Mi az és mire való az Apple Card?
Az Apple Cardot röviden az Apple saját hitelkártyájaként írhatjuk le, amit az ismert amerikai kütyügyártó a Goldman Sachs pénzügyi intézet közbenjárásával valósított meg annak érdekében, hogy a felhasználók egy átfogó szolgáltatást kaphassanak, amivel szinte bármit gyorsan és biztonságosan kifizethetnek. A megoldás teljes egészében újragondolja a jelenleg ismert bankkártyás és hitelkártyás szisztémát, hiszen nem elég, hogy pénzünk eléréséhez, avagy a fizetéséhez elegendő lesz akár a telefonunk is, de ráadásként egy olyan biztonságos megoldást kapunk, amihez fogható jelenleg nincs még egy a piacon.
„Ennek az oka nem más, minthogy a modern iPhone készülékeket már a legkülönfélébb biometrikus azonosítókkal óvhatjuk meg az illetéktelen személyektől, ezáltal páratlanul gyors és alapos ujjlenyomat-olvasó, valamint 3D-s arcfelismerő biztosítja, hogy a készüléket, ezáltal az Apple Cardot csak és kizárólag mi, vagy az általunk meghatalmazott személyek használhassák.” – jegyzi meg Nagy Gábor, az iSamurai iPhone szerviz tulajdonosa. A rivális gyártók által megálmodott technológiákkal ellentétben az Apple újgenerációs készülékeiben ezek a megoldások kiválóan működnek, átverésükre és kijátszásukra ésszerű keretek között nincs lehetőség, ezáltal az arányok tekintetében sokkal biztonságosabb technológiáról van szó, mint egy PIN kártyával védett bank- vagy hitelkártya.
Fizikai hitelkártya és kapcsolódó iOS-változások
Természetesen az Apple Card nemcsak okostelefonnal használható, a gyártó a szolgáltatás igénybevételekor fizikai – titániumból készült – hitelkártyát is biztosít a felhasználók számára, melynek érdekessége, hogy szintén alapjaiban különbözik az összes hasonló megoldástól. Ennek megfelelően nem találhatunk rajta például kártyaszámot, kizárólag a tulajdonos neve olvasható rajta, a kapcsolódó adatok pedig egy biztonsági chipben lettek eltárolva. További érdekesség, hogy az Apple Card ennek ellenére is szinte bárhol használható, még olyan üzletekben is fizethetünk vele, ahol nincs támogatva az Apple Pay, lévén egyrészt a kártya a MasterCard globális hálózatához kapcsolódik, másrészt virtuális kártyaszám tartozik hozzá, ami vásárláskor automatikusan kitöltődik a megfelelő alkalmazás használatakor.
Az Apple Pay alapja természetesen az iOS operációs rendszer, így minden kapcsolódó szolgáltatást láthatunk majd az okostelefonunkon. Ellenőrizhetjük az összes tranzakciót, pontosan kereshetünk a kiadásaink között, de élhetünk visszafizetési kedvezményekkel is. Mivel ennyire szoros a kapcsolat a két rendszer között, az Apple ehhez igazítva jelentős változásokat hozott az iOS 12-be, ezáltal jelentős frissítést kapott például a kapcsolódó Wallet alkalmazás, ahol alaposabban nyomon követhetjük vásárlásainkat, sőt mi több, már egy térkép is kapcsolódik ezekhez, hogy a vizuális ábrázolás kedvelői pontosan tudják, hol költötték a legtöbbet.
A cupertinói székhelyű gigavállalat egyébiránt bejelentette, hogy okos hitelkártyáját 2019 végéig legalább 40 további országban szeretné meghonosítani, de hogy Magyarország is csatlakozik-e az Apple Pay támogatóinak köréhez, vagy sem, azt egyelőre még nem lehet tudni.