8p

Mik a legfontosabb aktualitások az ESG és a fenntarthatóság terén?
Mit hoz az EU Omnibus csomagja?
Merre tart a szabályozás? Mik az MNB ajánlásai, elvárásai?
Hogyan birkóznak meg az ESG jelentette kihívásokkal a vállalatok a gyakorlatban?

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A röpke másfél órás repülőút után már a korfui reptér betonján arcba vágott minket az évszázad hőhulláma, ami kemény egy hétig velünk is maradt. És akkor még nem tudtuk, hogy Rodosz után itt is erdőtűz pusztít majd, amire egy jókedvű esti séta alkalmával döbbentünk rá, ahogy az éjszakai fények között felsejlett a narancssárgán izzó hegyoldal. A Világjáró Korfura látogatott el.

Azt mondják, hogy aki egyszer Korfun járt, vissza akar térni a sziget bája miatt. Nos, mi is erre a véleményre jutottunk, annyi megjegyzéssel, hogy ne főidényben, ugyanis a huzamos ideig tomboló 40 Celsius fok földi pokol tud lenni. Görögországban 1842 óta nem volt olyan meleg, mint július utolsó hetében. Klímatudósok szerint a mediterrán országokban át fognak alakulni a nyaralási szokásaink, és az elő- vagy utószezont fogjuk preferálni.

Hogy élő példaként alá is támasszam: a saját bőrünkön tapasztaltuk meg, hogy ilyen hőmérsékletnél a nap micsoda kárt tud okozni. Anélkül, hogy szánt szándékkal kifeküdtünk volna napozni, csak a fürdésnél, a napernyő alatt és némi városnézés közben hólyagosra égettek minket a korfui napsugarak. Konkrétan az első és másodfokú égési sérüléseinknek majd egy hét kellett, hogy meggyógyuljanak.

Kilátás az erkélyről, soha rosszabb szállást. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Kilátás az erkélyről, soha rosszabb szállást. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

A hőviharnak nevezett extrém kánikulában egyébként még a tenger is alig nyújtott hűs pillanatokat, soha nem volt még olyan magas (közel 30 Celsius fokos) a hőmérséklete, mint az ottlétünk alatt. El sem tudom képzelni, hogy klimatizált hotelszoba híján hogyan bírta ki bárki is azt a jópár napot.

De mivel nem sűrűn jár az ember a görög szigeteken, háromszor is nekiduráltuk magunkat kora este az ott töltött kilenc nap alatt Korfu óvárosának. Igaz, hogy fél órát kellett buszoznunk ehhez, az pedig igencsak hasonlított a dél-olasz közlekedésre. A menetrend ugyanis csak halvány útmutatót jelentett a hőgutához közeli állapotban várakozó utasoknak. Cserébe a végre bekanyarodó buszon hatásos klíma várt minket. A buszjegyet érdemes a közértben megvenni 1,5 euróért, mert a sofőrnél 2,4 euró.

Kerkyra óvárosa

Az óváros persze egyből szíven találja az embert. Korfu fővárosa Kerkyra, de sok külföldi csak Korfuként emlegeti azt is. Bár a Velencére hajazó szűk utcácskák labirintusában sem lélegezhettünk fel a hőségtől, a turisták tömegével együtt mi is kíváncsian róttuk a sikátorokat. A girbe-gurba utcácskák és terek zsonganak az élettől, de nem csak olaszos, hanem franciás, Párizst idéző épületei és tipikus, angol stílusú középületei, valamint görög stílusú házainak keveredése adja a város sajátos báját. 

Girbe-gurba utcácskák, eldugott zugok Korfu óvárosában. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Girbe-gurba utcácskák, eldugott zugok Korfu óvárosában. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Visszagondolva egyébként, a kánikula miatt mintha egy film lassított felvételeit éltük volna át, egyfajta kábultságban zajlottak az események, s örültünk, ha a klimatizált üzletek nyitott ajtaján megcsapott minket egy-egy hűs fuvallat.

Persze amikor épp nem ájuldozik az ember a hőségtől, érdemes megnézni a Régi és az Új Erődöt, melyekről pazar kilátás nyílik a tengerre. A James Bond-helyvadászok is jól járnak itt: a Régi Erődben forgatták ugyanis 1980-ban Roger Moore főszereplésével a For Your Eyes Only című epizód jó pár jelenetét, de Korfu más helyein is vettek fel részeket. Gerard Durrell több házat is bérelt Korfun a családjával, Danilában pedig az író könyveiből készült filmsorozat egyes részeit forgatták.

De vissza a fővároshoz: nyüzsgő központja a Régi Erőd bejáratával szemben kialakított hatalmas tér, az Esplanada, melynek az óváros felőli oldalán áll az árkádos épületekkel zsúfolt Liston. Az árnyas épületegyüttes kissé a velencei Dóm térre hajaz, itt is számos bár és étterem várja a szomjas és éhes turistákat, ahol bizony tényleg jólesik egy frappé, a görögök jeges kávéja. 

Az óváros szélén a híres Liston, bárok és éttermek sokasága, melyek este zsúfolásig megtelnek. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Az óváros szélén a híres Liston, bárok és éttermek sokasága, melyek este zsúfolásig megtelnek. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Érdemes megnézni a városházát is, amit a velenceiek emeltek 1663-ban a városi kereskedők kaszinójaként, majd 1720-ban színházzá építettek át. Vagy ellátogatni Fülöp edingburghi herceg, II. Erzsébet királynő férjének szülőházába, amely ma múzeumként működik és az UNESCO Világörökség része.  

Nem tiszta, mi miatt tört ki az erdőtűz

A szállásunk 9 kilométerre a repülőtértől délre, Peramában volt, így aki nem szereti a hangosan le- és felszálló gépeket, foglaljon messzebb. Bár a reptér nincs a világ 10 legijesztőbb leszállópályája között, nem árt tudni, hogy a repülő kereke itt is szinte már a tengerbe lóg, mikor a pilóta végre landol.

Peramából egy gyaloghíd vezet a túlpartra, ahova sokan kijárnak, hogy a szinte kézzel fogható repülőket fotózzák és videózzák.

Átérve a Korfu védjegyének számító, legendás Panagia Vlacherna templomhoz jutunk, ahol James Bond szintén megfordult, ottjártunkkor épp esküvőt tartottak. Érdemes vízibusszal 5 euróért átpöfögni a szemben álló híres Pontikonisire, azaz Egér-szigetre, ami versenyre kelhet a világ legkisebb szigete címért. Aztán felkaptatni a hegyoldalban álló, páratlan panorámájú zárdához és étteremhez, ahonnan páholyból nézheti az ember a korfui reptér életét.

Mindeközben észrevétlenül leszállt az éj, s visszafelé a gyaloghídon döbbenten vettük észre a távolban izzó hegyoldalt. 20-25 kilométernyire égett tőlünk az erdő, de egész éjjel arra készültünk, hogy kopognak az ajtónkon, hogy csomagoljunk és indulás.

Nem volt olyan  messze, hogy ne tartsunk tőle. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Nem volt olyan messze, hogy ne tartsunk tőle. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Reggelre hatalmas füstcsík takarta el a napot. Hajnalban ugyan lokalizálták a tüzet, de utána még napokig láttuk a kisrepülőket és helikoptereket a vizes ballonokkal repkedni. Rossznyelvek gyújtogatást emlegettek, de állítólag csak azért, hogy ne pánikoljanak az emberek. Ugyanis, ha nem szándékos tűzgyújtás van a háttérben, sok turista megijedhet, hogy bármikor tűz üthet ki a forró szigeten. Az azért felmerül az emberben, hogy a szemben látható albán hegyekben vajon miért nincs soha erdőtűz.

Érdemes autót bérelni

Közben a hőség is megemberelte magát, kicsit jobb idő lett, ezért úgy döntöttünk, egy napra autót bérelünk. Mivel szállodában laktunk, nem kellett nagy összegű kauciót letennünk, csak a kötelező 50 eurót (amiben a 10 eurós biztosítás is benne volt). A benzin viszont nem olcsó, literje 2 euró. Mivel a sziget mindössze 62 kilométer hosszú és 32 kilométer széles, három híres strand is belefért a napba, ám a közöttük kanyargó hegyi utak csak tapasztalt vezetőknek ajánlottak, egyik hajtűkanyarból a másikba kunkorodtunk bele. Igaz, kárpótlásként hihetetlen panorámákkal.

Sidariban rácsodálkoztunk a páratlan Canal d’Amourra, azaz a Szerelmesek csatornájára, ahol a legenda szerint az ott fürdőzők egész életükre együtt maradnak. Sajnos szomorú mementóként ott magasodik a homokkő parton Gősi Zoltán emlékhelye, aki 2000-ben egy kisgyermek életét megmentve hősi halált halt a tenger hullámai között.

Canal d'Amour, ahová egyesek a magasból beugranak, mások a fotón látható kis barlangszerű járaton keresztül jutnak le, ám kijönni sem egyszerű a csúszós hegyoldal miatt. Balra a magyar hős emlékhelye. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Canal d'Amour, ahová egyesek a magasból beugranak, mások a fotón látható kis barlangszerű járaton keresztül jutnak le, ám kijönni sem egyszerű a csúszós hegyoldal miatt. Balra a magyar hős emlékhelye. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Paleokastritsában szintén homokos a part, és a dombok közé ékelődött, égszínkék színű tengerrel megáldott kis strandok mintha a Paradicsomban hullámoznának. Végül Glyfadán kötöttünk ki, ami voltaképpen mintha Korfu Ibizája lenne. Tele jókedvű és már nem szomjas fiatallal, ahol egész nap szól a végtelenre állított, monoton zene. Leginkább azoknak ajánlott, akik bírják a tömeget és az éjjel-nappal tartó bulizást. Állítólag a környéken áll Roman Abramovics korfui villája is, bár mi nem találtuk meg.

Útba ejtettük még a Gastouriban álló, gyönyörű Achilleion palotát is, amelyet 1890-ben Sissi királyné építtetett, s a már említett James Bond-film kaszinójeleneteit itt forgatták. A nyári rezidencia ma múzeumként működik, ám nem volt szerencsnénk, jelenleg zárva tart.

Végül, de nem utolsósorban: a görög gasztroélmény

Lehet, hogy rossz helyeket választottunk, de finom gyrost (pitában 4, tányéron 12 euró) nem sikerült ennünk. Ahogy a grillezett polip (18 euró) is csalódás, pedig olyan hívogató volt a nagy műgonddal kiválasztott tengerparti taverna.

Frappé és görög saláta Paleokastritsa híres strandján. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga
Frappé és görög saláta Paleokastritsa híres strandján. Fotó: Privátbankár/Kormos Olga

Viszont minden más finom volt: a souvlaki (grillezett húsnyársak – 10 euró), a stifado (görög pörköltféle – 14 euró), a muszaka (darált húsos rakott padlizsán – 12 euró), a dolmades (töltött szőlőlevél – 10 darab 4 euró), a frappé (4 euró), a rusztikus görög saláta (8 euró), a beef burger (14 euró), a rántott halak és rákok (2 személyes tál 25 euró), a pitába tuszkolt tonhal zöldséggel (4,5 euró), a baklava (3 darab 2,5 euró) és más mézédes sütemények, melyekre reggelente jókora adag görög joghurtot csapott rá az ember.

Az utolsó estén elszopogatott ouzo és a helyi fehér bor, a retsina pedig már olyan finoman szellős 30 fokban búcsúztatott minket, hogy elámultunk: ilyen is lehet a görög nyár? Aztán másnap – bár 10 napig szinte egy felhőt sem láttunk – beszállás előtt, a reptér betonján villámokkal csapkodó zivatarral intett búcsút Korfu.

Egy furcsa dolog viszont feltűnt az ott töltött napok alatt. Szinte alig láttunk sirályt, ám fecskéket annál inkább, akik nap nap után őrülten repkednek a lenyugvó nap által megfestett égen. Még az erkélyünkön is volt egy fecskefészek, amelyben két éhes száj várta folyamatosan az élelmet, este pedig villásfarkát kilógatva hajtotta álomra a fejét a fiókák anyja.

Világjáró rovatunk további cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Áll a bál Berlinben, saját sírját ássa a német politikai elit
Wéber Balázs | 2025. február 4. 19:01
Németországban amiatt forrong a politika és a média, hogy a jobbközép CDU-CSU a bevándorlásellenes AfD-vel közösen szavazott meg egy migrációt szigorítani hivatott törvényjavaslatot – amely végül elbukott. A javaslat célja valójában egy nagyon is valóságos probléma enyhítése volt. Úgy tűnik, a német politikai elit nem hallja meg az emberek hangját, és ezzel saját bukását készítheti elő. Nagyító alatt ezúttal egy politikai botrány háttere.
Szubjektív Orbán Viktor lesz a következő? Ragadós lehet a szerb és szlovák példa – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 31. 18:31
Egyre jobban inog a magyar kormányfő szlovák és szerb szövetségesének a hatalma – de mennyire biztos a széke Orbán Viktornak?  A Tisza Párt növelte előnyét a Fidesszel szemben, Majka klipje pedig rátapintott a közhangulatra. A recesszióból kimásztunk, de a plusz 0,6 százalékot azért nem tesszük ki az ablakba. A mini-Dubajról pedig akkora a vita, hogy könnyen bedőlhet az egész projekt. Erről is vitatkoztak a Klasszis Média szubjektív műsora, az Ez Viszont Privát e heti adásában újságíróink, Bózsó Péter, Vég Márton és Wéber Balázs.
Szubjektív „Egy csomó magyar ebből egy büdös fityinget nem fog látni” – honnan hova kerül Orbán Viktor 1700 milliárdja?
Privátbankár.hu | 2025. január 26. 17:31
Érdemes kicsit alaposabban is megnézni, ki örülhet Orbán Viktor „jó hírének”, azaz az állampapírok 1700 milliárd forintra rúgó kamatainak idei kifizetésének. És mi lesz ennek a hatása a gazdaságra és az államháztartás finanszírozására?
Szubjektív „Szerintem itt nagy koppanás lesz” – az utca embere Donald Trumpról, Orbán Viktorról és Majka új számáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 25. 17:22
Mit gondol a járókelő arról, hogy hogyan hat ránk Donald Trump új elnöksége, miért nem volt ott Orbán Viktor a beiktatási ceremóniáján, és hogy miért most jelent meg Majka új, rendszerkritikus száma? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív Washingtonnak mindegy, hogy Trump vagy Biden ül a Fehér Házban
Kollár Dóra | 2025. január 25. 05:43
A Világjáró az amerikai elnöki beiktatás alkalmából visszaemlékezett két látogatására az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C-ben.
Szubjektív Ráhúzzák Magyar Péterre a bombariadókat? Bindzsisztánból jelentjük – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Gáspár András - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel | 2025. január 24. 18:54
Rögtön összefüggésbe hozták Magyar Pétert a tömeges bombafenyegetéssel – de kinek is állhattak ezek az érdekében? Hazaárulásnak tűnik, ami a Rákosrendezőn történik, és még sokba is fájhat nekünk. Kinek a pénzéből is fizet ki Orbán Viktor 1700 milliárd forintot – és kinek? Akadozik a Rogán-gépezet, de még nagyot tud ütni. Már Iránt is példának tekinti a kormányfő? Csurran, cseppen Majka sikeréből a Tiszának is? Ezekről a témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 36. adásában, amelyben Csabai Károly, Gáspár András és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Donald Trump berúgta az ajtót Washingtonban – Orbán Viktor rejtélyes hiányzása
Wéber Balázs | 2025. január 21. 20:01
A régi-új amerikai elnök már az első napon, szavakban és tettekben is világossá tette, hogy teljesen új korszak kezdődik az amerikai politikában – „Amerika mindenek előtt”. Orbán Viktor furcsa módon nem volt ott az ünneplők seregében. Vajon mi áll a háttérben? És egyáltalán, jár-e kézzelfogható előnyökkel majd a Trump-barátság? Nagyító alatt ezúttal egy új éra első napja.
Szubjektív „Nem szankcionálásra van szükség, hanem teljes változásra” – az utca embere Rogán Antal botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. január 18. 17:13
Mit gondol a járókelő arról, hogy az Egyesült Államok szankcióval sújtotta a kabinetminisztert? Mennyire rendszerszintű a korrupció hazánkban? Kit tenne még a szankciós listára? A videóban kiderülnek a válaszok.
Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG