Az eddigi gyakorlat szerint az állam évente a betétben elhelyezett összeg 30 százalékát, legfeljebb 72 ezer forintot adott támogatásként a lakás-előtakarékossági szerződéssel rendelkezik. Ha elfogadják Bánki Erik, fideszes képviselő javaslatát, az jövőben megkötött vagy meghosszabbított szerződéseket már nem támogatná az állam.
Az mfor.hu-t Varga Mihály pénzügyminiszter arról tájékoztatta, hogy a javaslat egyezik a kormány szándékával. A jövőben pedig a cél az lenne, hogy az ltp-kre fordított állami támogatások valamilyen formában majd az öngondoskodásra, illetve lakáscélú egyéb megtakarításokra legyenek átcsatornázva. A lap kérdésére, hogy ez a cafeterián belüli adókedvezmény visszaállítását jelenti-e, azt mondta, hogy nincs ilyen döntés, de a parlament őszi ülésszaka még tart. Vagyis valamilyen formában akár képviselői indítványként is bemehet egy ilyen javaslat értelmezésük szerint.
Az indoklás szerint
"lakástakarék program mára egy, az állam és az adófizetők számára költséges, de nem hatékony konstrukcióvá vált".
Bánki szerint az állami támogatás nélkül ráadásul negatív lenne a lakástakarék-pénztárak által a megtakarítóknak kínált hozam, annak ellenére, hogy a lakástakarék-pénztárak a jelentős állami
támogatásnak köszönhetően (idén több mint 70 milliárd forint lehet az állami támogatás mértéke) több tízmilliárdos profitra tettek szert az elmúlt években. 2010 óta a négy lakástakarék-pénztári szolgáltató közel 60 milliárd forint extraprofitot realizált.
"Annak érdekében, hogy az otthonteremtésre fordított költségvetési források minél hatékonyabban kerüljenek felhasználásra, a módosítás értelmében a hatályba lépést követően megkötött lakás-előtakarékossági szerződések esetében nem jár már az állami támogatás. Az idáig megkötött szerződések esetében a megtakarításokat az állam továbbra is támogatja a futamidő végéig. Az eddig a lakástakarékokra fordított források a jövőben többek között a Családi Otthonteremtési Kedvezmény további bővítésének pénzügyi fedezetét biztosíthatják".