7p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több szó esik a nagy techcégek fizetési megoldásairól idehaza is, miután a bankok csatlakoztak vagy hamarosan csatlakozni fognak ezekhez. De vajon mire használhatók ezek és mennyire vagyunk lemaradva más országoktól ezekben a szolgáltatásokban?

Mit nyújt idehaza a Google Pay és az Apple Pay?

Mindkét techóriás fizetési megoldása alapvetően ugyanarra született: a bankkártyás fizetés mobiltelefonos verziójának kialakítására. A Google Pay és az Apple Pay mögött is ugyanaz a fizetési infrastruktúra, az érintéses bankkártyás fizetés céljára kialakított rendszer áll, méghozzá minden nagy bankkártyatársaságnál.

Ezek közös jellemzője, hogy már nem utaznak bankkártyaszámok a hálózaton, vagy nem tárolnak kártyaszámokat ma már nagy adatbázisokban, melyeket aztán kellő informatikai tudással el lehet tulajdonítani és vissza lehet élni velük. Helyette csak fizetési hivatkozások, úgynevezett tokenek áramlanak a fizetési kommunikáció során, melyekből nem lehet visszafejteni a bankkártyaszámokat és így nem lehet fizetni velük akkor sem, ha ellopják. Már csak azért sem, mert egy ilyen token csak egyetlen fizetésre alkalmas, utána azonnal lejár.

Ezért van az is, hogy a mobiltelefonokon a folyamatos fizetéshez szükség van néha internetkapcsolatra, hogy a vásárlásokhoz szükséges tokenek időszakosan le tudjanak töltődni, általában tízes csoportokban. Az érintéses bankkártyánál ezt a kapcsolatot a POS terminál biztosítja.

A fizetésekben globálisan nagyon komoly pénz van. Fotó: Visa
A fizetésekben globálisan nagyon komoly pénz van. Fotó: Visa

A Google Pay és az Apple Pay rendszerű fizetések során a fizikai plasztik bankkártya helyett lehet fizetni, méghozzá ugyanazokon az elfogadóhelyeken itthon és világszerte, mint ahol az érintéses bankkártyával. A mobiltelefonba lényegében a meglévő fizikai bankkártyánk digitális mása kerül regisztrálásra, és ugyanazzal a technológiával, az NFC-vel lehet fizetni a mobillal is, mint a plasztikkal. Értelemszerűen a mobiltelefonnak NFC kommunikációra képesnek kell lennie, enélkül az alkalmazás bolti érintéses fizetésre nem alkalmas, csak internetesre.

Talán ennyit érdemes tudni a tech cégek fizetési rendszereinek hátteréről, most pedig kiderül, mire is alkalmasak ezek a megoldások itthon és a nagyvilágban.

Bolti mobilfizetések az okostelefonunk segítségével

A mobiltelefonos fizetés ötlete még nagyon régen, 2005-ben fogalmazódott meg, amikor a Nokia először alkalmazott érintéses mobilfizetést Nokia 3220 modelljével a Philips és a Sony cégek fejlesztéseit felhasználva. Ekkor született meg a PayPass technológia is a Mastercardnál, mely a Visánál a payWave márkanevet kapta.

Bár a mobilfizetésnek mind a nagyvilágban, mind itthon megvolt a maga fejlődési útja, amit bejárt, de végül győzött a józan ész és a szakemberek rájöttek, hogy a mobilfizetésnek pontosan ugyanott és ugyanúgy kell működnie a sikeres globális elterjesztés érdekében, mint az érintéses fizikai bankkártyának. Ez az NFC-s technológia - és szabvány - zárt körű tesztként 2013-ban, nyilvános kereskedelmi forgalomban pedig 2014-ben jelent meg Magyarországon. Talán hihetetlen, de a mai mobiltelefonos fizetés tehát még 10 éves sincs idehaza.

Az Apple más felfogás szerint fejlesztette ki a 2014-ben indult mobiltelefonos fizetést – a cég készülékei az iPhone 6-ostól kezdve alkalmasak erre –, így meg kellett várni, míg megjelenhetett Magyarországon is, 2019-ben, elsőként az OTP bankszámláinál. Mára azonban minden nagyobb bank csatlakozott már ehhez, így a nyolc hazai nagybank mindegyikénél működik az Apple Pay.

A Google fizetési megoldása, a Google Pay egy más filozófia talaján indult el, hiszen az Android rendszerű telefonokban a szoftverfejlesztők hozzáférést kaptak a készülék NFC áramköreihez, így szabadon fejleszthettek rá. A 2013-as hazai megjelenés még nem a legkorszerűbb, tokenes megoldással zajlott, erre 2016-ig várni kellett és a Gránit Bank hozta el Magyarországra. Ma már azonban minden banknál egységes a műszaki háttér és jellemző, hogy a 2021-ben itthon is megjelent Google Pay-re egymás után csatlakoznak a hazai bankok. Mire eltelik az Apple Pay elterjedéséhez szükséges 2-3 év, az alatt a Google Pay is teljesen általános lesz a hazai bankok körében, tehát várhatóan 2023-24-re legkésőbb.

Megfigyelhető, hogy a bankok vagy kivártak a Google Pay megjelenéséig Androidon, vagy ha volt saját mobilfizetési megoldásuk, mint például az Erste Banknak, akkor azt lekapcsolták, amikor a Google Pay-hez csatlakoztak – mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. - Ezzel gyakorlatilag ugyanaz az ökoszisztéma fog kialakulni nálunk is, mint a nagyvilágban.

A Google Pay és az Apple Pay rendszerébe tehát csak olyan bank kártyáit lehet regisztrálni, melyek felkészültek ezekre a szolgáltatásokra. A felhasználók viszont ezekbe több bankkártyát is regisztrálhatnak, és a napi használat során maguk dönthetik el, hogy melyik kártyával akarnak fizetni. Ezt akár minden fizetés előtt is lehet cserélni, de a beállított elsődleges kártyával folyamatosan fizethetünk további állítgatások nélkül is, ugyanott és ugyanúgy, mint az érintéses plasztikkártyákkal. Itthon és külföldön is.

A Google és Apple Pay szolgáltatások előnye a folyamatos és a színvonalas felhasználói élményre hajazó fejlesztések, melyek a felhasználók előnyére válnak.

Internetes fizetések a Google Pay, Apple Pay rendszerekkel

A Google és az Apple nemcsak azért alakított ki saját fizetési rendszert, mert annyira kedvezni akartak volna a felhasználóknak, hanem azért is, mert a fizetésekben globálisan nagyon komoly pénz van. Ezért a tech cégek mindenhol ott akarnak lenni, ahol fizetni kell, így hát az interneten is.

Ki ne találkozott volna már olyan élethelyzettel, amikor egy webáruház regisztrációra kért minket a fizetés érdekében, de még ha vendégként vásárolhattunk is, gyakorlatilag ugyanúgy minden adatot meg kellett adni, mint a regisztráció során.

Ezt oldja fel a két fizetési megoldás: ha be vagyunk jelentkezve épp a Google vagy Apple fiókunkba azon az eszközön, amin vásárolnánk, és a webáruház már csatlakozott ezekhez a rendszerekhez, akkor regisztráció és mindenféle adatok megadása nélkül betölthetjük a felhőből a bankkártyaadatainkat és a címadatainkat, így néhány klikkeléssel fizethetünk és elhagyhatjuk a webáruházat.

Jelenleg még messze nem általános a Google és Apple Pay szolgáltatások használata a weben, de teljesen nyilvánvaló, hogy a jövőben egy magára valamit is adó webáruház előbb-utóbb csatlakozni fog ehhez a fizetési módhoz is.

Mi az, amire használható még ez a két új fizetési megoldás itthon és külföldön?

A Google az alábbi oldalon ad tájékoztatást arról, hogy mely funkciókat melyik országban lehet használni. Ebből eléggé nagy biztonsággal meg lehet jósolni, hogy a fizetési applikációja mire lesz még alkalmas idővel Magyarországon is.

Az érintéses bolti mobilfizetésen és az internetes fizetésen kívül ezek a funkciók a Google-termékek vásárlása, a hűségkártyák, ajándékutalványok, ajánlatok, belépőjegyek és beszállókártyák használata, a pénzküldés barátoknak vagy családtagoknak, a vasúti és autóbuszjegy kifizetése, fizetés a Chrome-ba mentett adatok vagy a Wear OS rendszer használatával.

Ezek közül csak a pénzküldés és a közlekedésijegy-vásárlás nem használható még Magyarországon, a többi akár már most is.

Az Apple Pay Magyarországon jelenleg kizárólag a bolti érintéses mobiltelefonos fizetésre és – Safari böngészővel - az internetes fizetésre alkalmas. A távlatokban viszont a Google Pay-hez hasonló fizetési funkciók érkezhetnek az alkalmazásba, úgymint a diákigazolványok használata az oktatási intézményekben, a közlekedési jegyvásárlás, pénzküldés, illetve fizetés a Csevegés vállalkozásokkal szolgáltatások használata során.

Amiről egyelőre nehéz elképzelni, hogy Magyarországon nyújtani fogják ezek a cégek a népszerűbb fizetési szolgáltatások közül, az a mobilegyenleg-feltöltés, az autópályamatrica-vásárlás és a parkolásidíj-fizetés. Ezekre azonban kitűnően használható magyar applikációkat lehet letölteni, így nem szükséges várni a techóriások megjelenésére.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Végre! Ebben az összevetésben több közép- és kelet-európai országot lepipáltunk
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 14:42
A háztartási megtakarítások volumene alapján Magyarország a mezőny első felébe tartozik a régiós gazdaságok között, de még inkább kitűnik azzal, hogy a megtakarítások szerkezetében jelentős eltérést mutat a többi országhoz képest. Az MBH Elemzési Centrum szakértői megvizsgálták, hogyan áll össze a hazai megtakarítások struktúrája, és ez miben különbözik a térségben jellemző szerkezettől.
Személyes pénzügyek Szomorú tények: minél kevesebbet keres valaki, annál kevésbé emelkedett a bére
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 15:04
A januárinál mérsékeltebb februári reálkereseti adatokra is reagáltak a Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők.
Személyes pénzügyek Lelombozó adat jött ki arról, tartották-e a lépést a bérek az inflációval
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 08:28
A bruttó átlagkereset 9,3, a nettó átlagkereset 9,1, a reálkereset pedig 3,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest.
Személyes pénzügyek Százezres flotta tagjai szaladgálnak kötelező nélkül
Privátbankár.hu | 2025. április 15. 11:29
Több mint 650 ezer segédmotoros kerékpárból továbbra is kevesebb mint 300 ezer rendelkezik érvényes kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással (kgfb) – közölte a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ). Becslések szerint a kgfb-kötelezettség alá tavaly nyár óta bevont mintegy 50 ezer e-roller közül is jó esetben csak 10-15 ezer rendelkezik az előírt biztosítási fedezettel.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb továbbjutó csapatokkal lett teljes a döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2025. április 11. 11:18
Megvan a 20 csapat, amelyik májusban megmérkőzhet a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntőjében.
Személyes pénzügyek Ön is észrevette? Támadás érte az OTP-t
Privátbankár.hu | 2025. április 10. 16:46
Az OTP-t szokatlan erős túlterheléses támadás érte.
Személyes pénzügyek Viszik az állampapírokat, mint a cukrot
Privátbankár.hu | 2025. április 9. 16:11
A sajtó egy része az elmúlt napokban téves következtetéseket vont le a Magyar Nemzeti Bank (MNB) frissen megjelent februári értékpapírpiaci statisztikájából, amit a háztartások állampapírállománya tekintetében a februári jelentős kamatkifizetések torzítottak. Az állományi változásokról a kamatfizetések hatásától megszűrt, névértékes statisztika ad számot, ami egyértelműen mutatja, hogy tovább nőttek a lakossági befektetők állampapír-megtakarításai.
Személyes pénzügyek Ezt tudja az új, díjmentes alapszámla
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 17:31
Az MNB és a Bankszövetség megállapodása alapján az alapszámlának mindaddig elengedik a havi díját, amíg az infláció nem csökken három egymást követő hónapban 4 százalék alá.
Személyes pénzügyek Engedett az OTP Bank díjaiból, a Gránit Banknak erre nem volt szüksége
Privátbankár.hu | 2025. április 8. 16:10
Miután az MNB megállapodott a Bankszövetséggel a lakossági díjak csökkentéséről.
Személyes pénzügyek Nagy változásra számíthatnak a Horvátországba utazók
Privátbankár.hu | 2025. április 7. 11:52
Horvátországban 2026-tól betiltják a játékgépeket a vendéglátóhelyeken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG