8p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szingapúrba kevesen mennek kifejezetten Szingapúr miatt. A városállam Ázsia egyik legfontosabb légiforgalmi csomópontja, milliók utaznak tovább Thaiföldre vagy éppen Ausztráliába a világ legjobb repülőteréről, a Changiról. Mi Borneóra mentünk innen, Szingapúrtól másfajta élményeket vártunk – és nem csalódtunk. A Világjáró e heti állomása „az oroszlán városa”.

Hogyan is képzeljük el Szingapúrt? Azt az országot, amelynek közelebbi-távolabbi szomszédai mind híresek valamiről hiszen például Angkorvatról vagy Baliról mindenkinek beugrik valami, még ha nem is járt ott soha.

Aki Szingapúrba megy, valami olyasmire készüljön, mintha megkapná egész Ázsiát, belezsúfolva egy apró ékszerdobozba. Egy nagyon drága ékszerdobozba.

Ó, te drága Szingapúr!

A Délkelet-Ázsiában megszokott árakat itt jobb, ha elfelejtjük. Szállás, utazás, étkezés, programok ezek bizony 5-10-szer annyiba is kerülhetnek, mint például Maláj Borneón.

A szállások pedig még kisebbek is. Leginkább Japánt juttatta eszembe, hogy mennyire takarékosan bánnak a hellyel de cserébe igyekeznek nagyon praktikus és jópofa megoldásokat alkalmazni. Ilyen a lépcsővel, csúszdával, ablakokkal ellátott emeletes ágy (tehát mini játszóház); illetve az egy légtérben lévő hálót és fürdőt elválasztó, legördülő „tévé”, azaz vetítővászon. Kis helyen nagy kaland: a gyerekek így élték meg.

A hangulatos kínai negyed
A hangulatos kínai negyed
Fotó: Durucz Noémi

Ami az étkezést illeti, csak az árakra lehet panasz, egyébként világszínvonalú kínai, arab vagy épp indiai kaját vehet magához az ember városrésztől függően. Jut eszembe: a nagyon hangulatos szingapúri kínai negyed egyedülálló a világon, itt ugyanis egyazon utcában található buddhista és hindu templom, valamint muszlim mecset is. Ez is sokat hozzáad a „zsebre vágni Ázsiát” érzéshez.

Szent helyek minden sarkon

De a tömörítés csupán arra vonatkozik, hogy mennyi minden van egy helyen: magukkal a méretekkel ugyanis nem spóroltak. A „Buddha Foga” nevet viselő szent hely minden, csak nem kicsi. A látképet masszívan uraló épületet belülről is meg lehet csodálni, és érdemes is (a nyáriasan öltözött hölgyekre egyébként belépéskor rögtön kendőket adnak).

A szerzetesek a legnagyobb tömegtől sem zavartatva végzik lelki gyakorlataikat, sugárzik róluk, hogy tényleg létezik a belső béke.

Sugárzik róluk a belső béke
Sugárzik róluk a belső béke
Fotó: Durucz Dávid

Kisebb, de szintén impozáns és mellbevágóan színpompás látványt nyújt a közeli Sri Mariamman hindu templom, amelynek árnyékában szerényen, de ízlésesen húzódik meg a főként indiai muszlimoknak épült Masjid Jamae mecset.

A kicsiny Szingapúr nagyságát még jobban megmutatják a kifejezetten a világ elkápráztatását célzó épületek. És bár tudtam, hogy előre megfontolt szándékkal le akarnak nyűgözni, és erre lelkileg fel is készültem, mégis sikerült nekik. Leginkább a Gardens by the Bay nevű csodahellyel, ami olyan, mintha nem ezen a bolygón lenne, vagy legalábbis nem ebben az évszázadban.

Városi dzsungel a jövőből

Egyszerre dzsungel, egyszerre sci-fi város. A világító-zenélő „szuperfák” a természet és a hightech élet lenyűgöző fúziói: nemcsak Szingapúr hiperfejlettségét mutatják, de azt is, hogy a városállam egy ideje minden erejével igyekszik teret adni a természetnek. És ebben a környéken és világszinten is élen jár: csaknem 50 százaléka (!) zöldterület, és több évtizedes munkával burjánzó erdőket növesztettek (vagy épp óvtak meg) a lakó- és üzleti negyedek körül, ameddig a szem ellát.

A szuperfák, Szingapúr egyik jelképe
A szuperfák, Szingapúr egyik jelképe
Fotó: Durucz Noémi

Kevés hely van a világon, ahol ennyire jó sétálgatni. Minden négyzetcentiméter tökéletesen tervezett, mégis üdítően természetes. Ha valamit muszáj kiemelnem, az a Cloud Forest nevű „dzsungeldóm”: a világ legmagasabb beltéri vízesése (tessék, még egy rekord!) körül a Föld minden egzotikus tájáról összeválogatott buja növényzet szédíti el azt, akit a 80 százalékos páratartalom nem szédített el eléggé. Hosszú, kanyargós, tériszonyosokat próbára tevő lombkorona sétányával megmutatta a gyerekeknek, milyen az igazi játszva tanulás.

A szuperfák mellett talán a legtöbbször fotózott jelképe Szingapúrnak a Marina Bay Sands luxusszálloda, amely úgy néz ki, mintha három óriásoszlop tartana egy hatalmas, lapos hajót. Kívülről sokkal izgalmasabb látvány, mint belülről de tény, hogy elképesztő építészeti és várostervezési teljesítmény, nem mellesleg remek kiindulópont az öböl és a kertek felfedezéséhez.

De Szingapúr nemcsak a futurisztikus épületekkel és erdőkkel nyűgözi le a látogatókat, hanem egy sokkal földhözragadtabb, mégis kevés helyen megvalósult vonásával is: ez egy jól működő város.

Metró-polisz, ahol minden működik

Legendásan tiszta, a szemetelést tényleg szigorúan büntetik, ahogy más kihágásokat is. A metrón evés-ivás „ára” például 500 szingapúri dollár, átszámítva csaknem 140 ezer forint.

A duriánt sem látják szívesen a járatokon, de ezt csak a kínai negyedet is érintő vonalakon jelzi tiltó tábla. A „gyümölcsök királyának” is nevezett ínyencség bűne átható illata amivel nekem amúgy semmi bajom nem volt. Az íze viszont… Letaglózó. Édes helyett umami, és többszöri próbálkozásra sem sikerült megbarátkoznom vele.

A szingapúri metrón nem érdemes kólázni
A szingapúri metrón nem érdemes kólázni
Fotó: Durucz Dávid

Na de vissza a metróhoz! Ami gyakorlatilag egy komplett város a város alatt, egy elképesztően jól szervezett rendszer. Budapesti aggyal felfoghatatlanul nagy és összetett hálózat, léptékében leginkább Londonéhoz hasonlítható de sokkal utasbarátabb. Kezdve azzal, hogy minden járat és állomás klimatizált, ami a meleg és párás éghajlat miatt alighanem szó szerint életmentő napi szinten.

És bár hatalmas, mégis tökéletesen átlátható. Van például Észak-Déli meg Kelet-Nyugati vonal, illetve Belvárosi Vonal, és a praktikusság kedvéért ezeknek ez is a nevük. Pont azt adják, amit ígérnek, ahogy a Kör is, az egész rendszer kellős közepén, mindent körbefogva és összekötve.

Az összes állomás tökéletesen kitáblázva, a tájékoztató feliratok végig „fogják a kezünket”, eltévedni lehetetlen. A kínai negyedben (és néhány más állomáson) ráadásul nagy, színes csíkok és tradicionális jelképek is segítik az idősebbeket, akik gyengébben látnak, vagy épp demenciában szenvednek: éttermeket például a gőzgombócfőző bambuszkosár ikon irányában érdemes keresni.

És ha már idősek: egyik utazásunkkor mellettem ült egy korosabb maláj úriember, aki pár megálló múltán egyszercsak magyarul szólított meg ha valamire, erre igazán nem számítottam a hazámtól mintegy 10 ezer kilométerre, pláne egy helyi arctól.

Mint kiderült, nem itt, hanem Ausztráliában él, ahol az ottani magyar közösség egykori vezetője a legjobb barátja, nem mellesleg állandó pingpongpartnere. A tanulság? Kicsi a világ, de Szingapúrban még össze is sűrűsödik.

A fentebb taglalt kényelem nem ért véget a metrókijáratánál: a nagyon sűrűn elhelyezkedő állomások között jellemzően fedett utakon közlekedhetünk, amire a száraz évszakban is gyakran lecsapó eső miatt van szükség.

Állatkert, amit még az állatok is szeretnek

Fedett volt a vizes állatkert összes kültéri útvonala is. Ezek egy folyó két partján futottak, így a bőséges égi áldás ellenére is be tudtuk járni szinte az egészet. Ami már csak azért is méltányos dolog, mert természetesen itt is drága volt a belépő.

Ráadásul a zoo-komplexumot nagyon rafináltan találták ki a derék szingapúriak: nem egy állatkert van, hanem több tematikus, és mindet megvariálták kicsit, hogy egy fő attrakció miatt oda is váltsunk jegyet. Így kerültek a pandák a halak és tengeri tehenek közé, a „Folyó Csodái” fantázianevű egységbe.

Pandaturistáknak is ajánlott Szingapúr
Pandaturistáknak is ajánlott Szingapúr
Fotó: Durucz Noémi

De ez a látvány minden dollárt megért: a két gyönyörű állatot ennyire közelről, ilyen tökéletes látószögekből eddig sehol sem figyelhettük meg, pedig nagy „pandaturisták” vagyunk. 

Ahogy ez, úgy az egész állatkert is kifogástalanul működik, amolyan szingapúri módra. És persze nagyon zöld: egy dzsungel közepén van, tehát nem utólag alakították ki az élőhelyeket, hanem beköltöztették (vagy inkább visszavitték?) az állatokat a természetbe.

Hogy ez mennyire élő erdő, mi sem bizonyítja jobban, mint hogy utunkat keresztezte egy szabadon kószáló, laza egy méteres szalagos varánusz is. De a bekerített részeken élő állatok láttán sem volt olyan érzésünk, hogy szűkösen lennének vagy elvágynának innen.

Oly’ nagyon mi magunk sem vágytunk el Szingapúrból, egyszer mégis el kellett indulnunk haza. Mert ugyebár, ha esetleg nem utaltam volna eleget az árszínvonalra: a városállamba belefér egész Ázsia, de ide egész Ázsia pénze sem elég.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív A Magas-Tátra gyöngyszeme, avagy tánc egy mesebeli kastélyban
Elek Lenke | 2025. január 18. 05:46
A hegycsúcsoknál megbúvó városka ma is őrzi eleganciáját, amely Marienbadhoz vagy Karlsbadhoz mérhető. Leghíresebb szállodája, a Grand Hotel Praha olyan, mint egy mesebeli kastély. És magyar emlékeket is találunk itt jócskán. A Világjáró e heti állomása: Tátralomnic.  
Szubjektív Orbán Viktort is szankciós listára tette Washington? Ez Viszont Privát
Dobos Zoltán – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 17. 18:37
A magyar miniszterelnök csak tévén fogja nézni egyik legfontosabb szövetségese elnöki beiktatását, pedig egybehangzó amerikai lapértesülések szerint meghívták az eseményre. Vajon mi történhetett? Tényleg fontosabb egy uniós konferencia Trump „megkoronázásánál”, vagy az amerikai szankciós lista valójában nem állt meg Rogán Antalnál? Egyes értesülések utóbbi verzió mellett szólnak.  
Szubjektív Se a Tisza, se bármelyik másik párt nem készült fel a választásra megfelelően – ezt gondolják a járókelők az előrehozott voksolásról
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2025. január 11. 12:42
Az utca embere sorozatunk idei első adásában mi másról is érdeklődtünk volna a járókelőknél, mint hogy tettek-e újévi fogadalmat, és mit várnak 2025-től. Megkérdeztük, szerintük is „fantasztikus év” lesz-e az idei esztendő, mint ahogy azt a miniszterelnök jósolja, és látnak-e esélyt a néhány ellenzéki politikus által a közbeszéd témájává tett előrehozott választásra. Videó.
Szubjektív „Bemondta az all-int az Orbán-kormány Rogán Antal ügyében” – mi lesz, ha nem jön be?
Privátbankár.hu | 2025. január 11. 09:59
Formaságként kezeli a magyar kormány, hogy Rogán Antal lekerül a szankciós listáról Trump beiktatása után. De tényleg így lesz? És mi van akkor, ha mégsem?
Szubjektív Nem egyéjszakás kaland: az életigenlők ideális búvóhelye Belgrád
László Éva Lilla | 2025. január 11. 05:46
Van egy város, ahol a graffitikkel megszórt házfalak, a pljeszkavicát és sljivovicát bőségesen kínáló éttermek és a szétesés határán álló villamosok mellett remekül megférnek a tágas luxusüzletek, az interaktív múzeumok és a folyóparti romantika. A Világjáró a sokszínű és pezsgő Belgrádban nézett szét. 
Szubjektív Akkora bajban vannak Orbán Viktorék, hogy még a WC-ket is kipucolják? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Litván Dániel | 2025. január 10. 18:31
Orbán Viktor Indiáig ment kikapcsolódni, de onnan is magyarázkodnia kellett. Miért pont Rogán Antalra lőttek az amerikaiak, és mi sülhet ki ebből? Lázár János bevédte minisztertársát, de egy kicsit talán örül a fejleményeknek? Eredmény az 2025-ben, ha a MÁV állomásain és vonatain el lehet menni WC-re? Ezekről és más témákról is beszélgettek munkatársaink, Gáspár András, Kovács-Angel Marianna és Litván Dániel az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív A nagy Orbán Viktor-rejtély – komoly változások előszele lehet az indiai út?
Wéber Balázs | 2025. január 6. 18:34
Miközben az ukrajnai háború kritikus szakaszánál tart, Magyarország 400 milliárd forintnyi uniós pénzt veszített, a Fideszt pedig a közvélemény-kutatásokban már ledöntötték a trónról, az ország miniszterelnöke, egyben a kormánypárt elnöke két hét szabadságra ment. Tényleg csak pihenni akart, vagy teljesen más ok áll a háttérben? Van egy olyan érzésem, hogy lehetnek még nagyobb meglepetések is az idei évben. Jegyzet.
Szubjektív Téli séta Helsinkiben, pipacsok között
Elek Lenke | 2025. január 4. 05:46
Óriási fenyők, kristálytiszta tavak, rénszarvasok, síelés, túrázás. A 190 ezer sziget közötti hajókirándulások hangulata, kirándulás Rovaniemibe, vodkaivás és szaunázás Lappföldön – ez mind Finnország. De a fehér éjszakák és a sarki fény birodalma másféle élményt is nyújt – ezt idézzük fel az e heti Világjáróban.
Szubjektív Megbicsaklott a Fidesz-gépezet, előrehozott választások jönnek? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Havas Gábor – Izsó Márton – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. január 3. 18:46
Orbán Viktor rémgyenge évvégi sajtótájékoztatója, Sulyok Tamás elmaradt újévi beszéde, Lázár János éles kritikája saját pártjával szemben – úgy tűnik, hogy valóban komoly zavarok vannak a Fidesz hatalmi gépezetében. A jelek szerint már akkora a baj, hogy a kormánypárt kommunikációs igazgatója újévkor lényegében megfenyegette a legnagyobb ellenzéki párt vezetőjét: „Megtalállak még.”
Szubjektív „Remélem rájönnek, hogy mekkora szenvedést okoztak a hallgatóságnak” – így beszélgettünk mi
Privátbankár.hu | 2024. december 30. 17:56
Van, akinek szenvedést, de van, akinek örömet okoztunk azzal, hogy elindult új szubjektív, beszélgetős műsorunk, az Ez Viszont Privát. Összegyűjtöttük a legnézettebb adásokat, és rájöttünk, Magyar Péter nekünk is sokat segített.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG