A berendezést a pekingi Csinghua Egyetem és a pénzügyi biztonságvédelemre specializálódott hangcsoui Tzekwan Technology vállalat fejlesztette ki.
Hogyan működik?
Az ATM az arcvonásokat feltérképező és azokat egy központi adatbázissal összevető felismerő rendszerrel és szemírisz-azonosítással működik, ezeket az úgynevezett biometrikus adatokat a kártyákat kibocsátó pénzintézetben veszik fel az automatát használni kívánó tulajdonosokról, azok írásos beleegyezésével. A fejlesztők szerint az arcvonások kisebb változása esetén is megbízható a párosítás, így a tulajdonosok öregedése sem okoz majd jelentősebb problémát.
A berendezés a kártyatulajdonosoktól a hagyományos PIN-kódot nem kéri, s amennyiben beépített kamerája szerint nem a tulajdonos próbálkozik a pénz felvételével, visszautasítja a tranzakciót.
Egyvalamire nem gondoltak
Gondot okozhat azonban a pénzfelvételnél - mint ahogyan azt a tervet kommentelő internetezők is jelezték - egy esetleges plasztikai műtét utáni próbálkozás, ebben az esetben új adatfelvétel válhat szükségessé. A rendszert az országban tartózkodási engedéllyel rendelkező lakosok is használhatják majd, igaz, csak kínai kibocsátású kártyával.
Az automata pénzváltóként is működik majd, több mint 256 külföldi valuta lesz benne elérhető. A fejlesztők az arcvonásokon túl a hamis bankjegyek felismerésére is hangsúlyt fektettek: az innovatív ATM-ek a hagyományosaknál húsz százalékkal hatékonyabban azonosítják nemcsak a kínai jüant, de más, külföldi fizetőeszközöket is.