Magyarországon a nyugdíjpénztári vagyon államosítása rövid távú eredményeket hozott, középtávon viszont hiba volt - jelentette ki Victor Ponta román miniszterelnök a Capital című bukaresti gazdasági lapnak adott interjúban. A lapot idéző Magyar Nemzet szerint míg hazánkkal kapcsolatban komolyan bírálta az intézkedést az IMF, Románia esetében ugyanakkor nem kifogásolja a téma felvetését. Ezt a lap annak kapcsán jegyzi meg, hogy a román kormányfő közölte, Bukarest több ízben tárgyalt a tervezett intézkedésről Nemzetközi Valutaalap illetékeseivel.
Ponta úgy vélekedett, nem lenne szükség erre az intézkedésre, ha sikerülne meggyőzni a magánnyugdíjpénztárakat arról, hogy az állampapírok helyett többet fektessenek be a reál gazdaságba. A kormányfő szerint a lépésről Románia következő kormánya lesz illetékes dönteni, ő maga személyesen intelligensebb megoldásnak tartaná, ha nem kényszerülnének egyetlen lejt sem államosítani a magán-nyugdíjpénztári hozzájárulásokból, hanem törvényben szabnák meg, hogy a pénztárak romániai tőkebefektetéseket valósítsanak meg, és ne csak államkötvényeket vásároljanak.
A pénztári vagyon államosítása azután vált aktuálissá Romániában, hogy Traian Basescu államfő hevesen ellenzi a baloldali kormánynak a nyugdíjjárulék ötszázalékos csökkentésére vonatkozó tervét, miután úgy vélekedik, hogy a társadalombiztosítási hozzájárulás mérséklése veszélyezteti az ország makrogazdasági egyensúlyát, hiszen a nyugdíjalap deficitje már most megközelíti a 12 milliárd lejt, míg a tb csökkentése további ötmilliárd lejjel növelné a hiányt. Basescu nem hajlandó kihirdetni a parlament által jóváhagyott törvényt, amelynek értelmében októbertől csökkenne a munkáltató által fizetett járulék szintje. Megjegyzendő, hogy az intézkedést az IMF sem hagyta jóvá, egyebek mellett azért, mert romániai nyugdíjalap fenntarthatósága egyre nehezebb, hiszen négymillió munkavállalónak kell „eltartania" 5,3 millió nyugdíjast.