A nemzetgazdasági miniszter a Portfolio Öngondoskodás 2015 konferencián előadásában elmondta, az elmúlt időszak egyik legfontosabb eredménye, hogy nőtt a háztartások öngondoskodásra fordítható pénze. A megtakarítások 2010-hez képest közel tíz százalékkal emelkedtek, 2014 végén a GDP 118,1 százalékát tették ki.
Öngondoskodás nélkül nem fog menni
A tárcavezető szerint a kormány a gazdasági szabályozórendszer révén és a támogatásokon keresztül is ösztönzi az öngondoskodás különböző formáinak elterjedését.
Varga Mihály szavaiból kiderült: a társadalom korszerkezete is szükségessé teszi az öngondoskodás mielőbbi elterjedését.
Magyarországon a 65 év felettiek létszáma 1,8 millió fő, míg az öregségi nyugdíjasoké 2 millió, a foglalkoztatottak száma 4,2 millió fő. A nyugdíjkiadások 2014-ben a GDP 9,1 százalékát és az államháztartási kiadások 17 százalékát jelentették.
Az öngondoskodás formái közül évről évre emelkedik a nyugdíj- és egészségpénztárak, a biztosítások, valamint a lakás-takarékpénztári megtakarítások iránti igény – mondta Varga Mihály.
Mint fogalmazott: a nyugdíj- és egészségpénztárakkal kapcsolatban a kormány célja egyértelmű, ösztönözni kívánja az öngondoskodás ezen formáinak térnyerését. Ezzel összhangban módosult például 2014. január 1-jén a személyi jövedelemadóról szóló törvény, amely adókedvezményt biztosít a nyugdíjbiztosítással rendelkezők részére.
Emellett az állam támogatja az önkéntes pénztári megtakarítási formát is, így a megtakarításhoz kapcsolódó adókedvezményt továbbra is élvezhetik a tagok.
Nagyobb lehet a csok
A júliusban bevezetett családi otthonteremtési kedvezmény várakozáson felüli eredményeket hozott, ezért érdemes lehet kiterjeszteni a következő hónapokban - mondta Varga Mihály. A miniszter szerint fontos feladat a beruházások és a lakásépítések ösztönzése. Ennek lehetőségeit már vizsgálja a kormány, és egy olyan csomagot szeretnének összeállítani, amely megmozdítja a lakásépítést, beleértve a bérlakásépítést is.