6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyító rovatunkban ma az új brit kormányfőt, Liz Trusst vesszük górcső alá, akiről a lakosságnak csupán 12 százaléka hiszi, hogy jó miniszterelnök válik belőle. Mind Brüsszelben, mind Washingtonban erős szkepticizmussal tekintenek rá. A legnagyobb bomlasztó erő, amelyet meg kell tanulnia kezelni, Boris Johnson lesz.

Balmoralban, skóciai nyári rezidenciáján II. Erzsébet királynő ma hivatalosan is kinevezte Liz Trusst kormányfőnek. Mintha csak egy banánköztársaságról beszélnénk, az Egyesült Királyság az elmúlt hat évet tekintve már a negyedik miniszterelnökét fogyasztja.

Truss ráadásul rendkívül gyenge legitimitással áll a rajtvonalhoz, és még saját pártja is kedvetlenül adta rá a voksát. A 172 437 szavazásra jogosult Tory párttag kevesebb mint fele, 47,16 százaléka szavazott végül Truss asszonyra. Egy párt, amelynek tagsága 71 százalékban férfi, 97 százalékban fehér és 44 százalékban 65 év feletti.

Viharos tengeren

Truss a közelmúlt brit történelmének egyik legveszélyesebb időszakában veszi át a vezetést. Ráadásul a YouGov tegnap közzétett felmérése szerint a brit lakosságnak csupán 12 százaléka hiszi, hogy jó miniszterelnök válik belőle.

Az Egyesült Királyság az elmúlt évtizedek legsúlyosabb megélhetési válságába süllyed, nagyrészt a megugró energia- és bérleti árak miatt.

A Bank of England a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy az ország valószínűleg a 2007-es globális pénzügyi válság óta a leghosszabb recesszióval néz szembe, az infláció pedig a Goldman Sachs szerint a jövő évben elérheti a 22 százalékot!

Thatcherista hangnem. Liz Truss egy választási pártrendezvényen Birminghamben 2022. augusztus 23-án. Fotó: EPA/ANDY RAIN
Thatcherista hangnem. Liz Truss egy választási pártrendezvényen Birminghamben 2022. augusztus 23-án. Fotó: EPA/ANDY RAIN

A Deutsche Bank (DB) szerint a brit makrofolyamatok egy, a fejlődő piacokról ismert fizetési mérlegválság felé terelik az országot, a masszív hiánya és a magas infláció miatt a befektetők esetleg nem fogják tovább finanszírozni a devizamérleget.

Fejlett országokban ritka lenne az ilyen jelenség, de nem példa nélküli: a hetvenes években a mostanihoz eléggé hasonló helyzetben Nagy-Britannia folyamodott már IMF-segélyért. A DB a font akár további 30 százalékos leértékelődését is elképzelhetőnek tartja.

Truss pályája

Truss gyors felemelkedése a csúcsra 2010-ben kezdődött, amikor először választották be a parlamentbe. Négy évvel később környezetvédelmi miniszterként csatlakozott David Cameron kabinetjéhez. Ezt követően igazságügyi miniszterként, majd a pénzügyminisztérium főtitkáraként dolgozott Theresa May alatt, azután pedig nemzetközi kereskedelmi miniszterként és külügyminiszterként Boris Johnson vezetésével.

Truss elismert gazdasági libertárius. Lelkesen támogatta az Egyesült Királyság EU-tagságáról tartott 2016-os népszavazáson az EU-ban maradást, de később újjászületett kilépő lett. Az utóbbi hónapokban kifejezetten héja álláspontot képviselt Oroszországgal szemben Ukrajna inváziójával kapcsolatban.

Truss gazdasági libertarizmusa és geopolitikai héja álláspontja döntőnek bizonyult a mostani versengésben a pártelnöki (és egyben miniszterelnöki) posztért. Számos botladozás és fordulat ellenére adócsökkentési programja, valamint a Johnson iránti egykori hűsége jelentős előnyt jelentett Rishi Sunakkal szemben.

Új miniszterelnökként Trussnak számos ijesztő kihívással kell szembenéznie: romló közszolgáltatásokkal, folyamatban lévő szakszervezeti fellépésekkel és függetlenségre törekvő skóciai kormányzattal.

Kihívások külföldön

Az Egyesült Királyság és az EU ütközőpályán halad. Az EU vezető tisztségviselői már tegnap figyelmeztették Trusst, hogy tartsa magát az EU-Egyesült Királyság Észak-Írországról szóló megállapodásához.

A Brexit óta eltelt két és fél év ellenére még mindig rendkívül feszült a viszony London és Brüsszel között.

A Konzervatív Párt vezető pozíciójának elnyerésére irányuló törekvésében Truss a párt populista jobboldalát igyekezett megnyerni magának, keményen kritizálva a Brüsszellel kitárgyalt Brexit utáni megállapodást.

Az pedig már a Fehér Házat is zavarja, hogy London tovább bírálja az Észak-írországi jegyzőkönyvet, amely igyekezett elkerülni, hogy fizikai határ jöjjön létre az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az EU-tagállam Ír Köztársaság között. A toryk azóta megfordították az irányt, és megpróbálnak változtatni bizonyos feltételeken, ami viszont sérti a nemzetközi jogot.

A választásokra koncentrálva

Közben már megjelent a következő általános választások árnya. A szavazást 2025 január végéig kell megtartani, de 2024 május eleje a választások legvalószínűbb időpontja. Truss minden döntést a választási megtérülést szem előtt tartva fog mérlegelni.

A jegybank (Bank of England) elleni harcoktól az uniós bürokrácia száműzésén át a COVID elleni küzdelemig, az egészségügyi rendszer lemaradásainak kezeléséig és a termelékenység növeléséig – bizony hosszú a meghozandó döntések listája.

Mindezzel még azelőtt kell foglalkoznia, hogy kezelni kezdené a területi feszültségeket az egyre inkább széttagolt Egyesült Királyságban, helyreállítaná a politikába (és így a politikusokba) vetett közbizalmat, kezelné a mentális egészségügyi válságot, rendezné a szociális ellátást, segítené Ukrajnát és újjáépítené a nemzet hírnevét komoly globális szereplőként.

Truss nagyszerű kampányshow-t mutatott be, amikor kristálytiszta "thatcherista" hangnemben szólította meg a konzervatív pártot, hogy megnyerje a versenyfutást.

Lehet, hogy ez a stratégia jól bevált a "Tory-birodalmakban", de a leghűségesebb párttagokon kívül nagyon kevesen tekintik gazdasági elképzeléseit a kibontakozó válság ideális megközelítésének.

Miután a jobboldalon ilyen direkt stílusban játszott, a kérdés valójában az, hogy Truss rendelkezik-e azokkal a „kaméleon” tulajdonságokkal, amelyekre most szükség van ahhoz, hogy a brit közvélemény sokkal szélesebb rétegéhez kapcsolódjon.

A megoldhatatlan politikai kihívások ilyen skálájának kezelése a stratégiai stabilitás képének előmozdítása és a politikai irányvonal kialakítása mellett, valamint a brit közvélemény sokkal szélesebb rétegének felkarolása első pillantásra lehetetlen küldetés.

Eltűnt, de el nem felejtett…

Truss és az új kormány előtt álló legnagyobb kihívás valószínűleg a párton belül fog jelentkezni, azon belül is a legnagyobb Boris Johnson személye lesz.

Ő az egyetlen személy, akinek megvan a képessége, az ösztöne és vitathatatlanul késztetése arra, hogy minden fordulóban bomlasztó káoszt okozzon.

Dühös a "csordára", amely kiszorította hivatalából, bosszantotta a bánásmód, és nem valószínű, hogy árnyékba vonul, nem beszélve a politikai vadonról. Figyelemre vágyik, kapcsolatba lép a nyilvánosság széles rétegeivel, és uralja a médiát.

Ha Liz Truss nyugodt stratégiai stabilitást szeretne elérni, meg kell tanulnia irányítani elődjét. Márpedig Boris megzabolázása az előjelek alapján szintén lehetetlen küldetésnek ígérkezik.

Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG