6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyító rovatunkban ma az új brit kormányfőt, Liz Trusst vesszük górcső alá, akiről a lakosságnak csupán 12 százaléka hiszi, hogy jó miniszterelnök válik belőle. Mind Brüsszelben, mind Washingtonban erős szkepticizmussal tekintenek rá. A legnagyobb bomlasztó erő, amelyet meg kell tanulnia kezelni, Boris Johnson lesz.

Balmoralban, skóciai nyári rezidenciáján II. Erzsébet királynő ma hivatalosan is kinevezte Liz Trusst kormányfőnek. Mintha csak egy banánköztársaságról beszélnénk, az Egyesült Királyság az elmúlt hat évet tekintve már a negyedik miniszterelnökét fogyasztja.

Truss ráadásul rendkívül gyenge legitimitással áll a rajtvonalhoz, és még saját pártja is kedvetlenül adta rá a voksát. A 172 437 szavazásra jogosult Tory párttag kevesebb mint fele, 47,16 százaléka szavazott végül Truss asszonyra. Egy párt, amelynek tagsága 71 százalékban férfi, 97 százalékban fehér és 44 százalékban 65 év feletti.

Viharos tengeren

Truss a közelmúlt brit történelmének egyik legveszélyesebb időszakában veszi át a vezetést. Ráadásul a YouGov tegnap közzétett felmérése szerint a brit lakosságnak csupán 12 százaléka hiszi, hogy jó miniszterelnök válik belőle.

Az Egyesült Királyság az elmúlt évtizedek legsúlyosabb megélhetési válságába süllyed, nagyrészt a megugró energia- és bérleti árak miatt.

A Bank of England a közelmúltban arra figyelmeztetett, hogy az ország valószínűleg a 2007-es globális pénzügyi válság óta a leghosszabb recesszióval néz szembe, az infláció pedig a Goldman Sachs szerint a jövő évben elérheti a 22 százalékot!

Thatcherista hangnem. Liz Truss egy választási pártrendezvényen Birminghamben 2022. augusztus 23-án. Fotó: EPA/ANDY RAIN
Thatcherista hangnem. Liz Truss egy választási pártrendezvényen Birminghamben 2022. augusztus 23-án. Fotó: EPA/ANDY RAIN

A Deutsche Bank (DB) szerint a brit makrofolyamatok egy, a fejlődő piacokról ismert fizetési mérlegválság felé terelik az országot, a masszív hiánya és a magas infláció miatt a befektetők esetleg nem fogják tovább finanszírozni a devizamérleget.

Fejlett országokban ritka lenne az ilyen jelenség, de nem példa nélküli: a hetvenes években a mostanihoz eléggé hasonló helyzetben Nagy-Britannia folyamodott már IMF-segélyért. A DB a font akár további 30 százalékos leértékelődését is elképzelhetőnek tartja.

Truss pályája

Truss gyors felemelkedése a csúcsra 2010-ben kezdődött, amikor először választották be a parlamentbe. Négy évvel később környezetvédelmi miniszterként csatlakozott David Cameron kabinetjéhez. Ezt követően igazságügyi miniszterként, majd a pénzügyminisztérium főtitkáraként dolgozott Theresa May alatt, azután pedig nemzetközi kereskedelmi miniszterként és külügyminiszterként Boris Johnson vezetésével.

Truss elismert gazdasági libertárius. Lelkesen támogatta az Egyesült Királyság EU-tagságáról tartott 2016-os népszavazáson az EU-ban maradást, de később újjászületett kilépő lett. Az utóbbi hónapokban kifejezetten héja álláspontot képviselt Oroszországgal szemben Ukrajna inváziójával kapcsolatban.

Truss gazdasági libertarizmusa és geopolitikai héja álláspontja döntőnek bizonyult a mostani versengésben a pártelnöki (és egyben miniszterelnöki) posztért. Számos botladozás és fordulat ellenére adócsökkentési programja, valamint a Johnson iránti egykori hűsége jelentős előnyt jelentett Rishi Sunakkal szemben.

Új miniszterelnökként Trussnak számos ijesztő kihívással kell szembenéznie: romló közszolgáltatásokkal, folyamatban lévő szakszervezeti fellépésekkel és függetlenségre törekvő skóciai kormányzattal.

Kihívások külföldön

Az Egyesült Királyság és az EU ütközőpályán halad. Az EU vezető tisztségviselői már tegnap figyelmeztették Trusst, hogy tartsa magát az EU-Egyesült Királyság Észak-Írországról szóló megállapodásához.

A Brexit óta eltelt két és fél év ellenére még mindig rendkívül feszült a viszony London és Brüsszel között.

A Konzervatív Párt vezető pozíciójának elnyerésére irányuló törekvésében Truss a párt populista jobboldalát igyekezett megnyerni magának, keményen kritizálva a Brüsszellel kitárgyalt Brexit utáni megállapodást.

Az pedig már a Fehér Házat is zavarja, hogy London tovább bírálja az Észak-írországi jegyzőkönyvet, amely igyekezett elkerülni, hogy fizikai határ jöjjön létre az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az EU-tagállam Ír Köztársaság között. A toryk azóta megfordították az irányt, és megpróbálnak változtatni bizonyos feltételeken, ami viszont sérti a nemzetközi jogot.

A választásokra koncentrálva

Közben már megjelent a következő általános választások árnya. A szavazást 2025 január végéig kell megtartani, de 2024 május eleje a választások legvalószínűbb időpontja. Truss minden döntést a választási megtérülést szem előtt tartva fog mérlegelni.

A jegybank (Bank of England) elleni harcoktól az uniós bürokrácia száműzésén át a COVID elleni küzdelemig, az egészségügyi rendszer lemaradásainak kezeléséig és a termelékenység növeléséig – bizony hosszú a meghozandó döntések listája.

Mindezzel még azelőtt kell foglalkoznia, hogy kezelni kezdené a területi feszültségeket az egyre inkább széttagolt Egyesült Királyságban, helyreállítaná a politikába (és így a politikusokba) vetett közbizalmat, kezelné a mentális egészségügyi válságot, rendezné a szociális ellátást, segítené Ukrajnát és újjáépítené a nemzet hírnevét komoly globális szereplőként.

Truss nagyszerű kampányshow-t mutatott be, amikor kristálytiszta "thatcherista" hangnemben szólította meg a konzervatív pártot, hogy megnyerje a versenyfutást.

Lehet, hogy ez a stratégia jól bevált a "Tory-birodalmakban", de a leghűségesebb párttagokon kívül nagyon kevesen tekintik gazdasági elképzeléseit a kibontakozó válság ideális megközelítésének.

Miután a jobboldalon ilyen direkt stílusban játszott, a kérdés valójában az, hogy Truss rendelkezik-e azokkal a „kaméleon” tulajdonságokkal, amelyekre most szükség van ahhoz, hogy a brit közvélemény sokkal szélesebb rétegéhez kapcsolódjon.

A megoldhatatlan politikai kihívások ilyen skálájának kezelése a stratégiai stabilitás képének előmozdítása és a politikai irányvonal kialakítása mellett, valamint a brit közvélemény sokkal szélesebb rétegének felkarolása első pillantásra lehetetlen küldetés.

Eltűnt, de el nem felejtett…

Truss és az új kormány előtt álló legnagyobb kihívás valószínűleg a párton belül fog jelentkezni, azon belül is a legnagyobb Boris Johnson személye lesz.

Ő az egyetlen személy, akinek megvan a képessége, az ösztöne és vitathatatlanul késztetése arra, hogy minden fordulóban bomlasztó káoszt okozzon.

Dühös a "csordára", amely kiszorította hivatalából, bosszantotta a bánásmód, és nem valószínű, hogy árnyékba vonul, nem beszélve a politikai vadonról. Figyelemre vágyik, kapcsolatba lép a nyilvánosság széles rétegeivel, és uralja a médiát.

Ha Liz Truss nyugodt stratégiai stabilitást szeretne elérni, meg kell tanulnia irányítani elődjét. Márpedig Boris megzabolázása az előjelek alapján szintén lehetetlen küldetésnek ígérkezik.

Nagyító rovatunk korábbi cikkeit itt olvashatják

Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
Szubjektív Orbán Viktor fényt lát az alagút végén, de Trump győzelme a mozdony lámpája – Ez Viszont Privát
Bozsó Péter - Juhász Gábor - Izsó Márton - Kovács-Angel Marianna - Litván Dániel | 2024. november 8. 19:13
Felfoghatatlan, mégis érthető Donald Trump fölényes győzelme? De ha így van, akkor Orbán Viktornak nem örülnie kéne annak, ami Amerikában történt, hanem félnie attól, hogy abba bukhat bele, ami Harris vesztét okozta. És mi a helyzet Magyar Péter dombóvári meghátrálásával, különösen a Tisza fölényes vezetését mérő kutatás tükrében? E témákról is szó esett az Ez Viszont Privát 26. adásában, amelyben Bózsó Péter, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel beszélgettek.
Szubjektív Joe Biden menjen nyugdíjba! Kulcsfontosságú évek várnak Amerikára
Kollár Dóra | 2024. november 8. 15:21
Az amerikai választás végeredménye útkeresési válságba taszítja a Demokrata Pártot. Jegyzet.
Szubjektív Trump vagy Harris? És ki a magyar megfelelőjük? — járókelőket kérdeztünk
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 5. 10:45
Kire szavazna az utca embere az amerikai elnökválasztáson, és miért? Melyik jelölt jobb Magyarországnak? A hazai politikában ki lehet Donald Trump és Kamala Harris? Magyar Péter melyik jelölthöz áll közelebb?
Szubjektív Nem szeretek személyesen ügyet intézni, most is ötödszörre sikerült időpontot találni – az utca emberét kérdeztük
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. november 2. 09:39
Egyre több lehetőség nyílik online intézni hivatalos ügyeinket, azonban ehhez hamarosan elengedhetetlen lesz az okostelefon. Most viszont arra voltunk kíváncsiak, az emberek mennyire ragaszkodnak a személyes ügyintézéshez. Az utca embere sorozatunkban azt is megkérdeztük, mi lesz azokkal, akiknek vagy nincs okoseszközük, vagy nem tudják azt kezelni. Videó.
Szubjektív Barangolás a holtak birodalmában, Párizstól Stockholmig
Elek Lenke | 2024. november 2. 05:46
Kinek jut eszébe huszonévesen külföldön temetőket látogatni? Senkinek. Mint ahogy az elmúlás sem. A temetői turistáskodáshoz meg kell érni. De ennek is eljön az ideje. A Világjáró ezúttal világhíres temetőkben tett vizitjeit idézi fel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG