Szokás szerint a KSH inflációs adata előtt egy nappal tesszük közzé a Privátbankár.hu Árkosár-felmérésének legfrissebb eredményeit. Ezúttal is három hazai hipermarket-láncban vizsgáltuk meg 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk árának alakulását - a több mint 11 éve havi rendszerességgel végzett felmérésünk során megnéztük azt is, hogy hol adják most legolcsóbban a szaloncukrot.
Emlékeztetőül: novemberi felmérésünk adatai szerint közel másfél év után először csökkentek az élelmiszerárak éves összehasonlításban. Trend kialakulásáról azért nem beszélhetünk: bár az előző havinál olcsóbban tölthettük meg a bevásárlókocsit, a tavalyi karácsonyi nagybevásárlásnál idén több pénzt fogunk elkölteni az eredmények szerint.
Egy év alatt 3,3 százalékos áremelkedés a hipermarketekben
Ez azt jelenti, hogy az áruházláncok sorrendje nem változott, a Tesco maradt az első helyen, az Auchan és az Interspar előtt. Ha pedig mindent ott vásárolnánk meg, ahol a legolcsóbban adják, 1849 forintot spórolhatnánk az átlagárhoz képest – ekkor viszont végig kellene járnunk mindhárom hipermarketet, ami igencsak rombolná az ünnepi hangulatot.
Mi lett olcsóbb? Mi drágult?
Decemberen a krumplit érdemes kiemelni az adatsorunkból: ez a zöldségféle drágult ugyanis a legtöbbet a teljes élelmiszerkosárból mind havi, mind éves összehasonlításban. Az előző hónaphoz képest közel 17 százalékkal drágábban adták a hipermarketek, a tavalyi árnak pedig közel két és félszeresét kell most kifizetnünk. Az ünnepi krumplisaláta tehát idén jóval drágább lesz, mint egy éve.
A KSH kedden közli az infláció novemberi alakulásáról szóló adatait. |
Ami a többi terméket illeti: egy hónap alatt 16 százalékkal drágább lett az alma, 12 százalékkal a margarin, de egyes üdítőknél 20 százalékot közelítő áremelkedést is mértünk. Majdnem ötödével olcsóbb lett viszont a banán, és kétszámjegyű árcsökkenést mértünk a tojás, a tej, a kávé, a tea és a sertésmájas esetében novemberhez képest.
Egy év alatt – a krumplin kívül – a liszt és a száraztészta ára emelkedett leginkább (+22-23 százalék), kétszámjegyű áremelkedést mértünk ezen kívül a kenyér, a margarin, a túró rudi és a pezsgő esetében. A tojás ára viszont majdnem a felére esett egy év alatt (-44%), de 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent a banán, az alma, az UHT tej, a táblás csoki és a cukor ára is tavaly decemberhez képest.
Összességében a karácsonyi sütik árát a liszt felfelé (+24%), a cukor (-15%), a tojás (-44%), az UHT-tej (-12%) és a csokoládé (-10%) lefelé húzza.
Havi legolcsóbbak: narancs, ponty, szaloncukor
Hogyan számoltunk? Kosaras módszertan >> |
Ezúttal is kiválasztottunk 3 terméket, és megnéztük, márkára-minőségre való tekintet nélkül hol szerezhetnénk be őket a legolcsóbban.
Szaloncukorból a legolcsóbb a kimért változat, az Auchan 999-ért kínálja kilónként, 10 féle ízben. Az Interspar és a Tesco egyaránt 1299 forintért árulta az édességet.
A zöldség-gyümölcs-osztályon ezúttal a narancsot kerestük: a legolcsóbban a Tesco kínálta (kilónként 289 forintért, spanyol), az Intersparban 329 forint volt a görög narancs kilója, az Auchanban pedig 349 forint.
Pontyot is a Tescóban kínáltak a legolcsóbban, igaz, kilónként 1709 forintért egészben került a jégre a hal, amivel azért lesz még munka otthon. Az Auchanban 2099 forint volt a pontyszelet kilója, ezt az Interspar 2199-ért adta.
Nyoma sincs a halas áfacsökkentésnek - a tojás viszont végre tényleg olcsóbb Az év elején, az áfacsökkentés hatályba lépése után 1900-2000 forintért is hozzá lehetett jutni a pontyszelethez. Ennél a hipermarketekben most magasabb, 2100 és 2200 forintos kilónkénti árat mértünk. A KSH korábbi adatai alapján az látszik: bár a pontyszelet ára az első negyedévben valóban csökkent mintegy 5 százalékkal, októberben újra a tavaly téli szintekre emelkedett vissza - mostani mini-körképünk alapján pedig karácsony előtt is ennyiért adják. Az áfacsökkentésnek tehát nyoma sincs az árakban - az Mfor.hu korábbi összeállítása szerint egy, a pontyokra veszélyes vírus tizedelte Európában az állományt, ami a hazai árakat is megdobhatta. ![]() Ahol viszont végre tényleg meglátszik az áfacsökkentés hatása, az a tojás: tavaly ősszel óriási áremelkedést láthattunk egyik pillanatról a másikra, miután az év eleji madárinfluenza-járvány illetve a fipronilos rovarirtószeres tojásszennyezési ügy miatt Európa-szerte sok tyúkot kellett levágni, ezért az európai tojástermelés csökkent. Mostanra azonban helyrerázódott a piac - ahogy alábbi grafikonunkból is kiderül nem csak a tavalyi árakhoz képest mértünk 44 százalékos csökkenést, hanem a 2016-os áraknál is lejjebb járunk, nagyjából épp egy áfacsökkentésnyivel:
![]() |