8p

Agatha Christie kedvenc szigetén, Tenerifén egy ideje komoly tüntetésekkel tiltakoznak az "őslakosok" a tömegturizmus ellen. Szerencsére a nyaralás alatt ebből semmit nem érzékeltünk, arra viszont rájöttünk, miért szeret bele az ember úgy, hogy folyamatosan visszavágyik. A Világjáró a Kanári-szigeteken járt. 

Öt és félórás repülőút után első utunk az autókölcsönzőbe vezet. Ez egy óriási iparág, a hihetetlen méretű – főleg brit, német és orosz – turistahad így járja be a Spanyolországhoz tartozó legnagyobb, 2034 négyzetkilométeres Kanári-szigetet. Az északi oldalon foglaltunk szállást, ahol az időjárás kicsit változékonyabb, mégis, minden jóval autentikusabb. A városok és az emberek itt erősen őrzik még a spanyol kultúra nyomait. A településeken minduntalan hangulatos terekbe, a vad óceánt szegélyező sétányokba, kis templomokba, kávézókba és bárokba, tipikus balkonos házakba, banánültetvényekbe és mosolygós, spanyol ajkú lakosokba botlik az ember.

A sziget déli része teljesen más. Ugyan szinte mindig süt a nap, de a turisták kedvére felhúzott művárosok Las Vegast juttatják az ember eszébe. Persze ezzel sincs baj, van, akinek épp ez jön be. Olyannyira, hogy mikor egy napra átkirándulunk, egész egyszerűen nem akad egyetlenegy parkolóhely sem, és csak több kilométerre tudjuk letenni az autót. Igaz – hihetetlen –, de a parkolásért szinte sehol nem kell fizetni, még a hatalmas bevásárlóközpontokban sem. Sőt, autópályadíjat sem kérnek az embertől a jó minőségű utakért cserébe. Igen, létezik ilyen. És az is megdöbbentő, hogy itt is olcsóbb a benzin, mint Magyarországon, ugyanis 1,2 euró körül (jelenlegi árfolyamon közel 480 forint) mozgott a litere. (A szintén a Klasszis Médiához tartozó laptársunk, az Mfor Üzemanyagár-figyelője heti rendszerességgel beszámol a benzin- és gázolajpiaci folyamatokról.)

Puerto de la Cruz egyik fekete kavicsos kis kikötője, előtte a halászlány szobra
Puerto de la Cruz egyik fekete kavicsos kis kikötője, előtte a halászlány szobra
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Irány tehát a reptérről a sziget második legnagyobb városa, Puerto de la Cruz, a hegyre épült, de az Atlanti-óceánig lenyúló gyönyörű városka. Már útban odafelé feltűnik egy hatalmas szürkésfehér felhő, és az ott töltött közel két hét alatt azt látjuk, hogy valamilyen misztikus okból mindig épp Tenerife híres hegyére, a Teidére ereszkedik le nap mint nap. Ezt sokszor megcsodálhattuk az erkélyünkről is, ami maga volt a meglepetés, ugyanis szánt szándékkal sem tudtunk volna jobb szobát foglalni, mint a híres-neves, az UNESCO világörökség részét képező hegycsúcsra nézőt.

Az ártalmatlan felhőnek minden bizonnyal köze van a világ második legmagasabb, 3718 méteres Teidében szunnyadó vulkánhoz, ami utoljára 1909-ben tört ki, de az igazán pusztító láva 1706-ban hagyta ott örökre a nyomait.

Útban a közel 4000 méter magas Teidére. Holdbéli a táj
Útban a közel 4000 méter magas Teidére. Holdbéli a táj
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

A Teide és az őt körülölelő Nemzeti Park Spanyolország leglátogatottabb természeti csodája.

Már az odavezető út is lenyűgöző, és amikor az egykori lávafolyam megkövült mementói, a „lavas negras” (fekete láva) feltűnnek, a holdbéli táj egyszerűen hihetetlen látványt nyújt. Mintha más bolygóra csöppenne az ember. A totális kilátást azonban nem adják ingyen, 2200 méterről a Teide legtetejére fejenként 41 euróért (16 300 forint) lehet felvonóval feljutni. Ám sokan direkt épp azért mennek a szigetre, hogy gyalogtúrával hódítsák meg az 1496-os spanyol gyarmatosítást megelőzően itt élt bennszülött guancsok egykori élőhelyét.

Senki ne friss jogsival vezessen itt!

Lefelé menet útbaejtjük a száz lakosú hegyi falucskát, Mascát, ahol évszázadokkal korábban kalózok laktak, mivel fekvésének köszönhetően jó kilátás nyílik a tengerre. Jó pár éve még csak szamárháton lehetett megközelíteni, ma már egysávos hegyi út vezet oda. De olyan szerpentineken kell kanyarogni, ami nem a kezdő vezetők álma. Még a sokat tapasztalt autósokat is megizzasztja a feljutás a ciprus- és pálmafák övezte, szurdokban fekvő faluba. A látvány úgyis mindenért kárpótolja az embert.

A vállalkozó kedvűek egy kiépített ösvényen még le is sétálhatnak az óceánpartig, a Los Giganteshez, ahol valóban gigantikus sziklák állnak őrt a falu határában. Akinek azonban vissza is kell mennie a 4,5 kilométeres kaptatón a kocsijáért, kemény kihívás elé néz.

Masca, a kis hegyi falu, ahová nem kis kihívás feljutni
Masca, a kis hegyi falu, ahová nem kis kihívás feljutni
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Aki a túrázásban elfáradt, jót pihenhet a híres Loro Parkban. A sziget növény- és állatparkjában fejenként 42 euróért (16 800 forint) olyan élmények várnak az emberre, mint például a pingvinház, ahol még a hó is esik, a szabadon balettező flamingók vagy egy alagút, mely felett az óceán élőlényeit figyelhetjük úgy, mintha mi magunk is a részesei lennénk annak a világnak.

A csodálatos fauna- és flóravilágot csodálva három állatshow-t is elcsíphet az ember.

Bár sokan sajnálják – köztük mi is – a fogságban élő fókákat, delfineket és orkákat (kardszárnyú delfineket), mégis tágra nyílt szemmel nézzük a remekbe szabott bemutatókat. Csak egy jó tanács: az orka show-n érdemes a nézőtér felső részére ülni, hogy senki ne járjon úgy, mint mi, akiket jókora farokuszonyukkal telibe fröcsköltek az orkák. Persze ez is a show része, előtte esőkabátokat lehet vásárolni 3 euróért.

A csodás idillben, a park több száz papagájának alapzajától kísérve, a bemutatók alatt a kivetítőkön látható edukációs kisfilmek között mindeközben, sok ezer kilométerre Ukrajnától, időről időre arra figyelmeztetik az embert, hogy valahol messze épp háború dúl …

A Loro Park egyik orkáját épp megdicséri az oktatója a show alatt
A Loro Park egyik orkáját épp megdicséri az oktatója a show alatt
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Fekete és sárga homokos strandok

A Teide vulkanikus tevékenysége miatt Tenerife sok strandján kicsit bizarr, de épp ezért unikális fekete homok várja a fürdőzőket. Egyes strandokra azonban a Szaharából hozatták a sárga homokot, például a sziget fővárosánál, Santa Cruznál található Playa Santa Terezára. (Itt láttuk a mókás kiírást, miszerint nyáron 20 óráig van nyitva a strand, míg télen „csak” 17 óráig. Ugyanis Tenerifén decemberben és januárban is 20-22 fok van, ez a legfelkapottabb időszak). Két napágy egy ernyővel itt mindössze 6 euró, a frissen sütött szardínia a hangulatos tengerparti bárban pedig 8 euró. Ugyanez a déli parton ennek a duplája. Viszont a szörfösök mégis oda mennek tömegével, mert az óriáshullámok mágnesként odavonzzák őket.

Sokan pedig arra esküsznek, hogy az itt látható narancs-rózsaszínű naplemente a legszebb a világon.

A sziget északi részén érdemes még ellátogatni La Orotavába, amely sokkal jobban megőrizte építészeti örökségét, mint bármelyik más város a szigeten. Itt lehet fülön csípni a sziget igazi, ősi kultúráját a megkapó utcarészletekkel, a tipikus kanári guillotine ablakaival és a megnyugtató harmóniájával.

Egy tipikus balkonos ház La Orotavában. Látható, hogy gondos precizitással kifaragott faerkélye van. Kicsit emlékeztet az Alpokban található házak stílusára
Egy tipikus balkonos ház La Orotavában. Látható, hogy gondos precizitással kifaragott faerkélye van. Kicsit emlékeztet az Alpokban található házak stílusára
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

A város legnagyobb büszkesége a balkonok háza, a Casa de los Balcones. Ez Tenerife szigetének egyik legkarakteresebb épülete, amelynek titka, hogy a balkonoknál és az ablakoknál is helyi fát használtak, és tipikus Kanári-szigeteki építési megoldások jellemzik.

Garachico, mely az óceánparton álló hatalmas sziklájáról is híres, szintén Tenerife egyik legelbűvölőbb kisvárosa, valamint a Kanári-szigetek egyik legszebben megmaradt, történelmi-építészeti szempontból jellegzetes városmagja. Icod de la Los Vinos pedig arról híres, hogy itt látható Tenerife legöregebb, őshonos sárkányfája.

Tapas, paella, sangria

A nagy jövés-menésben azért ne feledkezzünk el a gasztronómiában sem megmerítkezni, például a Santa Cruz-i afrikai piacon vagy az úton-útfélen felkínálkozó bárokban és éttermekben. Nem szabad kihagyni a tapasokat, köztük a Gambas all Ajillót (fokhagymás olívában sült királyrákok), a Croquetas de Jamont (Jamon sonkás rántott krokett), a Pimientos de Padront (nagy szemű sóval meghintett, grillezett padronpaprika), a Papatas Bravas (helyi szósszal megküldött sült krumpli), a desszertek közül a Churrost (formázott, porcukorral megszórt sült tészta) vagy a Pasta del Natát (vaníliakrémmel töltött kis kosárkák).

Egy öt tételes tapastál, benne a hagyományos főtt krumpli kétféle szósszal, szardína, csicseriborsó saláta, krokett, padron és csirkeszárny
Egy öt tételes tapastál, benne a hagyományos főtt krumpli kétféle szósszal, szardína, csicseriborsó saláta, krokett, padron és csirkeszárny
Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

A Paella pedig a spanyolok nemzeti étele, sáfránnyal ízesett rizses csirkével, chorizo kolbásszal, tenger gyümölcseivel. Az ízhatás kedvéért nem árt, ha sangriával (gyümölcsös, édes bor) vagy a helyi sörrel (Dorada) le is öblítjük a finom falatokat. Mindezek olcsóbbak, mint a magyar tapas bárokban, de még a közértekben is körülbelül 20 százalékkal kevesebbe kerülnek az élelmiszerek, mint Magyarországon.

Tenerifének ugyan vannak kopárabb részei is, de az utazóban mégis a rengeteg pálmafa és gazdagon burjánzó érdekes növényzet, a madárcsicsergés, az érzékeket lágyan simogató klíma, a nyugodtság, a tapasok mellett borozgató és csevegő emberek, a háborgó vagy épp megszelídült óceán vagy a mosolygó pincérek arca ugrik be. Egy hely, ahol két hétnél is tovább maradna az ember.    

A Világjáró többi cikkét itt érhetik el. A Világjáró Extrát, amelyben az idei Caminót meséljük el napról napra, pedig itt olvashatják

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
A vidék hírei
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG