A személyi kölcsön olyan hitellehetőséget jelent, ahol nem szükséges semmilyen konkrét fedezetet adnod a bank számára. Márpedig könnyen el lehet képzelni, hogy nem szeretnéd az ingatlanod jelzáloggal terhelni, vagy esetleg nincs is olyan ingatlanod, ami szóba jöhetne.
Ilyen esetben egyértelműen a személyi kölcsön merül felmegoldásként, ahol most ráadásul az alacsony kamatoknak köszönhetően a feltételek is kedvezőek. Mivel fedezet nélküli hitelről van szó, egyedül a jövedelemmel kapcsolatos feltételeknek kell megfelelned, amelyek egyben azt is meghatározzák, mekkora hitelösszegre pályázhatsz.
Nézzük, milyen fontos kritériumok merülnek fel a jövedelemmel kapcsolatban.
- Mióta dolgozunk? Alkalmazotti jövedelem esetében legalább 3 havi, határozatlan idejű munkaviszony legalább szükséges az aktuális munkahelyeden, ráadásul sem próbaidő, sem felmondás alatt nem állhatsz.
- Milyen jövedelemről van szó? Saját cégből származó jövedelem esetén több feltételnek kell megfelelned, mint egy alkalmazotti jövedelem esetében. A munkáltatói igazolás mellett be kell szerezni NAV jövedelemigazolást és NAV köztartozásmentes igazolást is.
- Meddig nyújtózkodhatsz? Hüvelykujjszabályként arra lehet számítani, hogy a kereset 6-9-szeresét hagyja jóvá hitelösszegként a bank. Másfelől arra számíthatunk, hogy a bank maximum a jövedelem 30-35 százalékáig engedi elmenni a havi törlesztőt.
- Törlesztesz más hitelt is? Minden hitel, amiben adós, adóstárs, vagy kezesként szerepelsz, beleszámít a havi terhekbe, ami miatt megnő a jövedelemelvárás a bank részéről. Ráadásul számításba kell venned az akár kihasználatlan hitelkeretet, hitelkártyát is.
Ha kíváncsi vagy milyen törlesztőrészlettel vehetnél fel személy kölcsönt, használd az alábbi kalkulárotunkat!
De mégis mit nyerek a jelzáloghitelhez képest?
Nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a szabad felhasználású jelzáloghitel nem minden helyzetben bizonyul racionális döntésnek. Például azért, mert gyorsan kell a pénz (egyszerűbb ügyintézés, és dokumentáció), vagy egy alacsonyabb összegre van szükség, esetleg nincs tartalék a jelzáloghitelnél felmerülő indulóköltségekre.
Átlagos esetben összesen körülbelül 80-90 ezer forintot tesznek ki az induló díjak, amiben benne van az értékbecslés, a tulajdoni lap, a jelzálog bejegyzés, és a közjegyzői díj is. Ez egy személyi kölcsönnél lényegesen kevesebb,jellemzően 20 ezer forint.
Ráadásul a tapasztalatok alapján 1-2 millió forintos összeg esetében a bankok sem igazán részesítik előnyben a jelzáloghiteleket.