8p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Agatha Christie kedvenc szigetén, Tenerifén egy ideje komoly tüntetésekkel tiltakoznak az "őslakosok" a tömegturizmus ellen. Szerencsére a nyaralás alatt ebből semmit nem érzékeltünk, arra viszont rájöttünk, miért szeret bele az ember úgy, hogy folyamatosan visszavágyik. A Világjáró a Kanári-szigeteken járt. 

Öt és félórás repülőút után első utunk az autókölcsönzőbe vezet. Ez egy óriási iparág, a hihetetlen méretű – főleg brit, német és orosz – turistahad így járja be a Spanyolországhoz tartozó legnagyobb, 2034 négyzetkilométeres Kanári-szigetet. Az északi oldalon foglaltunk szállást, ahol az időjárás kicsit változékonyabb, mégis, minden jóval autentikusabb. A városok és az emberek itt erősen őrzik még a spanyol kultúra nyomait. A településeken minduntalan hangulatos terekbe, a vad óceánt szegélyező sétányokba, kis templomokba, kávézókba és bárokba, tipikus balkonos házakba, banánültetvényekbe és mosolygós, spanyol ajkú lakosokba botlik az ember.

A sziget déli része teljesen más. Ugyan szinte mindig süt a nap, de a turisták kedvére felhúzott művárosok Las Vegast juttatják az ember eszébe. Persze ezzel sincs baj, van, akinek épp ez jön be. Olyannyira, hogy mikor egy napra átkirándulunk, egész egyszerűen nem akad egyetlenegy parkolóhely sem, és csak több kilométerre tudjuk letenni az autót. Igaz – hihetetlen –, de a parkolásért szinte sehol nem kell fizetni, még a hatalmas bevásárlóközpontokban sem. Sőt, autópályadíjat sem kérnek az embertől a jó minőségű utakért cserébe. Igen, létezik ilyen. És az is megdöbbentő, hogy itt is olcsóbb a benzin, mint Magyarországon, ugyanis 1,2 euró körül (jelenlegi árfolyamon közel 480 forint) mozgott a litere. (A szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelője heti rendszerességgel beszámol a benzin- és gázolajpiaci folyamatokról.)

Puerto de la Cruz egyik fekete kavicsos kis kikötője, előtte a halászlány szobra
Puerto de la Cruz egyik fekete kavicsos kis kikötője, előtte a halászlány szobra
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Irány tehát a reptérről a sziget második legnagyobb városa, Puerto de la Cruz, a hegyre épült, de az Atlanti-óceánig lenyúló gyönyörű városka. Már útban odafelé feltűnik egy hatalmas szürkésfehér felhő, és az ott töltött közel két hét alatt azt látjuk, hogy valamilyen misztikus okból mindig épp Tenerife híres hegyére, a Teidére ereszkedik le nap mint nap. Ezt sokszor megcsodálhattuk az erkélyünkről is, ami maga volt a meglepetés, ugyanis szánt szándékkal sem tudtunk volna jobb szobát foglalni, mint a híres-neves, az UNESCO világörökség részét képező hegycsúcsra nézőt.

Az ártalmatlan felhőnek minden bizonnyal köze van a világ második legmagasabb, 3718 méteres Teidében szunnyadó vulkánhoz, ami utoljára 1909-ben tört ki, de az igazán pusztító láva 1706-ban hagyta ott örökre a nyomait.

Útban a közel 4000 méter magas Teidére. Holdbéli a táj
Útban a közel 4000 méter magas Teidére. Holdbéli a táj
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

A Teide és az őt körülölelő Nemzeti Park Spanyolország leglátogatottabb természeti csodája.

Már az odavezető út is lenyűgöző, és amikor az egykori lávafolyam megkövült mementói, a „lavas negras” (fekete láva) feltűnnek, a holdbéli táj egyszerűen hihetetlen látványt nyújt. Mintha más bolygóra csöppenne az ember. A totális kilátást azonban nem adják ingyen, 2200 méterről a Teide legtetejére fejenként 41 euróért (16 300 forint) lehet felvonóval feljutni. Ám sokan direkt épp azért mennek a szigetre, hogy gyalogtúrával hódítsák meg az 1496-os spanyol gyarmatosítást megelőzően itt élt bennszülött guancsok egykori élőhelyét.

Senki ne friss jogsival vezessen itt!

Lefelé menet útbaejtjük a száz lakosú hegyi falucskát, Mascát, ahol évszázadokkal korábban kalózok laktak, mivel fekvésének köszönhetően jó kilátás nyílik a tengerre. Jó pár éve még csak szamárháton lehetett megközelíteni, ma már egysávos hegyi út vezet oda. De olyan szerpentineken kell kanyarogni, ami nem a kezdő vezetők álma. Még a sokat tapasztalt autósokat is megizzasztja a feljutás a ciprus- és pálmafák övezte, szurdokban fekvő faluba. A látvány úgyis mindenért kárpótolja az embert.

A vállalkozó kedvűek egy kiépített ösvényen még le is sétálhatnak az óceánpartig, a Los Giganteshez, ahol valóban gigantikus sziklák állnak őrt a falu határában. Akinek azonban vissza is kell mennie a 4,5 kilométeres kaptatón a kocsijáért, kemény kihívás elé néz.

Masca, a kis hegyi falu, ahová nem kis kihívás feljutni
Masca, a kis hegyi falu, ahová nem kis kihívás feljutni
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Aki a túrázásban elfáradt, jót pihenhet a híres Loro Parkban. A sziget növény- és állatparkjában fejenként 42 euróért (16 800 forint) olyan élmények várnak az emberre, mint például a pingvinház, ahol még a hó is esik, a szabadon balettező flamingók vagy egy alagút, mely felett az óceán élőlényeit figyelhetjük úgy, mintha mi magunk is a részesei lennénk annak a világnak.

A csodálatos fauna- és flóravilágot csodálva három állatshow-t is elcsíphet az ember.

Bár sokan sajnálják – köztük mi is – a fogságban élő fókákat, delfineket és orkákat (kardszárnyú delfineket), mégis tágra nyílt szemmel nézzük a remekbe szabott bemutatókat. Csak egy jó tanács: az orka show-n érdemes a nézőtér felső részére ülni, hogy senki ne járjon úgy, mint mi, akiket jókora farokuszonyukkal telibe fröcsköltek az orkák. Persze ez is a show része, előtte esőkabátokat lehet vásárolni 3 euróért.

A csodás idillben, a park több száz papagájának alapzajától kísérve, a bemutatók alatt a kivetítőkön látható edukációs kisfilmek között mindeközben, sok ezer kilométerre Ukrajnától, időről időre arra figyelmeztetik az embert, hogy valahol messze épp háború dúl …

A Loro Park egyik orkáját épp megdicséri az oktatója a show alatt
A Loro Park egyik orkáját épp megdicséri az oktatója a show alatt
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Fekete és sárga homokos strandok

A Teide vulkanikus tevékenysége miatt Tenerife sok strandján kicsit bizarr, de épp ezért unikális fekete homok várja a fürdőzőket. Egyes strandokra azonban a Szaharából hozatták a sárga homokot, például a sziget fővárosánál, Santa Cruznál található Playa Santa Terezára. (Itt láttuk a mókás kiírást, miszerint nyáron 20 óráig van nyitva a strand, míg télen „csak” 17 óráig. Ugyanis Tenerifén decemberben és januárban is 20-22 fok van, ez a legfelkapottabb időszak). Két napágy egy ernyővel itt mindössze 6 euró, a frissen sütött szardínia a hangulatos tengerparti bárban pedig 8 euró. Ugyanez a déli parton ennek a duplája. Viszont a szörfösök mégis oda mennek tömegével, mert az óriáshullámok mágnesként odavonzzák őket.

Sokan pedig arra esküsznek, hogy az itt látható narancs-rózsaszínű naplemente a legszebb a világon.

A sziget északi részén érdemes még ellátogatni La Orotavába, amely sokkal jobban megőrizte építészeti örökségét, mint bármelyik más város a szigeten. Itt lehet fülön csípni a sziget igazi, ősi kultúráját a megkapó utcarészletekkel, a tipikus kanári guillotine ablakaival és a megnyugtató harmóniájával.

Egy tipikus balkonos ház La Orotavában. Látható, hogy gondos precizitással kifaragott faerkélye van. Kicsit emlékeztet az Alpokban található házak stílusára
Egy tipikus balkonos ház La Orotavában. Látható, hogy gondos precizitással kifaragott faerkélye van. Kicsit emlékeztet az Alpokban található házak stílusára
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

A város legnagyobb büszkesége a balkonok háza, a Casa de los Balcones. Ez Tenerife szigetének egyik legkarakteresebb épülete, amelynek titka, hogy a balkonoknál és az ablakoknál is helyi fát használtak, és tipikus Kanári-szigeteki építési megoldások jellemzik.

Garachico, mely az óceánparton álló hatalmas sziklájáról is híres, szintén Tenerife egyik legelbűvölőbb kisvárosa, valamint a Kanári-szigetek egyik legszebben megmaradt, történelmi-építészeti szempontból jellegzetes városmagja. Icod de la Los Vinos pedig arról híres, hogy itt látható Tenerife legöregebb, őshonos sárkányfája.

Tapas, paella, sangria

A nagy jövés-menésben azért ne feledkezzünk el a gasztronómiában sem megmerítkezni, például a Santa Cruz-i afrikai piacon vagy az úton-útfélen felkínálkozó bárokban és éttermekben. Nem szabad kihagyni a tapasokat, köztük a Gambas all Ajillót (fokhagymás olívában sült királyrákok), a Croquetas de Jamont (Jamon sonkás rántott krokett), a Pimientos de Padront (nagy szemű sóval meghintett, grillezett padronpaprika), a Papatas Bravas (helyi szósszal megküldött sült krumpli), a desszertek közül a Churrost (formázott, porcukorral megszórt sült tészta) vagy a Pasta del Natát (vaníliakrémmel töltött kis kosárkák).

Egy öt tételes tapastál, benne a hagyományos főtt krumpli kétféle szósszal, szardína, csicseriborsó saláta, krokett, padron és csirkeszárny
Egy öt tételes tapastál, benne a hagyományos főtt krumpli kétféle szósszal, szardína, csicseriborsó saláta, krokett, padron és csirkeszárny
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

A Paella pedig a spanyolok nemzeti étele, sáfránnyal ízesett rizses csirkével, chorizo kolbásszal, tenger gyümölcseivel. Az ízhatás kedvéért nem árt, ha sangriával (gyümölcsös, édes bor) vagy a helyi sörrel (Dorada) le is öblítjük a finom falatokat. Mindezek olcsóbbak, mint a magyar tapas bárokban, de még a közértekben is körülbelül 20 százalékkal kevesebbe kerülnek az élelmiszerek, mint Magyarországon.

Tenerifének ugyan vannak kopárabb részei is, de az utazóban mégis a rengeteg pálmafa és gazdagon burjánzó érdekes növényzet, a madárcsicsergés, az érzékeket lágyan simogató klíma, a nyugodtság, a tapasok mellett borozgató és csevegő emberek, a háborgó vagy épp megszelídült óceán vagy a mosolygó pincérek arca ugrik be. Egy hely, ahol két hétnél is tovább maradna az ember.    

A Világjáró többi cikkét itt érhetik el. A Világjáró Extrát, amelyben az idei Caminót meséljük el napról napra, pedig itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Alpesisí-világbajnokság helyszínén szurkolni – bakancslistás élmény
Kormos Olga | 2025. február 22. 06:01
A téli Ausztria egyébként is varázslatos tud lenni, de alpesisí-világbajnoksággal megfűszerezve még felejthetetlenebb élmény. A Világjáró ezúttal a Salzburg tartományban lévő Saalbachban rendezett eseményen járt, ahol nemcsak a sportolókat, hanem a turistákat is tárt karokkal várták. Sőt, még egy kis hóeséssel is elkápráztattak mindenkit. 
Szubjektív Magyar Péter kiterítette a kártyáit, egy ászt is – mit lép erre Orbán Viktor? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter - Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. február 21. 18:31
Magyar Péter politikai színrelépésének egyéves évfordulóján programbeszédet tartott a Tisza Párt első nagyszabású pártrendezvényén, ahol Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt is leigazolták. Hogyan értékelhetjük ezt a rendezvényt? Mit üzen az altábornagy ellenzékhez való „átigazolása”? Mit mondott Magyar Péter és Orbán Viktor a médiáról? Hiszünk-e a békében? Milyen is a szuverenitásunk? A kettős – a már elhangzott Tisza Párti, illetve leendő miniszterelnöki – évértékelő kapcsán ezekről is vitatkozott – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Gáspár András lapigazgató és Bózsó Péter újságíró.
Szubjektív Tornyok és teázók, nem tipikus turistáknak – Kuvait keleti kényelme
Durucz Dávid | 2025. február 15. 06:01
Kuvaitba nem szokás „csak úgy” elutazni. Az Arab-öbölben és úgy általában a Közel-Keleten is sok ingergazdagabbnak ígérkező, komoly turistainfrastruktúrával rendelkező ország van. De ha valaki azt szeretné látni, milyen lehetett például Dubaj, mielőtt felkapottá vált, és érdekli egy olajban és pénzben dúskáló, mégis autentikus hely, akkor egy rövid vizitet mindenképp megér. A Világjáró ezúttal a kicsi, de semmiképp sem szerény Kuvaitba látogatott.
Szubjektív Ilyen volt testközelből az Orbán-Weidel találka – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. február 14. 18:31
Meglehetősen eseménydús héten vagyunk túl: Magyar Péter összeszólalkozott Gulyás Mártonnal, Orbán Viktor mosolyogva fogadta a hazájában karanténba zárt AfD-vezért, Alice Weidelt, Donald Trump pedig bejelentette, hogy azonnal megkezdik a béketárgyalásokat Moszkvával. De miért izzott a levegő a Partizán stúdiójában? Milyennek láttuk az Orbán-Weidel találkozót, amelyen személyesen is részt vettünk? És mikor kérdezik meg vajon az ukrán társadalmat, hogy mit hajlandó beáldozni a béke érdekében? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Bózsó Péter és Wéber Balázs újságíró.      
Szubjektív „Nem tudom, hogy ’26-ig kibírom-e ép idegekkel”– az utca embere a Mini-Dubaj tervről
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. február 8. 10:31
Mit gondol a járókelő a Rákosrendező-pályaudvar területén felépíteni tervezett „Mini-Dubajról”, egy esetleg ott épülő pesti mecsetről, és a külföldi befektetések megítéléséről. A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Klimt Csókjától II. Ramszeszig – Bourdeaux nem csak a borról híres
Elek Lenke | 2025. február 8. 06:01
Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.
Szubjektív Magyar Péternek sikerült, ami Simicska Lajosnak nem – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2025. február 7. 18:37
Tíz évvel ezelőtt Simicska Lajos fellázadt a rendszer ellen, de „forradalma” végül elbukott. Magyar Péter egy éve ugyanezt tette, és pártja ma már népszerűbb a Fidesznél. De miért sikerült eddig a Tisza Párt vezérének az, ami Orbán Viktor egykori jobbkezének nem? Milyen volt a Simicska-lázadás belülről? Le lehet-e váltani a jelenlegi rendszert választásokon? Miért szeretik és miért nem szeretik sokan Magyar Pétert? Az újabb aggasztó gazdasági adatok mennyiben segíthetik a váltást? És ki jön végül jól a váratlan fordulatot vett mini-Dubaj ügyből? A dupla évfordulón erről is vitatkozott – olyakor meglehetősen hevesen – a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Csabai Károly főszerkesztő, valamint Litván Dániel és Wéber Balázs újságíró.                                 
Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG