7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyre több szó esik a nagy techcégek fizetési megoldásairól idehaza is, miután a bankok csatlakoztak vagy hamarosan csatlakozni fognak ezekhez. De vajon mire használhatók ezek és mennyire vagyunk lemaradva más országoktól ezekben a szolgáltatásokban?

Mit nyújt idehaza a Google Pay és az Apple Pay?

Mindkét techóriás fizetési megoldása alapvetően ugyanarra született: a bankkártyás fizetés mobiltelefonos verziójának kialakítására. A Google Pay és az Apple Pay mögött is ugyanaz a fizetési infrastruktúra, az érintéses bankkártyás fizetés céljára kialakított rendszer áll, méghozzá minden nagy bankkártyatársaságnál.

Ezek közös jellemzője, hogy már nem utaznak bankkártyaszámok a hálózaton, vagy nem tárolnak kártyaszámokat ma már nagy adatbázisokban, melyeket aztán kellő informatikai tudással el lehet tulajdonítani és vissza lehet élni velük. Helyette csak fizetési hivatkozások, úgynevezett tokenek áramlanak a fizetési kommunikáció során, melyekből nem lehet visszafejteni a bankkártyaszámokat és így nem lehet fizetni velük akkor sem, ha ellopják. Már csak azért sem, mert egy ilyen token csak egyetlen fizetésre alkalmas, utána azonnal lejár.

Ezért van az is, hogy a mobiltelefonokon a folyamatos fizetéshez szükség van néha internetkapcsolatra, hogy a vásárlásokhoz szükséges tokenek időszakosan le tudjanak töltődni, általában tízes csoportokban. Az érintéses bankkártyánál ezt a kapcsolatot a POS terminál biztosítja.

A fizetésekben globálisan nagyon komoly pénz van. Fotó: Visa
A fizetésekben globálisan nagyon komoly pénz van. Fotó: Visa

A Google Pay és az Apple Pay rendszerű fizetések során a fizikai plasztik bankkártya helyett lehet fizetni, méghozzá ugyanazokon az elfogadóhelyeken itthon és világszerte, mint ahol az érintéses bankkártyával. A mobiltelefonba lényegében a meglévő fizikai bankkártyánk digitális mása kerül regisztrálásra, és ugyanazzal a technológiával, az NFC-vel lehet fizetni a mobillal is, mint a plasztikkal. Értelemszerűen a mobiltelefonnak NFC kommunikációra képesnek kell lennie, enélkül az alkalmazás bolti érintéses fizetésre nem alkalmas, csak internetesre.

Talán ennyit érdemes tudni a tech cégek fizetési rendszereinek hátteréről, most pedig kiderül, mire is alkalmasak ezek a megoldások itthon és a nagyvilágban.

Bolti mobilfizetések az okostelefonunk segítségével

A mobiltelefonos fizetés ötlete még nagyon régen, 2005-ben fogalmazódott meg, amikor a Nokia először alkalmazott érintéses mobilfizetést Nokia 3220 modelljével a Philips és a Sony cégek fejlesztéseit felhasználva. Ekkor született meg a PayPass technológia is a Mastercardnál, mely a Visánál a payWave márkanevet kapta.

Bár a mobilfizetésnek mind a nagyvilágban, mind itthon megvolt a maga fejlődési útja, amit bejárt, de végül győzött a józan ész és a szakemberek rájöttek, hogy a mobilfizetésnek pontosan ugyanott és ugyanúgy kell működnie a sikeres globális elterjesztés érdekében, mint az érintéses fizikai bankkártyának. Ez az NFC-s technológia - és szabvány - zárt körű tesztként 2013-ban, nyilvános kereskedelmi forgalomban pedig 2014-ben jelent meg Magyarországon. Talán hihetetlen, de a mai mobiltelefonos fizetés tehát még 10 éves sincs idehaza.

Az Apple más felfogás szerint fejlesztette ki a 2014-ben indult mobiltelefonos fizetést – a cég készülékei az iPhone 6-ostól kezdve alkalmasak erre –, így meg kellett várni, míg megjelenhetett Magyarországon is, 2019-ben, elsőként az OTP bankszámláinál. Mára azonban minden nagyobb bank csatlakozott már ehhez, így a nyolc hazai nagybank mindegyikénél működik az Apple Pay.

A Google fizetési megoldása, a Google Pay egy más filozófia talaján indult el, hiszen az Android rendszerű telefonokban a szoftverfejlesztők hozzáférést kaptak a készülék NFC áramköreihez, így szabadon fejleszthettek rá. A 2013-as hazai megjelenés még nem a legkorszerűbb, tokenes megoldással zajlott, erre 2016-ig várni kellett és a Gránit Bank hozta el Magyarországra. Ma már azonban minden banknál egységes a műszaki háttér és jellemző, hogy a 2021-ben itthon is megjelent Google Pay-re egymás után csatlakoznak a hazai bankok. Mire eltelik az Apple Pay elterjedéséhez szükséges 2-3 év, az alatt a Google Pay is teljesen általános lesz a hazai bankok körében, tehát várhatóan 2023-24-re legkésőbb.

Megfigyelhető, hogy a bankok vagy kivártak a Google Pay megjelenéséig Androidon, vagy ha volt saját mobilfizetési megoldásuk, mint például az Erste Banknak, akkor azt lekapcsolták, amikor a Google Pay-hez csatlakoztak – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. - Ezzel gyakorlatilag ugyanaz az ökoszisztéma fog kialakulni nálunk is, mint a nagyvilágban.

A Google Pay és az Apple Pay rendszerébe tehát csak olyan bank kártyáit lehet regisztrálni, melyek felkészültek ezekre a szolgáltatásokra. A felhasználók viszont ezekbe több bankkártyát is regisztrálhatnak, és a napi használat során maguk dönthetik el, hogy melyik kártyával akarnak fizetni. Ezt akár minden fizetés előtt is lehet cserélni, de a beállított elsődleges kártyával folyamatosan fizethetünk további állítgatások nélkül is, ugyanott és ugyanúgy, mint az érintéses plasztikkártyákkal. Itthon és külföldön is.

A Google és Apple Pay szolgáltatások előnye a folyamatos és a színvonalas felhasználói élményre hajazó fejlesztések, melyek a felhasználók előnyére válnak.

Internetes fizetések a Google Pay, Apple Pay rendszerekkel

A Google és az Apple nemcsak azért alakított ki saját fizetési rendszert, mert annyira kedvezni akartak volna a felhasználóknak, hanem azért is, mert a fizetésekben globálisan nagyon komoly pénz van. Ezért a tech cégek mindenhol ott akarnak lenni, ahol fizetni kell, így hát az interneten is.

Ki ne találkozott volna már olyan élethelyzettel, amikor egy webáruház regisztrációra kért minket a fizetés érdekében, de még ha vendégként vásárolhattunk is, gyakorlatilag ugyanúgy minden adatot meg kellett adni, mint a regisztráció során.

Ezt oldja fel a két fizetési megoldás: ha be vagyunk jelentkezve épp a Google vagy Apple fiókunkba azon az eszközön, amin vásárolnánk, és a webáruház már csatlakozott ezekhez a rendszerekhez, akkor regisztráció és mindenféle adatok megadása nélkül betölthetjük a felhőből a bankkártyaadatainkat és a címadatainkat, így néhány klikkeléssel fizethetünk és elhagyhatjuk a webáruházat.

Jelenleg még messze nem általános a Google és Apple Pay szolgáltatások használata a weben, de teljesen nyilvánvaló, hogy a jövőben egy magára valamit is adó webáruház előbb-utóbb csatlakozni fog ehhez a fizetési módhoz is.

Mi az, amire használható még ez a két új fizetési megoldás itthon és külföldön?

A Google az alábbi oldalon ad tájékoztatást arról, hogy mely funkciókat melyik országban lehet használni. Ebből eléggé nagy biztonsággal meg lehet jósolni, hogy a fizetési applikációja mire lesz még alkalmas idővel Magyarországon is.

Az érintéses bolti mobilfizetésen és az internetes fizetésen kívül ezek a funkciók a Google-termékek vásárlása, a hűségkártyák, ajándékutalványok, ajánlatok, belépőjegyek és beszállókártyák használata, a pénzküldés barátoknak vagy családtagoknak, a vasúti és autóbuszjegy kifizetése, fizetés a Chrome-ba mentett adatok vagy a Wear OS rendszer használatával.

Ezek közül csak a pénzküldés és a közlekedésijegy-vásárlás nem használható még Magyarországon, a többi akár már most is.

Az Apple Pay Magyarországon jelenleg kizárólag a bolti érintéses mobiltelefonos fizetésre és – Safari böngészővel - az internetes fizetésre alkalmas. A távlatokban viszont a Google Pay-hez hasonló fizetési funkciók érkezhetnek az alkalmazásba, úgymint a diákigazolványok használata az oktatási intézményekben, a közlekedési jegyvásárlás, pénzküldés, illetve fizetés a Csevegés vállalkozásokkal szolgáltatások használata során.

Amiről egyelőre nehéz elképzelni, hogy Magyarországon nyújtani fogják ezek a cégek a népszerűbb fizetési szolgáltatások közül, az a mobilegyenleg-feltöltés, az autópályamatrica-vásárlás és a parkolásidíj-fizetés. Ezekre azonban kitűnően használható magyar applikációkat lehet letölteni, így nem szükséges várni a techóriások megjelenésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis - véget ért a verseny, megvannak a győztesek!
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:39
Izgalmas és magas színvonalú döntő után a budakeszi Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium csapata nyerte a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavaszi pénzügyi vetélkedőt. A több mint 1 millió forint összdíjazású verseny szervezésében a Privátbankárt szakmai partnerként számos nagy pénzügyi vállalat, szakmai és állami szervezet is segítette.
Személyes pénzügyek A kivándorlás töretlen, majdnem csúcsot döntött az Ausztriában dolgozó magyarok száma
Eidenpenz József | 2024. április 24. 05:37
Nem sok hiányzott, hogy megint csúcsot döntsön az Ausztriában dolgozó magyarok száma, és ahhoz sem kell sok, hogy utolérjük a németeket. A többi fontos küldő ország létszáma is többnyire növekszik, de még sokkal kevesebben vannak, mint a magyarok. Tavaly is Ausztria volt honfitársaink fő célországa.
Személyes pénzügyek Már ilyen is elérhető: személyi kölcsön halasztott törlesztéssel
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 11:51
Az elmúlt hónapokban folyamatosan csökken a személyi kölcsönök kamata, ezzel párhuzamosan az elmúlt időszakban fokozódott a kereslet a személyi kölcsönök iránt, 2023-ban közel 12 százalékkal igényeltek többen ilyen típusú hitelt, mint az azt megelőző évben. Az MNB friss adatai szerint 2024 februárjában 21,5 ezer ügyfél vett fel személyi kölcsönt mintegy 54 milliárd forint értékben, ami további jelentős növekedés az előző év hasonló időszakához képest. Az MBH Bank kamatcsökkentéssel és a hazai piacon egyedülálló, halasztott törlesztéssel igényelhető személyikölcsön-konstrukció bevezetésével készül a személyi kölcsönök iránti növekvő kereslet kielégítésére.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz - DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Így kerülje el a bankkártyás csalásokat!
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 08:27
A Revolut, a világszerte több mint 40 millió ügyféllel rendelkező globális pénzügyi alkalmazás hétfőn bejelentette, hogy megjelent az első, pénzügyi bűnügyi és fogyasztóbiztonsági jelentése, amely exkluzív információkat tartalmaz a csalásokról és átverésekről. A kiterjedt belső kutatáson és adatelemzésen alapuló jelentés célja, hogy rávilágítson a világszerte növekvő átverési és csalási iparág jellegzetességeire, és kézzelfogható tanácsokkal szolgáljon ahhoz, hogyan védekezhetünk a csalások ellen. A Revolut azt tervezi, hogy folyamatosan felülvizsgálja ezeket az adatokat, hogy nyomon kövesse a csalások helyzetét.
Személyes pénzügyek Ki hal bele előbb a német nyugdíjreformba?
Eidenpenz József | 2024. április 21. 05:44
Újabb nyugdíjreform készül Németországban, részvénybefektetésekkel egészítenék ki az egyre nehezebben finanszírozható kifizetéseket, de valakinek az indulótőkét is be kell fizetni. Mindenki jól jár majd ezzel, vagy csak egy 500 milliárd eurós pénzkidobás lesz? A fiatalok duplán fizetnek az időseknek? A nők és a külföldiek mentették meg a nyugdíjakat?
Személyes pénzügyek Drága ugyan a személyi kölcsön, de kapkodnak érte a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. április 20. 10:53
Kihelyezési rekordot hozott az idei év első két hónapja a személyi hiteleknél, ezzel az állomány is új csúcsra emelkedett. A kereslet annak ellenére nagy, hogy a kamatok nem csökkentek érdemben az elmúlt egy évben. Az online igénylés további terjedése, és az otthonfelújítási program felélesztése miatt a kilátások sem rosszak a személyi kölcsönöknél.
Személyes pénzügyek Még ne szaladjon a postára ingyenes készpénzfelvételért!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 09:14
Bár a parlament megszavazta és a Magyar Közlönyben meg is jelent a készpénzfelvét ingyenességét postai POS-terminálra kiterjesztő törvény, az csak a jövő év elején lép hatályba.
Személyes pénzügyek Sokan megtalálták a tutit a befektetési alapokban
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 13:40
Ezt jelzi, hogy rengeteg pénzt raktak oda.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - Teljes az országos döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 12:59
Csongrád-Csanád, Baranya, és Zala vármegyei, budapesti, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyei valamint Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei gimnáziumi csapatokkal lett teljes a döntős mezőny.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG