hitelt okosan! Ha úgy ítéljük meg, hogy az ünnepi szezon túléléséhez hitelre van szükségünk, törekedjünk a legkedvezőbb konstrukció felkutatására. A Bank360 szakportál szerint átmeneti pénzügyi nehézségek leküzdésén végső esetben segíthet egy szabad felhasználású személyi kölcsön. Nem mindegy azonban, hogy melyik bank ajánlatát választjuk, hiszen a konstrukciók között jelentős eltérések lehetnek a költségekben. A legkedvezőbb ajánlat felkutatásához használjunk egy személyi kölcsön kalkulátort.
15. Áruhitel? Csak a nulla százalékos! Szimpatikusnak tűnik az áruhitel egy termékre? Jellemzően csak akkor éri meg ezt a konstrukciót választani, ha 0 százalék a teljes hiteldíjmutató, azaz kvázi részletre vesszük meg a terméket. A Bank360 szerint azonban még ilyenkor is érdemes résen lenni. A hitel díját gyakran beépíti az üzlet a termék árába. Gyorsan utánajárhatunk ennek, ha összehasonlítjuk az árakat a már említett aggregátor-oldalakon, ahol kiderül, máshol mennyiért vásárolhatjuk meg a kiválasztott terméket.
16. Keressük az akciókat! Ha az idén már lekéstünk róla, akkor érdemes a következő évre eltervezni a legnagyobb “vásárlási ünnepek” kihasználását, ami Magyarországon a Black Friday-en való vásárlást jelenti. Ezen a novemberi pénteken szerezhetjük be igazán jó áron az ajándékokat, ha szemfülesek vagyunk és elég korán keltünk.
17. Legyünk türelmesek! Ne aggódjunk, ha lemaradtunk a Black Friday-ről! Ha igazán jó áron akarunk vásárolni és nem szempont, hogy karácsony napjain adjuk át az ajándékokat, várjunk! Az ünnepek végével a boltok hatalmas akciózásba kezdenek, hogy kiárulják a meglévő készleteket, igy egy csomót spórolhatunk, ha egy kicsit türelmesek vagyunk.