Akinek van megtakarítása, vészhelyzetben ezt használja fel először. Akinek nincs félretett pénze, az előbb a kiadásait fogja vissza, ha pedig ez sem elég, akkor értékesíti a telkét, autóját, vagy akár a tévéjét – derül ki az OTP Öngondoskodási Index legutóbbi felméréséből. Könnyebb felülkerekedni a krízisen, ha a megtakarításainkat is egyfajta állandó kiadásként kezeljük – javasolják az OTP Bank szakértői. Az OTP - várhatóan márciusban - hatodik alkalommal közli öngondoskodási indexét.
Egy apróság is elég hozzá, hogy beüssön a krach
Nem kell komoly tragédiának történnie: egy elromlott gépkocsi javíttatása, a decemberben tönkremenő kazán cseréje, vagy akár egy kétrészes üvegablak pótlása is elegendő ahhoz, hogy megtakarított pénz híján kifussunk a havi költségvetésből.
Az OTP tavaly őszi Öngondoskodási Index kutatásából kiderült, hogy csak minden ötödik embernek van ilyen vészhelyzetre félretett megtakarítása. A krach beütésekor az emberek többsége a kiadások csökkentésével, illetve a tartalékok felhasználásával próbál meg felülkerekedni az átmeneti pénzügyi válságon. Minden második ember a források, bevételek növelését tartja megoldásnak, például külön munkát vállal, vagy kiadja a lakását.
A megkérdezettek egyharmada akár tulajdonát is értékesítené adott esetben, vagyis eladná telkét, nyaralóját, a birtokában lévő ékszert, esetleg autóját vagy a szórakoztató elektronikai cikkeit – ilyen sorrendben. Akinek azonban nincs tartaléka, az jóval húsbavágóbb intézkedésekre kényszerül: a fogyasztását kell visszafognia. És néha az sem elegendő, hogy kevesebbet vásárol vagy olcsóbb élelmiszerekre vált az ember. Ilyenkor jönne jól a megtakarítás, ha lenne.
A takarékoskodás kevéssel is elkezdhető
Az OTP Öngondoskodási Index kutatás eredményei is azt mutatják, hogy azok közül, akik rendelkeznek vészhelyzetre tartalékkal, első körben azt használják fel kárenyhítésre. Ilyen tartalék képzésére a legalkalmasabbak a rugalmas hozzáférést biztosító, alacsony kockázatú termékek, így például, a fix kamatozású, rövid távú betéti lekötések, a kifejezetten rendszeres takarékoskodást támogató termékek vagy a pénzpiaci alapok.
Kis lépés ez nekünk, de nagy a jövőnknek? |
Sokan - főleg a fiatalabbak közül - úgy gondolják, hogy egy nagyobb összeggel kell kezdeni a jövőről való gondoskodást. Pedig ez nem így van, egy nagy lépés helyett sok kicsi - ez az öngondoskodás lényege, főleg ha az ember még csak ott tart, hogy most kezdi el felhalmozni a megtakarításait. A banki szakértő is azt javasolja: kezeljük úgy megtakarításunkat, mint egy állandó kiadást. Rögtön hó elején tegyük félre a megtakarítani szánt összeget, mintha egy közüzemi számlát fizetnénk be. Így sokkal nagyobb az esély a tartalékképzésre. Baj esetén ugyanis bármekkora összeg nagy segítséget jelent, ha kicsit is mérsékelhetjük vele a családi kasszát érő pénzügyi sokkot.